Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
06. január 2023

Na čom záleží

Chlapci tínedžeri zúfalo hľadajú svoju mužskú identitu. Dievčatá idú do extrému

Newsletter o vzťahoch a o rodine. 

Chlapci tínedžeri zúfalo hľadajú svoju mužskú identitu. Dievčatá idú do extrému

Foto: Pixabay

Počas sviatkov sme mali viac času a menej práce. Bolo to obdobie dlhších rodinných stretnutí, keď je čas otvoriť témy, na ktoré pri krátkych stretnutiach počas roka nie je vždy priestor. Naše deti majú dokopy z oboch strán 19 bratrancov a sesterníc, takže je to vždy aj zaujímavá sonda do života detí a tínedžerov. Tí väčší z nich zostávajú pri rodinných stretnutiach pri spoločnom stole a aktívne sa zapájajú do dospeláckych debát, respektíve my dospelí sa zapájame do ich tém, ktoré sú rok čo rok zaujímavejšie.  

Iste, deti v našej rodine nie sú vzorkou, z ktorej by sa dali vyvodzovať nejaké všeobecné trendy. Sú to deti z úplných rodín, ktorým sa rodičia venujú a majú podobný hodnotový rámec. Z ich rozprávania o živote rovesníkov na školách by sa však už dalo čo-to vyčítať. Z rozprávania „našich“ tínedžerov sa pri viacerých rodinných stretnutiach opakovali podobné opisy trendov v ich generácii. Nejde o konkrétne príbehy, skôr o všeobecné tendencie, ktoré deti pociťujú, nejde teda o žiadne vynášanie citlivých informácií z rodinného kruhu. Niektoré nám neskôr potvrdili aj viacerí učitelia, s ktorými sme mali pri rôznych príležitostiach rozhovory o atmosfére v jednotlivých triedach.

Chlapci v tínedžerskom veku majú trend utvrdzovania sa vo svojej mužskej identite, lebo cítia, že je spoločensky ohrozená. Vnímajú stále silnejší emancipačný trend žien až isté opovrhnutie mužským svetom s jeho špecifikami a zároveň vidia svoje rovesníčky v triedach, ktoré nevedia uchopiť svoje ženstvo a tápu medzi dvoma extrémami. Chlapci tínedžeri tak okrem toho, že sa upínajú k makaniu na svojom svalovom tonuse a výživových trendoch, ktoré ho podporujú, fičia na podcastoch, ktoré riešia krízu mužstva. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby z obsahov, ktorými sa motivujú, nebolo cítiť potrebu prudko sa vymedziť voči ženskému videniu sveta.

Asi ste už zachytili meno Andrew Tate. Je to bývalý kickboxer, dnes influencer, ktorý si svoj imidž založil na vytváraní obrazu „pravého muža“. Jeho motivačné videá pozerajú mnohí chlapci, stal sa tak celebritou a vzorom pre milióny tínedžerov po celom svete. Sám sa nazýva mizogýnom. Tatea pred Vianocami spolu s jeho bratom Tristanom zadržala kriminálna polícia v Rumunsku a obvinila z obchodovania s ľuďmi a zo znásilnenia. Andrew Tate v roku 2022 konvertoval na islam, je veľkým fanúšikom arabských krajín, kde muži majú spoločnosť „pevne v rukách“, a je veľkým kritikom západnej liberálnej kultúry, rovnako je známy svojimi rasistickými a mačistickými vyjadreniami.

Tate pochopil, kde je diera na trhu – mužský komplex nastupujúcej generácie, a stal sa ikonou, dvojmetrovým symbolom novej éry mladých mužov. Dnešní chlapci zúfalo hľadajú vzory mužstva, nechcú byť mäkkýšmi a myslia si, že búchaním po stole si zastanú svoju budúcu rolu v spoločnosti. 

Dievčatá v tínedžerskom veku majú iné tendencie. V triedach na stredných školách sa vraj ukazujú dva rôzne prístupy, ako sa snažia uchopiť svoju identitu ženy. Máme tu skupinu dlhovlasých krások, pre ktoré je jedinou témou mejkap, diéty, značková móda, estetické zákroky a instagram. Majú veľmi podobný imidž, sú veľmi cieľavedomé a výzor je pre ne hlavným meradlom úspechu.

A potom rastie počet dievčat, ktoré svoje ženstvo za každú cenu popierajú, obliekajú sa genderovo neutrálne, svoje ženské krivky sa snažia skrývať, opovrhujú mužmi a riešia najmä ekológiu a ľavicové témy. Chlapci v triede ich preto radšej obchádzajú. Učitelia nám potvrdili, že medzi dievčatami je výrazne viac detí, ktoré riešia prípadnú zmenu pohlavia alebo takzvanú nebinárnu identitu. Buď narcistické ženstvo zamerané na povrchné znaky feminity, alebo popieranie svojej identity a hanba za ženské pokolenie. 

Samozrejme, zloženie tried je v realite pestrejšie, tento opis rovesníkov sa však prekvapivo opakuje v rozprávaní viacerých tínedžerov zo širšej rodiny. Boli sme radi, že deti v rodine si tieto nástrahy svojej generácie uvedomujú a vidia ich veľmi kriticky.  

Identita tínedžerov je a bude veľkou témou najbližších rokov. U nás sa otvára len pomaly, ale aj z našich textov, ktoré sme vám v rubrike Rodina priniesli posledný mesiac, je jasné, že si deti v pubertálnom veku budeme musieť všímať viac. 

Pre nás rodičov bude stále väčšou výzvou vstupovať do ich sveta, dobre ho poznať, aby sme mohli ísť do zrelého dialógu, ktorý bude v ich hľadaní sa kľúčový. 

O svete tínedžerov sme priniesli tieto texty:

Inzercia

Oplatí sa čítať

 

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.