Vatikán: začiatok rokovaní s lefébvristami

V pondelok sa uskutočnilo historicky prvé kolo rokovaní medzi Svätou stolicou a Kňazským bratstvom sv. Pia X. Stretnutia by sa mali pravidelne opakovať.

Vatikán už vopred avizoval, že o stretnutí budú médiá informované len prostredníctvom krátkej tlačovej správy. Podľa záverečného vyhlásenia vieroučné rozhovory prebiehali „v srdečnej, úctivej a konštruktívnej atmosfére“. Ďalšie stretnutia by sa mali konať pravidelne každé dva mesiace. „Osobitne sa budú skúmať otázky týkajúce sa pojmu Tradície, Misála Pavla VI., interpretácie II. vatikánskeho koncilu v kontinuite s Tradíciou katolíckej náuky a otázky týkajúce sa tém jednoty Cirkvi, katolíckych princípov ekumenizmu, vzťahu medzi kresťanstvom a mimokresťanskými náboženstvami a náboženskej slobody,“ píše sa ďalej vo vyhlásení (plné znenie tu).

Vatikánsku delegáciu na pondelkovom rokovaní viedol arcibiskup Guido Pozzo, sekretár komisie Ecclesia Dei zodpovednej za dialóg s lefébvristami. Na čele ich zástupcov stál biskup Alfonso de Galarreta.

Vatikanistovi talianskeho denníka Il Giornale Andreovi Torniellimu sa napriek informačnému embargu podarilo zistiť niekoľko zákulisných informácií. Stretnutie začalo o 9.30 a trvalo asi do 12.30. Ešte pred jeho začiatkom predložila Svätá stolica pracovný text s diskusnými témami. „Prebiehalo to dobre, sú tu isté ťažkosti, ale začiatok bol dobrý,“ uviedol nemenovaný vatikánsky zdroj denníku Il Giornale. Ako zdroj ďalej uvádza, do ďalšieho stretnutia, ktoré by sa malo konať hneď po Vianociach, bude prebiehať komunikácia prostredníctvom mailov. Ideálne by bolo, keby sa vďaka tomuto intenzívnemu dialógu podarilo na povianočnom stretnutí nájsť zhodu v nejakom spornom bode.

Zdroj: Il Giornale

Foto: autor

Súvisiaci článok: Lefébvristi vo Vatikáne odslúžia omšu a zasadnú za rokovací stôl

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo