Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. január 2023

Pohreb Benedikta XVI.

Pápež odprevadil svojho predchodcu, žalm na omši zaspieval Slovák (+ foto)

Prvá prosba zaznela v nemčine, na Svätopeterskom námestí sa objavil aj transparent s nápisom Santo subito.

Pápež odprevadil svojho predchodcu, žalm na omši zaspieval Slovák (+ foto)
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Prvá prosba zaznela v nemčine, na Svätopeterskom námestí sa objavil aj transparent s nápisom Santo subito.

Pápež František dnes na Svätopeterskom námestí v Ríme predsedal pohrebným obradom zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI.

Úradujúci pápež naposledy pochovával svojho predchodcu v roku 1802, keď slávnostný pohreb Pia VI., ktorý zomrel vo vyhnanstve ako Napoleonov zajatec, viedol o tri roky neskôr jeho nástupca Pius VII.

Na dnešný pohreb Benedikta XVI., ktorý zomrel 31. decembra vo veku 95 rokov, prišlo na Svätopeterské námestie okolo 50-tisíc veriacich.

Pre problémy pápeža Františka s kolenom vykonával hlavné liturgické úkony dekan zboru kardinálov Giovanni Battista Re.

Rakvu s telesnými pozostatkami Benedikta XVI. vyložili pred deviatou hodinou pred baziliku, kde sa veriaci modlili ruženec. Na jednoduchej rakve bol položený evanjeliár.

Prosby v nemčine i arabčine

Pohreb emeritného pápeža sa konal podľa vzoru pohrebných obradov úradujúceho pápeža, pričom niektoré prvky boli originálne, iné upravené.

Liturgické čítania odzneli v španielčine, angličtine, evanjelium v latinčine.

Žalm na pohrebnej omši spieval v latinčine Slovák, katedrálny organista z Nitry Vladimír Kopec. Hral na organe aj na svätej omši v Šaštíne s pápežom Františkom, aj pápežovi Benediktovi XVI. počas audiencií vo Vatikáne.

Pri oltári boli aj slovenskí kňazi – ceremoniári Ján Dubina a Ľubomír Welnitz.

Pápež František sa v krátkej homílii (v slovenčine tu) venoval evanjeliu a len v závere sa priamo dotkol osoby emeritného pápeža.

„Pevne spojení s poslednými Pánovými slovami a svedectvom, ktoré poznačilo jeho život, chceme ako cirkevné spoločenstvo kráčať v jeho šľapajach a zveriť nášho brata do Otcových rúk,“ povedal pápež František a dodal: „Benedikt, verný priateľ Ženícha, nech je tvoja radosť dokonalá, keď definitívne a navždy budeš počuť jeho hlas!“

Prvá z piatich prosieb veriacich – „za emeritného pápeža Benedikta, ktorý usnul v Pánovi: kiež ho večný Pastier prijme do svojho kráľovstva svetla a pokoja“ – zaznela v nemčine.

Ďalšie prosby boli vo francúzštine, v arabčine, portugalčine a taliančine.

V modlitbe nad obetnými darmi sa kardinál Re modlil takto: „Mocou tejto obety daj, aby tvoj služobník Benedikt, ktorého si postavil na čelo svojho stáda ako vrchného pastiera, bol prijatý do neba medzi svätých biskupov.“

A nakoniec v modlitbe po prijímaní pápež František v mene celej cirkvi a prítomných veriacich prosil Pána, „aby tvoj služobník Benedikt, verný udeľovateľ božských tajomstiev na zemi, chválil tvoje milosrdenstvo vo večnej sláve svätých“.

Arcibiskup Georg Gänswein kľačí pred truhlou s pozostatkami emeritného pápeža Benedikta XVI. pred pohrebnou omšou. Foto: TASR/AP

Organista Vladimír Kopec spieva žalm. Foto: TV Lux

Pápež František predsedá obradom. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Svätý Otec František na konci omše pri rakve svojho predchodcu. Foto: TASR/AP

V závere bohoslužby František predsedal obradu ultima commendatio (posledné odporúčanie) a valedictio (rozlúčka), po ktorých nasledovala chvíľa tichej modlitby.

Následne vzali rakvu na máry 12 nosiči a pred vstupom do baziliky sa zastavili pred pápežom Františkom. Ten vstal z invalidného vozíka, dotkol sa rakvy a chvíľu sa modlil.

Z námestia sa ozýval potlesk.

Rakvu potom previezli späť do baziliky a do vatikánskej krypty na pohreb, kde pri súkromnom obrade okolo rakvy položili šerpu s pečaťami Apoštolskej komory, Pápežského domu a Úradu pápežských bohoslužieb.

Potom cyprusovú rakvu umiestnili do väčšej zinkovej rakvy, ktorá bude zvarená a uzavretá. Táto rakva bude následne uložená do drevenej schránky, ktorá bude daná na miesto, kde sa do blahorečenia nachádzala rakva svätého Jána Pavla II.

Obrady v krypte baziliky boli bez prítomnosti verejnosti.  O uložení rakvy do podzemnej hrobky informoval Vatikán približne hodinu a pol po skončení pohrebnej omše.

Kardinála Zena pustili na pohreb

Ako uvádza Vatican News, na pohreb prišli ekumenické delegácie z celého sveta vrátane metropolitov Emanuela a Polykarpa za Konštantínopolský ekumenický patriarchát a metropolitu Antona Volokolamského, predsedu Oddelenia pre vonkajšie cirkevné vzťahy Moskovského patriarchátu.

Zúčastnili sa aj predstavitelia židovskej náboženskej obce v Ríme a moslimskej obce v Taliansku.

Prítomný bol aj 90-ročný kardinál Joseph Zen, ktorému cestu povolil hongkonský súd. Bývalému biskupovi Hongkongu, ktorý bol vlani odsúdený na finančný trest, dočasne vrátili pas, uvádza Catholic News Agency.

Inzercia

Na pohreb boli oficiálne pozvané len delegácie Talianska a Benediktovho rodného Nemecka, keďže emeritný pápež už nebol hlavou štátu.

Taliansku delegáciu viedol prezident Sergio Mattarella, súčasťou nemeckej delegácie bol prezident Frank-Walter Steinmeier a bavorský premiér Markus Söder.

Na pohreb prišli podľa TASR mnohé hlavy štátov a príslušníci kráľovských rodov. Vatikán informoval o účasti 125 kardinálov, 300 biskupov a viac ako 3 700 koncelebrujúcich kňazov. Na námestí bolo okolo 50-tisíc ľudí.

Slovensko zastupoval premiér Eduard Heger. Zo slovenských biskupov išli do Ríma košický arcibiskup a predseda KBS Bernard Bober, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský, nitriansky pomocný biskup Peter Beňo, vojenský ordinár biskup František Rábek a emeritný prešovský arcibiskup Ján Babjak.

V dave sa objavili transparenty: Danke Benedikt (Vďaka, Benedikt) a nemecké a bavorské vlajky. Reportér talianskej tlačovej agentúry uviedol, že jedného z veriacich nablízku počul volať: Santo subito! (Ihneď svätý). Rovnaký nápis bolo vidno aj na jednom transparente.

Na pohrebe Benediktovho predchodcu Jána Pavla II. – neskôr svätorečeného – v roku 2005 toto heslo kričali mnohí prítomní veriaci.

Muž v tradičnom bavorskom odeve čaká na začiatok pohrebnej omše na Námestí sv. Petra vo Vatikáne ráno 5. januára 2023. Foto: TASR/AP

Veriaci na námestí. Foto: TASR/AP

Foto: TASR/AP

Ľudia na námestí. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Truhlu odnášajú do Baziliky sv. Petra po skončení pohrebnej omše. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Na Námestí svätého Petra počas obradu hliadkovalo približne tisíc policajtov a príslušníkov bezpečnostných síl, uvádza TASR. Nad Vatikánom a v jeho bezprostrednom okolí bola v tom čase zavedená bezletová zóna.

Za posledné tri dni prišlo vzdať úctu zosnulému emeritnému pápežovi vystavenému vo vatikánskej bazilike zhruba 200-tisíc veriacich.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni oznámil, že Benedikt XVI. bude pochovaný s písomným záznamom svojho pontifikátu. Záznam Benediktovho osemročného pôsobenia v úrade bude vložený do kovového valca a umiestnený do jeho rakvy spolu s ďalšími predmetmi vrátane vatikánskych mincí vyrazených počas jeho pontifikátu.

Podľa agentúry Kathpress budú súčasťou vložených vecí aj biskupské štóly z čias, keď bol Joseph Ratzinger arcibiskupom Mníchova a Freisingu.

Ostatky Benedikta XVI. uložia v krypte baziliky, kde pôvodne pochovali pápeža Jána Pavla II.

 

Hrobku zosnulého Benedikta XVI. v krypte pod vatikánskou bazilikou bude možné navštíviť najskôr v nedeľu 8. januára, oznámil hovorca Vatikánu Matteo Bruni s tým, že práce na hrobke potrvajú niekoľko dní.

Video z ukladania rakvy do hrobu možno nájsť TU.

Majster pápežských liturgických slávení Mons. Diego Ravelli, biskupi Leonardo Sapienza a Georg Gaenswein spolu s pozostalými Benedikta XVI. pri ukladaní rakvy do hrobu v krypte baziliky. Foto: TASR/AP

Naposledy pápež pochovával svojho predchodcu v roku 1802

Žehnanie rakvy svojho predchodcu úradujúcim pápežom je v porovnaní s dvojtisícročnou históriou cirkvi pomerne nedávnym precedensom.

Ako vysvetlil edičný riaditeľ Vatican News Andrea Tornielli, stalo sa tak vo februári 1802 pri slávnostnom pohrebe Pia VI., ktorý v Bazilike svätého Petra celebroval jeho nástupca Pius VII.

Pius VI., rodným menom Giannangelo Braschi, bol zvolený za pápeža v roku 1775, po dlhej vláde zomrel vo vyhnanstve vo Francúzsku ako Napoleonov väzeň. Pohreb sa konal vo Valencii bezprostredne po jeho smrti, zatiaľ čo „novendiali“ (deväťdňové zádušné sväté omše pred začatím hlasovania v konkláve) sa konali v Benátkach, v meste, kde sa kardináli zišli, aby zvolili jeho nástupcu.

Pius VII. bol zvolený 14. marca 1800 a prial si, aby sa pozostatky jeho predchodcu vrátili do Ríma. V decembri 1801 boli exhumované a putovali z Valencie do Marseille a odtiaľ loďou do Janova. Po pristátí v Taliansku sa telo vyhnaného pápeža vydalo na triumfálnu púť, pri ktorej sa na každej zastávke konali slávnostné obrady.

Dňa 17. februára 1802 sa konal „veľkolepý triumfálny vjazd do Ríma“, pri ktorom kardináli čakali na pozostatky na moste Ponte Milvio. Slávnostný pohrebný obrad sa potom konal v Chráme svätého Petra za prítomnosti pápeža Pia VII.

Ostatky Pia VI. však nemali pokoj – jeho srdce a „prekordium“ (starobylý názov pre orgány a anatomické útvary hrudnej dutiny obklopujúce srdce, o ktorých sa verilo, že sú sídlom citov, pocitov a vnímavosti) boli na výslovnú žiadosť parížskej vlády privezené späť do Valencie po tom, čo v roku 1802 absolvovali dlhú spiatočnú cestu cez rôzne zastávky vo Francúzsku.

V roku 1811 sa však srdce opäť vrátilo do Ríma.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.