Vatikán pripravuje nový dokument o médiách

Vo štvrtok sa audienciou u pápeža Benedikta XVI. skončilo zasadanie Pápežskej rady pre spoločenské komunikačné prostriedky. Hovorilo sa najmä o príprave nového dokumentu o „digitálnej kultúre".

Plenárne zasadanie bolo prvým, ktoré sa konalo od júla 2007, kedy Benedikt XVI. vymenoval na čelo tohto vatikánskeho dikastéria arcibiskupa Claudia Mariu Celliho. Po 23 rokoch tak vystriedal kardinála Johna Patricka Folleyho. Celli sa v rozhovore pre vatikánsky denník L´Osservatore Romano priznal, že prvé dni sa v novom úrade cítil ako učeň, ktorý sa rozhliada naokolo a výkon svojej funkcie musí dopĺňať štúdiom.

V otváracom príhovore Celli zbilancoval uplynulé dva roky na čele pápežskej rady. Vrátil sa napríklad k celosvetovému kongresu zástupcov katolíckych žurnalistických akademických pracovísk v máji 2008 (spolu s ďalšími dvoma kolegami sme zastupovali Katedru žurnalistiky Katolíckej univerzity v Ružomberku), k podobnému stretnutiu zástupcov katolíckych rádií (jún 2008) či k stretnutiu biskupov zodpovedných v rámci jednotlivých biskupských konferencií za médiá (marec 2009). Za výrazný úspech arcibiskupn Celli označil spustenie stránky pope2you v máji 2009, na ktorú si za prvých 15 dní kliklo 5 miliónov užívateľov.

Na rozdiel od minulých plenárnych zasadaní nebola tentokrát vytýčená hlavná diskusná téma. Stretnutie malo byť akýmsi brainstormingom pomenúvajúcim hlavné výzvy vo vzťahu cirkev a médiá v súčasnosti. „Jedna z nich vyniká pred ostatnými: potreba rozsiahleho dialógu s tým, čo Svätý Otec Benedikt XVI. definoval ako ,digitálna kultúra´,“ povedal Celli denníku L´Osservatore Romano.

Tejto výzve sa má venovať aj nový mediálny dokument, ktorého náčrt bol predstavený členom pápežskej rady. Ešte predtým prešiel pripomienkovým konaním odborníkov z rôznych akademických pracovísk. Posledný veľký cirkevný dokument venovaný médiám vyšiel ešte v roku 1992 pod názvom Aetatis novae.

Počas štvrtkového stretnutia s asi 60 účastníkmi štvordňového zasadania (na obr.) Benedikt XVI. zdôraznil, že nestačí Evanjelium šíriť prostredníctvom médií, ale je potrebné jeho posolstvo priamo začleniť do novej „digitálnej kultúry“. „Moderná kultúra vyviera zo samotnej existencie nových spôsobov komunikácie, ktorým dáva nový slovník ešte skôr než obsah, používa nové techniky a vytvára nové psychologické správanie,“ uviedol Benedikt XVI. počas audiencie. „To všetko predstavuje veľkú výzvu pre cirkev, ktorá je povolaná hlásať Evanjelium ľuďom tretieho tisícročia a udržiavať jeho obsah nezmenený, ale zároveň ho robiť pochopiteľným taktiež prostredníctvom nástrojov a spôsobov zhodných s dnešnou mentalitou a kultúrou.“

Po skončení príhovoru sa pápež pozdravil s niekoľkými prítomnými členmi a konzultormi pápežskej rady, napr. s profesorom Ismarom de Oliveirom Soaresom, končiacim predsedom Medzinárodnej federácie katolíckej tlače, Tonym Spencom, riaditeľom americkej spravodajskej agentúry Catholic News Service, Ettorom Bernabeiom, bývalým riaditeľom talianskej verejnoprávnej televízie RAI a s ďalšími.

Zdroj: Radio Vaticana, L´Osservatore Romano (26. - 27.10.2009), Zenit

Foto: radiovaticana.cz

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo