Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. 03. 2016, 13:37

Pápež požehnal Mestu a Svetu: Stojme pri obetiach terorizmu a utečencoch

Na veľkonočnú nedeľu pápež František slávil na Námestí sv. Petra slávnostnú omšu a udelil veľkonočné požehnanie Urbi et Orbi.
Pápež požehnal Mestu a Svetu: Stojme pri obetiach terorizmu a utečencoch

Pápež František pozdravuje veriacich pred udelením veľkonočného požehnania Urbi et Orbi. Foto - archív TASR/AP

Veľká noc v Ríme from postoj on Vimeo.

V príhovore pred udelením veľkonočného požehnania Mestu a Svetu (Urbi et Orbi) pápež František pomenoval viaceré výzvy a bolestivé miesta, na ktoré musí reagovať dnešná spoločnosť. Spomenul napríklad prenasledovaných pre vieru, starých a mladých bez budúcnosti či dôsledky klimatických zmien. „Týchto našich bratov a sestry príliš často na ich ceste postretne smrť alebo odmietnutie tých, ktorí by ich mohli prijať a pomôcť im,“ povedal pápež na adresu utečencov.

Svätý Otec spomenul aj problémy, s ktorými sa borí „milovaná Sýria“, Jemen, Ukrajina, Svätá zem, Venezuela a viaceré africké krajiny ako Líbya, Burundi, Mozambik, Konžská demokratická republika či Južný Sudán.

Svetové spoločenstvo vyzval, aby bolo „nablízku obetiam terorizmu, zaslepenej a krutej forme násilia, ktoré neprestáva prelievať nevinnú krv v rôznych častiach sveta, ako počas nedávnych atentátov v Belgicku, Turecku, Nigérii, Čade, Kamerune, Pobreží Slonoviny a Iraku“.

„Zoči-voči duchovným a morálnym priepastiam ľudstva, zoči-voči prázdnotám v srdciach, ktoré spôsobujú nenávisť a smrť, iba nekonečné milosrdenstvo nám môže darovať spásu,“ zdôraznil pápež.

Požehnaniu predchádzala slávnostná omša Pánovho zmŕtvychvstania, ktorú hlava Katolíckej cirkvi slávila s desaťtisíckami veriacich zhromaždenými nielen na Námestí sv. Petra, ale aj prístupovej Via della Conciliazione. Rozľahlý priestor zdobila bohatá kvetinová výzdoba, ktorú už tri desaťročia pre túto príležitosť dodáva Holandsko.

Po skončení omše pápež nasadol do papamobilu, z ktorého pozdravoval prítomných pútnikov.

Pápež na Bielu sobotu pokrstil diplomatický pár

Veľkonočnú vigíliu na Bielu sobotu slávil pápež František v Bazilike sv. Petra. Pokrstil počas nej osem žien a štyroch mužov. Šesť z nich pochádza z Albánska, dvaja z Kórey a po jednom z Číny, Indie, Kamerunu a Talianska. Medzi katechumenmi bol aj veľvyslanec Južnej Kórey v Taliansku Yong-Joon Lee s manželkou Hee Kim. Ich krstnými rodičmi bol iný kórejský diplomatický pár – veľvyslanec pri Svätej stolici s manželkou. 

V homílii pápež František vyzval veriacich, aby neboli kresťanmi bez nádeje, ktorí ostávajú uväznení v sebe samých a žijú akoby Ježiš Kristus nevstal z mŕtvych. „Prinesme mu kamene nevraživosti a balvany minulosti, ťažké hromady slabostí a pádov. On si želá prísť a vziať nás za ruku, aby nás vytiahol von z úzkosti,“ vyzval pápež. „On je naša najväčšia radosť, je vždy po našom boku a nikdy nás nesklame.“

Svätý Otec zároveň upozornil, že bez ohlasovania radosti z Ježišovho zmŕtvychvstania bude cirkev len „akousi medzinárodnou štruktúrou s veľkým počtom prívržencov a dobrými pravidlami, no neschopnou darovať nádej, po ktorej prahne svet“.  


Pápež František káže počas omše na Bielu sobotu. Foto – TASR/AP

Biela sobota je v Katolíckej cirkvi aliturgickým dňom – to znamená, že v kostoloch sa neslúžili sväté omše. V gréckokatolíckych chrámoch sa však ráno slávila jeruzalemská nadhrobná utiereň. Veriaci po celý deň prichádzali k tzv. Božiemu hrobu, kde bola vystavená Sviatosť Oltárna, aby si uctili kríž s telom umučeného Krista.  

Veľkonočná vigília sa v katolíckych kostoloch začala sláviť až po zotmení. Súčasťou rímskokatolíckej liturgie je obrad svetla, ktorý zahŕňa požehnanie ohňa a veľkonočnej sviece (paškálu), veľkonočný chválospev, bohatá bohoslužba slova, liturgia krstu, počas ktorej sú katechumenom vyslúžené iniciačné sviatosti (krst, birmovanie, sv. prijímanie) a liturgia obety. Na Slovensku je zvykom, že veľkonočnú vigíliu uzatvára procesia so sochou zmŕtvychvstalého Krista. V gréckokatolíckych kostoloch sa slúži liturgia sv. Bazila Veľkého.

Veľký piatok uzavrela krížová cesta v Koloseu

Za účasti pápeža Františka a tisícok veriacich sa v rímskom Koloseu konala tradičná krížová cesta. Po tohtotýždňových útokoch v Bruseli ju sprevádzali zvýšené bezpečnostné opatrenia.


Pápež František sa modlí počas krížovej cesty v rímskom Koloseu. Foto – TASR/AP

Meditácie k štrnástim zastaveniam tento rok pripravil arcibiskup Perugie, kardinál Gualtiero Bassetti. V zamysleniach zdôraznil, že odpoveďou na obavy a utrpenie dnešného človeka je Božie milosrdenstvo. Počas jednotlivých zastavení zaznejú odkazy na prenasledovaných kresťanov, Židov vyvraždených v koncentračných táboroch, rozdelené rodiny, utečencov či zneužívané deti.   

Kríž medzi jednotlivými zastaveniami niesli veriaci z mnohých častí sveta, ale aj vozíčkarka, skupina františkánov či vikár Rímskej diecézy, kardinál Agostino Vallini.

Pápežský kazateľ: Božia spravodlivosť neprotirečí milosrdenstvu

Pobožnosti v Koloseu predchádzali večerné obrady v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne. Zazneli počas nich pašie podľa Jánovho evanjelia a hlava cirkvi si spolu s kardinálmi uctila kríž s ukrižovaným Kristom. 


Pápež na začiatku obradov Veľkého piatka leží na zemi na znak úcty a vďaky za Ježišovu smrť. Foto – TASR/AP 

Homíliu, ako je zvykom v tento deň, nepredniesol samotný pápež, ale kazateľ Pápežského domu Raniero Cantalamessa. „Jednou z príčin, a možno tou hlavnou príčinou odcudzenia sa moderného človeka od náboženstva a viery, je pokrivený obraz, ktorý má o Bohu,“ povedal pápežský kazateľ, podľa ktorého nám Boh často pripomína inkvizítora a nepriateľa každého potešenia. „Rok milosrdenstva je zlatou príležitosťou, aby sme priniesli na svetlo pravý obraz biblického Boha, ktorý nielen koná milosrdenstvo, ale je milosrdenstvom,“ vyzval Cantalamessa, ktorý vo svojom príhovore citoval Luthera, Dostojevského i Benedikta XVI.

„Božia spravodlivosť nielenže neprotirečí jeho milosrdenstvu, ale práve v nej spočíva!“ zdôraznil kapucínsky mních. „Iba jedna jediná vec môže skutočne zachrániť svet – milosrdenstvo! Božie milosrdenstvo voči ľuďom a milosrdenstvo ľudí voči sebe navzájom.“

Krížové cesty mali mnoho tvárí

V mnohých slovenských mestách a obciach sa na Veľký piatok konali krížové cesty. Veriaci si aj takouto formou pripomenuli umučenie a smrť Ježiša Krista. Krížová cesta za účasti desiatok ľudí sa už po piatykrát konala v rómskej osade v Trebišove. „My kňazi prichádzame do rómskej osady každý týždeň, aby sme aj týmto obyvateľom Trebišova zvestovali radostnú zvesť, že Boh má každého rád,“ povedal pre TASR trebišovský dekan Jozef Gnip, ktorý viedol pobožnosť.


Na čele rómskej krížovej cesty kráčal trebišovský dekan Jozef Gnip. Foto (3) – TASR/Roman Hanc

Inscenovaná krížová cesta sa tradične konala aj v uliciach Prešova. Už niekoľko rokov ju pripravujú dobrovoľníci z farnosti Prešov – Nižná Šebastová.


V inscenovanej krížovej ceste v Prešove účinkovali desiatky dobrovoľníkov. Foto (3) – TASR/Milan Kapusta  

Krížová cesta sa uskutočnila aj vo Vysokých Tatrách. Kalvária nad Starým Smokovcom, ktorú vytvorili mladí umelci a jednotlivé zastavenia sú vyjadrené rôznymi formami, je najvyššie položenou na Slovensku. TASR informovala, že v našej krajine sa nachádza viac ako 200 kalvárií. 


Krížová cesta vo Vysokých Tatrách viedla na Peknú vyhliadku. Foto (2) – TASR/Oliver Ondráš

V Partizánskom sa na Veľký piatok uskutočnil ekumenický pašiový sprievod. Podobný sa za účasti veriacich takmer desiatky kresťanských cirkví konal aj v Košiciach.


Ekumenický pašiový sprievod v Partizánskom sa zastavil v kostoloch a modlitebniach viacerých kresťanských cirkví. Foto (2) – TASR/Martin Palkovič

Zelený štvrtok: Obrad umývania nôh mal rôzne podoby

Súčasťou katolíckej liturgie na Zelený štvrtok je obrad umývania nôh. Pápež, biskupi a kňazi počas večerných omší umývali nohy skupine veriacich, aby takto pripomenuli skutok lásky, ktorý Ježiš vykonal počas Poslednej večere dvanástim apoštolom. 

Pápež František slávil svätú omšu na pamiatku Pánovej večere v Centre pre žiadateľov o azyl v Castelnuovo neďaleko Ríma, kde sa nachádza okolo 900 migrantov. Počas liturgie umyl nohy štyrom nigérijským katolíkom, trom koptským kresťankám z Eritrey, trom moslimom zo Sýrie, Pakistanu a Mali, jednému hinduistovi z Indie a jednej talianskej sociálnej pracovníčke, ktorá sa stará o utečencov. Pri obrade mu rovnako ako minulý rok asistoval slovenský kňaz Ján Dubina, ktorý je pápežským ceremoniárom.

Svätý Otec v homílii zdôraznil, že moslimovia, hinduisti, katolíci, kopti či evanjelici chcú žiť v mieri pospolu ako bratia a deti toho istého Boha. Opakom tejto túžby je podľa pápeža gesto vojny a ničenia v Bruseli. –Za tým gestom však, tak ako za tým Judášovým, boli iní. Za Judášom boli tí, ktorí dali peniaze, aby bol Ježiš vydaný. Za ,oným´ gestom sú výrobcovia, priekupníci zbraní, ktorí chcú krv, nie pokoj; ktorí chcú vojnu, nie bratstvo,“ zdôraznila hlava Katolíckej cirkvi.


Pápežovi pri umývaní nôh utečencov asistoval slovenský kňaz Ján Dubina. Foto – TASR/AP


František nielen umyl, ale aj pobozkal nohy katolíkov, koptiek, moslimov a hinduistu. Foto – TASR/AP

„Každý nech v jazyku svojho náboženstva prosí Pána, aby sa toto bratstvo šírilo vo svete, aby nebolo tých tridsať denárov na zabitie brata, aby tu bolo vždy bratstvo a dobro,“ vyzval pápež účastníkov liturgie. „Pamätajme a viditeľne ukazujme, že je krásne žiť pospolu ako bratia, s odlišnými kultúrami, náboženstvami a tradíciami: všetci sme však bratia.“

Na podnet pápeža Františka vatikánska Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí začiatkom roka vyzvala kňazov, aby k veľkonočnému obradu umývania nôh vybrali „skupinku veriacich, ktorá bude reprezentovať rozmanitosť a jednotu každej čiastky Božieho ľudu. Takáto skupinka môže pozostávať z mužov i žien a podľa možnosti z mladých i starších, zdravých i chorých, klerikov, zasvätených osôb i laikov“. Doteraz bolo zvykom umývať nohy len osobám mužského pohlavia.

Pápežovým odporúčaním sa inšpirovala aj Farnosť sv. Františka z Assisi vo Vranove nad Topľou. Miestny dekan Štefan Albičuk umyl nohy skupine veriacich, ktorú tvorili muži a ženy, medzi ktorými bol aj Róm, zdravotne postihnutý muž či rehoľná sestra. V piešťanskom kostole sv. Štefana farár Marian Ondrejka umyl nohy dvanástich miništrantov.


Vranovský dekan Štefan Albičuk umyl nohy pestrej skupine veriacich. Foto – Matúš Haňov


V jednom z piešťanských kostolov predstavovali apoštolov dvanásti miništranti. Foto – TASR/Martin Palkovič

Vladyka Milan Chautur, ktorý stojí na čele Košickej eparchie, slúžil dopoludnia archijerskú svätú liturgiu v Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky v Košiciach. Počas nej umyl a pobozkal nohy svojich kňazov.


Vladyka Milan Chautur počas obradu umývania nôh. Foto – TASR/Milan Kapusta

Pápež a biskupi slávili omše so svojimi kňazmi

Na Zelený štvrtok dopoludnia slávili biskupi so svojimi kňazmi slávnostné omše, počas ktorých si pripomenuli založenie sviatosti kňazstva Ježišom Kristom a obnovili si kňazské sľuby. Biskupi tiež posvätili tri druhy olejov, ktoré sa používajú pri vysluhovaní sviatosti krstu, birmovania, pomazania nemocných a sviatosti kňazstva. 

V gréckokatolíckych chrámoch zasa biskupi posvätili olej nazývaný myro, ktorý je pripravovaný z 33 vonných esencií a používa sa pri vysluhovaní sviatosti myropomazania (birmovania). Túto sviatosť vo východnom obrade udeľuje kňaz deťom hneď pri sviatosti krstu.


Pápež František počas svätenia olejov v Bazilike sv. Petra v Ríme. Foto – TASR/AP


Trnavský arcibiskup Ján Orosch žehná nádobu s olejom v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave. Foto – TASR/Lukáš Grinaj

S kňazmi svojej Rímskej diecézy sa počas omše v Bazilike sv. Petra stretol aj pápež František. Jedným zo štyroch hlavných koncelebrantov bol aj slovenský kardinál Jozef Tomko. „Ako kňazi sa stotožňujeme s tým odpisovaným ľudom, ktorý Pán zachraňuje, a pamätáme na to, že sú tu nespočetné množstvá ľudí chudobných, nevedomých, väzňov, ktorí sa nachádzajú v tejto situácii preto, lebo ich iní utláčajú,“ povedal v homílii pápež František, ktorý apeloval na prežívanie Božieho milosrdenstva.


Kňazi v Bazilike sv. Petra počas slávenia omše s pápežom Františkom. Foto – TASR/AP      

Svätý Otec zároveň varoval kňazov pred virtuálnym svetáctvom. „Sme utláčaní, ale nie vyhrážkami a ústrkmi ako toľko chudobných ľudí, ale očarením z tisícorakých konzumných ponúk, pre ktoré sa nedokážeme pozviechať, aby sme kráčali ako slobodní po cestách, ktoré nás vedú k láske voči našim bratom, k Pánovmu stádu, k ovečkám, ktoré čakajú na hlas svojich pastierov,“ povedal pápež František.

Po skončení slávnosti sa hlava cirkvi naobedovala s desiatkou rímskych farárov.
 

Odporúčame