Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Svet kresťanstva
04. január 2023

Neznámy Benedikt XVI.

Pápež miloval mačky, červené topánky po odchode do dôchodku odložil

Zosnulý emeritný pápež sa ako kardinál zvykol rozprávať s mačkami v rímskych uliciach, prezradil o ňom kardinál Bertone.

Pápež miloval mačky, červené topánky po odchode do dôchodku odložil

Benedikt XVI. a jeho červené topánky. Foto: TASR/AP

„Boží rotvajler bol v skutočnosti skôr milovníkom mačiek ako útočným psom,“ píše o zosnulom pápežovi americká katolícka agentúra CNA, ktorá si všíma Benediktov vzťah k mačkám.

Keď kardinál Joseph Ratzinger slúžil ešte ako prefekt Kongregácie pre náuku viery, často kŕmil mačky, ktoré žili vo Vatikánskych záhradách. Autorka detskej biografie o Benediktovi XVI. Jeanne Peregová pre CNA prezradila, že bavorský pápež nikdy neprešiel okolo mačky bez toho, aby ju pohladil.

Aj podľa kardinála Tarcisia Bertoneho boli mačky „veľkou láskou“ Ratzingera.

Ako kardinál sa rozprával s mačkami na ulici

Krátko po zvolení Ratzingera za pápeža Bertone prezradil pre časopis Famiglia Cristiana, že nemecký kardinál sa zvykol rozprávať s rímskymi pouličnými mačkami. „Zastavil sa a povedal pár slov, pravdepodobne v bavorskom dialekte,“ povedal kardinál Bertone, ktorý bol počas pontifikátu Benedikta XVI. vatikánskym štátnym sekretárom.

Benedikt XVI. údajne mačkám vždy niečo priniesol na žranie a zvykol ich lákať na nádvorie Kongregácie pre náuku viery, kde bol prefektom.

Láska zosnulého emeritného pápeža k mačkám mala korene ešte v jeho detstve, keď rodina Ratzingerovcov bola obklopená mačkami. Konrad Baumgartner, profesor teológie na Univerzite v Regensburgu, kde Ratzinger vyučoval v 70. rokoch, pripomenul, že „to miesto bolo plné mačiek“.

Hovorí, že keď Ratzinger vyšiel z kostola, mačky ho nasledovali. „Poznali ho a milovali. On pri nich zostal a dlho ich hladkal.“

Arcibiskup Georg Gänswein, ktorý bol pápežovým osobným tajomníkom, v úvode jednej knihy napísal: „Pápež miluje aj mačky a všetky zvieratá, pretože sú Božími stvoreniami.“

Joseph Ratzinger si však po zvolení za pápeža nepriniesol do úradu žiadnu mačku, nezdalo sa mu to vhodné, aj keď vo svojom bavorskom byte mal svoju obľúbenú. Patrila síce jeho susedom, ale mala rada kardinálovu spoločnosť.

Pápež si svoj vzťah k mačkám zachoval aj po tom, čo sa po rezignácii utiahol do kláštora Mater Ecclesiae. Vo Vatikánskych záhradách naďalej „pozdravoval“ mačky.

V čase, keď bol emeritný pápež do značnej miery skrytý pred svetom, upútala pozornosť sveta fotografia Benedikta, ako drží malého sivobieleho kocúra menom Zorro.

Červené topánky boli dar

Agentúra CNA si všíma aj ďalšiu zaujímavosť zo života Benedikta XVI., a to príbeh jeho červených pápežských topánok.

Benedikt, na rozdiel od svojho predchodcu Jána Pavla II., nosil červené topánky. Pravda je taká, že pápeži nosili červené topánky po stáročia, čo symbolizuje mučeníctvo a Kristovo umučenie.

Ján Pavol II. rovnako ako František však nosil obyčajnú čiernu obuv.

V tom čase niektoré zlé jazyky hovorili, že Benedikt XVI. nosí luxusné mokasíny, ktoré vytvoril taliansky módny dom Prada, a dávali to do kontrastu práve s jeho predchodcom Jánom Pavlom II.

Benedikt XVI. červené topánky odložil po tom, čo odstúpil z pápežského stolca, a CNA poukazuje na to, že aj jeho telo, ktoré je vystavené v Bazilike sv. Petra, má obuté obyčajné čierne kňazské topánky.

Červené topánky, ktoré Benedikt XVI. nosil počas svojho pontifikátu, pre neho vytvorili dvaja talianski obuvníci Adriano Stefanelli a Antonio Arellano.

Ako píše taliansky portál ANSA, Stefanelli vyrábal topánky aj pre Jána Pavla II., medzi jeho ďalších zákazníkov patria bývalí americkí prezidenti Barack Obama a George W. Bush, bývalý poľský prezident a aktivista za ľudské práva Lech Wałęsa či predseda Ferrari Luca Cordero di Montezemolo.

Stefanelli prvé topánky pre pápeža vyrobil potom, ako bol svedkom pádu chorého Jána Pavla II. počas krížovej cesty. Vtedy sa sám seba pýtal, čo môže urobiť, aby zmiernil pápežovo utrpenie, a rozhodol sa, že pre neho ručne vyrobí pár červených topánok a pošle mu ich.

Inzercia

Pútnici čakajúci na rozlúčku so zosnulým Benediktom XVI. Foto: TASR/AP/Antonio Calanni

Pápež a Vatikán boli prácou obuvníka nadšení a požiadali ho o spoluprácu, aj keď neskôr do úradu nastúpil Benedikt XVI.

„Rozhodol som sa dať mu pár topánok a Vatikán ma požiadal, aby som pokračoval v spolupráci s Benediktom XVI.,“ spomína si Stefanelli, ktorý pre Benedikta počas jeho pontifikátu vyrobil päť párov topánok.

Obuvník bol dokonca poverený, aby vymenil topánky, ktoré boli pripevnené k pozostatkom pápeža Pia IX., ktorý zomrel v roku 1878. Jeho obuv bola zničená pri záplavách vo vatikánskej krypte. A tak Stefanelli vytvoril pár bordových zamatových topánok aj pre pápeža, ktorý zomrel pred viac ako storočím.

Ďalší obuvník Antonio Arellano, ktorý pochádza z Peru, ale v Ríme žije od roku 1990, niekoľkokrát opravoval topánky kardinálovi Ratzingerovi.

Keď sa jeho priateľ kardinál stal pápežom, obuvník bol nadšený. „Všetci behali po uliciach a videl som kardinála Ratzingera vystupovať v televízii,“ povedal CNA. „Bol som ohromený, pretože to bol môj zákazník. Bol som taký šťastný.“

Arellano si pamätal Benediktovu veľkosť topánok, ktorá bola 42, a tak sa rozhodol dať novému pápežovi pár červených topánok počas generálnej audiencie vo Vatikáne.

„Keď sme ho tam prišli pozdraviť, pápež ma spoznal, usmial sa a povedal: ‚Tu je môj obuvník.‘ Bol to úžasný moment, pretože sa vďaka nemu cítite dôležito,“ zaspomínal si Arellano. „Požehnal mňa aj moju rodinu a rozlúčili sme sa.“

Tento dar viedol k tomu, že Vatikán požiadal obuvníka o ďalší pár topánok, ktoré mal pápež obuté počas blahorečenia Jána Pavla II. Nadšený obuvník povedal, že jedna vec je dať pápežovi dar a druhá vec je, keď vás požiadajú, aby ste pre pápeža topánky vyrobili.

Keď Benedikt XVI. odišiel do dôchodku, odložil aj svoje červené topánky v prospech kožených mokasínov, ktoré navrhol mexický obuvník Armando Martin Dueñas. Dva bordové a jeden hnedý pár mu prišli takisto ako dar.

Obľuboval rakúsku reštauráciu

Kardinál Ratzinger mal v Ríme aj svoju obľúbenú reštauráciu. Bola ňou rakúska reštaurácia Cantina Tirolese. Aj keď v nej od zvolenia za pápeža už nebol.

„Prerušili sme silvestrovskú párty a venovali sme minútu ticha a pár slov tomu, kto bol náš ctený hosť už roky,” opísal pre CNA okamihy po oznámení úmrtia Benedikta XVI. manažér podniku Mario Notari. Do podniku podľa neho prichádzajú aj pútnici a ľudia, ktorí mali radi Benedikta XVI.

Mario Notari, ktorý prevádzkuje reštauráciu pár krokov od Vatikánu, si spomína, že kardinál Ratzinger vždy prišiel s pokorným pohľadom a so svojou malou aktovkou. Majiteľ reštaurácie Riccardo Macher dopĺňa, že keď slúžil ako prefekt Kongregácie pre náuku viery, reštauráciu navštevoval niekoľkokrát za mesiac aj s ďalšími kolegami.

Notari si spomína, že Ratzinger si rád objednával jedlo s názvom frittatensuppe, čo je tradičný nemecký tanier s hovädzím vývarom s prúžkami jemne uvarenej zmesi vajec, múky a mlieka. „A pil aranciatu,“ povedal s úsmevom, pričom mal na mysli obľúbenú taliansku pomarančovú sódu.

Majiteľ reštaurácie dodáva, že Ratzinger veľa nejedával, ale do reštaurácie prichádzal často, aby našiel chute domova. S majiteľovou matkou sa rozprával po nemecky.

Mario Notari si zaspomínal aj na veselú príhodu. Jednej klientke sa stratil pes a tak reštaurácia vyvesila s touto informáciou tabuľku s tým, ako kontaktovať majiteľku, ak by sa pes našiel.

V ten večer si oznam všimol aj kardinál Ratzinger, ktorý šiel dolu schodmi, prečítal si to, usmial sa a povedal: „Ale veď ja som sa nestratil.“ Kardinál narážal na to, že stratený pes bol nemecký ovčiak, čo bola prezývka pre nemeckého teológa.

Majiteľ dnes trochu ľutuje, že nemajú žiadne fotografie kardinála, pretože chceli rešpektovať jeho súkromie. Reštaurácia však stále vykazuje známky prítomnosti bývalého klienta. Jeden zo stolov, pri ktorých sedával, bol venovaný jemu a na stenách visia výstrižky správ o Benediktovi.

Cantina Tirolese v priebehu rokov hostila aj ďalších známych hostí, vrátane talianskeho kardinála Angela Bagnasca a argentínskeho kardinála Jorgeho Bergoglia, budúceho pápeža Františka.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.