Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
05. január 2023

Vatikánska sedma

Ako som vďaka zvolaniu „Pane, milujem ťa“ konečne pochopil Benedikta XVI.

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

Ako som vďaka zvolaniu „Pane, milujem ťa“ konečne pochopil Benedikta XVI.

Rakvu s telom Benedikta XVI. odnášajú po skončení pohrebnej omše do Baziliky sv. Petra. Foto: TASR/AP/Andrew Medichini

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké je hlavné dedičstvo Benediktovho pontifikátu,
  • čo všetko sme o ňom v uplynulých dňoch napísali,
  • ktorou (stručnou a užitočnou) knihou si naňho zaspomínať.

Vo Vatikáne uložili do hrobu, v ktorom pôvodne spočíval pápež Ján Pavol II., telo jeho nástupcu Benedikta XVI.

Zomrel v posledný deň uplynulého roku vo veku 95 rokov ako najstarší pápež v histórii cirkvi.

Posledné zrozumiteľné slová, ktoré vyriekol na smrteľnej posteli, boli: „Signore ti amo! Pane, milujem ťa!“ Nimi, naposledy a definitívne, ozrejmil najhlbšiu podstatu svojho pontifikátu i celého života.

Moja pochybovačná otázka. Keď v roku 2007 Benedikt XVI. vydal prvý diel trilógie Ježiš Nazaretský, bola to veľká udalosť. Veľa sa diskutovalo najmä o spôsobe, akým sa teológ Ratzinger dobrovoľne odosobnil od svojej novej roly pápeža Benedikta.

V predslove totiž zdôraznil, že „táto kniha v žiadnom prípade nie je aktom učiteľského úradu, ale iba výrazom môjho osobného hľadania ,Pánovej tváre‘ (porov. Ž 27,8)“.

A dodal: „Preto mi každý môže slobodne oponovať. Čitateľky a čitateľov prosím len o tú dávku sympatie, bez ktorej niet nijakého porozumenia.“

Avízo, že v pláne má vydať aj ďalší diel, vo mne vyvolalo pochybovačné myšlienky: „Bol tento muž zvolený za pápeža preto, aby písal knihy? To nemá nič dôležitejšieho na robote?“

Pápež František sa lúči so svojím predchodcom. Foto - TASR/AP/Vatican Media

Aha! Na tieto svoje nezrelé úvahy som si opäť spomenul v týchto dňoch, keď som čítal článok jezuitu a bývalého hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho.

Spomína v ňom obrovskú vnútornú vášeň a motiváciu, s akými Benedikt XVI. na trilógii o Ježišovi Nazaretskom pracoval. „V tomto zmysle nemožno považovať za náhodu, že čas, keď sa rozhodol zriecť sa pápežského úradu, teda leto 2012, sa zhoduje s časom uzavretia trilógie o Ježišovi,“ píše Lombardi.

A vtedy som to pochopil. Pre Benedikta XVI. nebolo písanie kníh o „Ježišovi evanjelií“ teologickou zábavkou, voľnočasovou aktivitou, vedľajším produktom, ale – práve naopak – hlavným odkazom a dedičstvom jeho pontifikátu. 

Pritom celé to bolo jasné už od začiatku. Stačilo, aby som s otvorenými očami, či skôr srdcom, čítal prvé riadky hneď jeho prvej programovej encykliky Deus caritas est (Boh je láska): „Na začiatku toho, že je niekto kresťanom, nestojí etické rozhodnutie alebo veľkolepá myšlienka, ale skôr stretnutie sa s udalosťou, s Osobou, ktorá ponúka životu celkom nový horizont a tým aj zásadné smerovanie.“

Podstatou kresťanskej viery nebolo pre Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. upevňovanie uzavretej doktríny, ale otvorené hľadanie Pánovej tváre.

Celý jeho život bol tak ľúbostnou cestou za Osobou, ktorá ho uchvátila natoľko, že pri konečnom stretnutí mohol z celého srdca vyznať: „Pane, milujem ťa!“

Ďalšie udalosti v skratke

Pohrebnej omši za zosnulého Benedikta XVI. predsedal pápež František. Koncelebrovalo ju približne 130 kardinálov, 400 biskupov a 3 700 kňazov. Na Námestí sv. Petra bolo prítomných asi 50-tisíc veriacich.

Inzercia

„Benedikt, verný priateľ Ženícha, nech je tvoja radosť dokonalá, keď definitívne a navždy budeš počuť jeho hlas!“ povedal v homílii pápež František.

Slovensko na pohrebe zastupoval premiér Eduard Heger, predseda KBS Bernard Bober a ďalší slovenskí biskupi.

Po pohrebnej omši bola rakva s telom zosnulého prenesená z námestia do Baziliky sv. Petra a odtiaľ do vatikánskej krypty. Počas súkromného obradu bola cyprusová rakva vložená do väčšej zinkovej, ktorá bola zvarená a následne uložená do drevenej schránky.

Do rakvy boli v súlade s tradíciou uložené medaily a mince razené počas pontifikátu Benedikta XVI., pálium arcibiskupa metropolitu mníchovského a rímskeho a tzv. rogitum, čo je text stručne opisujúci jeho pontifikát.

Miesto posledného odpočinku Benedikta XVI. vo vatikánskej krypte je to isté, kde sa až do blahorečenia nachádzala rakva Jána Pavla II. a predtým Jána XXIII.

V pondelok až stredu do Baziliky sv. Petra sa prišlo so zosnulým pápežom rozlúčiť približne 200-tisíc ľudí. 

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

Aký zmysel má – napriek všetkým krízam a problémom – zostať veriacim a neodvrátiť sa od cirkvi? To nie je otázka pochybovača, ale dvoch veľkých teológov 20. storočia, ktorí chcú vliať nádej všetkým zmäteným a hľadajúcim kresťanom.

Hans Urs von Balthasar a Joseph Ratzinger ponúkli svoje odpovede v dvoch prednáškach, ktoré síce odzneli ešte v roku 1971, ale sú aktuálne dodnes.

Pod názvom Dve obhajoby s podtitulmi Prečo som ešte kresťanomPrečo som ešte v cirkvi vyšli v roku 2022 aj v slovenčine.

Prajem vám požehnaný deň slávnosti Zjavenia Pána!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.