Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vojna na Ukrajine Politika
11. január 2023

Zmena paradigmy

Na Ukrajinu smerujú západné BVP, padne čoskoro ďalšie tabu?

Nemecko a USA dodajú západné BVP, Francúzi obrnené prieskumné vozidlá. Dočká sa Ukrajina čoskoro aj tankov?

Na Ukrajinu smerujú západné BVP, padne čoskoro ďalšie tabu?

Nemecké BVP typu Marder. Foto: Twitter, Kein Mensch kein Tier

Oznámenie francúzskeho prezidenta Emanuela Macrona, že Paríž poskytne Ukrajine obrnené prieskumné vozidlá AMX-10RC, prelomilo ľady. USA sa zaviazali dodať vozidlá Bradley, Nemecko dodá Marder.

Obe západné bojové vozidlá pechoty (BVP) sú pozostatkami z čias studenej vojny a naďalej slúžia v americkej a nemeckej armáde. Oproti americkým Bradley je nemecký Marder o čosi slabšie vyzbrojený, nesie len 20-milimetrový kanón oproti 25 milimetrom amerického vozidla.

Francúzske AMX-10RC nie je bojovým vozidlom pechoty, ale kolesovým obrneným prieskumným vozidlom. AMX-10 má silnejšiu výzbroj než BVP, kým Marder aj Bradley sú vyzbrojené kanónmi kalibru 20 mm, kanón AMX má kaliber až 105 mm, čím sa blíži kalibru starších tankov.

Oproti tomu dnešné tanky ako nemecký Leopard 2, americký M1 Abrams alebo francúzsky Leclerc disponujú kanónmi kalibru 120 mm, ruské T-72 a T-90 kanónmi kalibru 125 mm. Niektoré zdroje označujú AMX-10 aj za stíhač tankov, i keď táto kategorizácia je vzhľadom na nižší kaliber hlavnej zbrane sporná.

Paríž zatiaľ neuviedol, koľko týchto vozidiel Ukrajine pošle, ale zrejme pôjde o podobný počet ako v prípade USA a Nemecka. Američania Ukrajincom prisľúbili 50 vozidiel Bradley, Nemci zas 40 Marderov, čo hrubo zodpovedá potrebám asi jedného mechanizovaného práporu. Francúzska armáda v súčasnosti disponuje asi 250 vozidlami AMX-10.

AMX-10 je „veľmi dobré terénne vozidlo a perfektný strážny pes na sprevádzanie obrnených transportérov a podporu pechoty na zemi“, myslí si francúzsky inžinier a odborník na pozemnú vojenskú techniku Marc Chassillan.

Za Marder vďačia Ukrajinci aj Grékom

Keďže nemecký kancelár dodávku vozidla Marder (kuna) dlho odmietal s argumentáciou, že Nemecko nebude prvým ani jediným štátom, ktorý podnikne tento krok, až do konečného rozhodnutia Nemecko nepodniklo žiadne kroky, aby pripravilo uskladnené vozidlá na opätovné využitie.

Dokonca aj armáda sa o chystanom rozhodnutí dozvedela na poslednú chvíľu.

Pritom ešte v septembri tvrdil nemecký zbrojný priemysel, že Ukrajine je schopný dodať stovku týchto vozidiel, ktoré sa nachádzali v skladoch.

Nemci sa tak ocitli v časovej tiesni – na jednej strane Scholz sľúbil, že BVP dorazia na Ukrajinu už v marci, na druhej strane potrebný počet dovtedy nebude pripravený. Rheinmetall síce v septembri tvrdil, že 16 vozidiel už spojazdnil na vlastné náklady, kvôli nemeckému plánu Ringtausch, na základe ktorého aj Slovensko dostane 15 tankov Leopard 2, ich však Nemci poslali Grékom výmenou za ich techniku, ktorú Gréci pošlú Ukrajine.

Zvyšné vozidlá síce Rheinmetall dokáže spojazdniť, no to si vyžaduje niekoľko mesiacov. Podľa informácií týždenníka Spiegel tak dodaných 40 Marderov malo napokon pochádzať z veľkej časti z Bundeswehru, ktorý pritom sám trpí vážnymi nedostatkami vojenského materiálu. Odovzdané kusy neskôr nahradia reaktivované BVP zo skladov priemyslu.

Inzercia

Spiegel tvrdí, že odovzdanie štyridsiatky Marderov pre nemeckú armádu je síce možné, ale predstavuje „enormnú záťaž“. Zjavne sa však črtá možnosť, ako dodávky urýchliť. Grécko už signalizovalo, že je ochotné sa polovice prisľúbených 40 Marderov dočasne zriecť a prevziať ich až po tom, čo 40 vozidiel dostane Ukrajina.

Gréci v tejto vojne prekvapili časť pozorovateľov svojou jasnou podporou Ukrajiny. Dôvodom pozície Atén je aj brutálny spôsob, akým na jar ruská armáda dobyla Mariupol. Ten bol historickým centrom gréckej menšiny na Ukrajine.

Už čoskoro aj tanky?

Dodávky bojových vozidiel pechoty Kyjevu nepochybne pomôžu, ale odborníci už dnes nabádajú, že k efektívnemu vedeniu boja spojených zbraní potrebuje Ukrajina nielen delostrelectvo a BVP, ale aj tanky.

Obozretnosť pri rozhodovaní, či dodať Ukrajincom aj západné modely tankov, je aspoň čiastočne pochopiteľná, i keď z iných dôvodov, ako uvádza Olaf Scholz. Každá vojna si vyžaduje straty ľudí a techniky, čomu sa nedá vyhnúť ani pri veľmi umnom zaobchádzaní s kvalitným vozidlom. V skratke, žiaden tank nie je nezničiteľný.

V skutočnosti sa síce môže nejaká koncepcia tanku vo vojne osvedčiť, ale medializované obrazy zničených či poškodených tankov môžu nahlodať jeho povesť. Už pomerne malé straty tankov tureckej armády v severnej Sýrii pred niekoľkými rokmi vyvolali plejádu špekulácií, či tanky nie sú zastaraným a prekonaným konceptom, niečo, čo väčšina odborníkov vehementne popiera.

Dodávka Leopardov by nepochybne viedla k tomu, že by istý počet bol v súboji s ruskou armádou zničený, čo by mohlo poškodiť renomé tohto tanku, obzvlášť v porovnaní s konkurentmi z USA či Južnej Kórey.

No i keď Západ Ukrajine nedodá tanky okamžite, dodávka západných BVP ukazuje, že ďalšia údajná červená čiara je prekročená. Prelomenie tabu nedodávania BVP padlo – a tabu nedodávať západné tanky sa tiež kýva.

Ďalší krok by tu mohla urobiť Veľká Británia, ktorá údajne zvažuje dodávku tankov Challenger. A podľa informácií Politico Paríž aj Varšava už tlačia na Berlín, aby Ukrajine dodal Leopard 2. Ešte na jeseň dodávku tankov Leopard 2 favorizovali Španieli, no po tlaku z Berlína tento plán pochovali – dočasne.

Keďže odborníci počítajú s tým, že dôjde k prelomeniu Scholzovho odporu, len čo niektorý z iných štátov urobí prvý krok, varujú, aby sa v prípade tankov nezopakovala chyba z prístupu k BVP. Už dnes by sa preto mala spustiť oprava tankov uskladnených v depozitároch vojenského priemyslu, aby o pár mesiacov nebolo potrebné obrať nemeckú armádu ešte aj o posledné tanky.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.