Hodina nemčiny
S potupou skončil špičkový novinár, ktorý ma v Rakúsku canceloval
Na svete neexistuje nikto, kto by mi v pracovnom živote robil tak zle ako tento muž, preto píšem tieto riadky výnimočne odosobnene.

Rainer Nowak. Foto: Openverse/ÖB Berlin
Na pocity pomsty už nie je dôvod: počas adventu v roku 2018, keď ma vyhodil pre moje komentáre na tému homomanželstvo a potrat, som síce stratil na istý čas až 70 percent svojich stálych príjmov, ale najmä vďaka Slovákom som sa naďalej dokázal živiť písaním.
V advente roku 2022 však on sám dopadol neporovnateľne horšie: skončil v médiách úplne a stratil navždy svoju česť.
Rainer Nowak, ktorý sa práve v dňoch svojho pádu dožil 50 rokov, bol jedným z najrešpektovanejších novinárov Rakúska. Novinárska obec ho zvolila päťkrát za novinára roka, dokonca ešte ku koncu roka 2021 bol zvolený za mediálneho manažéra roka.
To posledné ocenenie už bolo nepochopiteľné, keďže informovaná časť spoločnosti už vtedy vedela o problematickom súkromnom vzťahu Nowaka s vtedy končiacim kancelárom Sebastianom Kurzom – na webe kolovala fotografia zo zadnej miestnosti klubu Pratersauna, na ktorej obaja v iluminovanom stave debatujú.
Jeho kariéra, z ktorej sú zrazu už len trosky, sa spája s viedenským denníkom Die Presse. Ten denník sa pýši veľkou tradíciou, vznikol počas revolúcie v roku 1848 a stal sa v monarchii hlavným orgánom liberálnej viedenskej (aj židovskej) buržoázie. Zakladateľ sionizmu Theodor Herzl preň písal fejtóny.
Články obhajujúce vierouku Katolíckej cirkvi sa v Die Presse objavujú iba výnimočne a narážajú na tvrdý odpor redakcie. Zdieľať
Die Presse patrí aktuálne veľkému vydavateľstvu Styria, ktoré je dlhodobo majetkom katolíckeho mediálneho spolku z diecézy Graz-Seckau.
Katolícky spolok, ktorý je obvykle vedený štajerským kňazom, sa do svojich novín nestará, a tak sa v nich články obhajujúce vierouku Katolíckej cirkvi objavujú iba výnimočne a narážajú na tvrdý odpor redakcie.
Hoci mal predchodcov, ktorých formát ho oveľa prevýšil, Nowak dosiahol v denníku za krátky čas takú moc, akú nemal nikto pred ním v 174-ročnej histórii novín.
Od roku 2012 bol šéfredaktorom, od roku 2014 aj jediným vydavateľom a k tomu ešte aj konateľom. Vlastne by musel každý pracovný deň kontrolovať hlavne seba samého.
Na otázku, prečo pomerne priemerný novinár získal také jedinečné postavenie, dnes už nikto nevie spoľahlivo odpovedať.
Jeho perom sa to nedá vysvetliť. Jeho predpredchodca Andreas Unterberger bol vášnivým bojovníkom v pravicových kultúrnych vojnách, jeho predchodca Michael Fleischhacker bol vynikajúcim majstrom nemeckého jazyka, Nowak žiadny z tých darov nemá.
Novinám sa pod jeho vedením nikdy osobitne nedarilo, predaj bol slabý, ani šéfredaktor na verejnosti nepôsobil ako sympaťák.
Die Presse je rakúsky denník s tradične najkonzervatívnejšími čitateľmi. Zdieľať
Bol obľúbený iba medzi vedúcimi novinármi z iných (bez výnimky: liberálnych) novín. No a keďže bol považovaný za jediného pravičiara v mediálnom mainstreame Rakúska, čítali ho pravičiari, okrem iného aj pravicoví novinári mimo Slovenska.
Pri spätnom pohľade sa zdá, že tajomstvo jeho úspechu spočívalo v tom, že si dokázal budovať a udržiavať súkromné vzťahy s mocnými republiky. Ani vo vlastnej redakcii netušili, ako ďaleko bol ochotný pri tom zájsť.
Die Presse je rakúsky denník s tradične najkonzervatívnejšími čitateľmi, a tak bol ešte aj pod vedením Nowaka poslednými rakúskymi novinami, do ktorých mohlo – popri prevažne liberálnej redakcii – písať aj zopár externých konzervatívcov.
Ten vnútorný rozpor viedol k tomu, že sa progresívny pravičiar Nowak stal vynálezcom a hlavným páchateľom cancel culture v Rakúsku.
Nie je známy ani jeden prípad, že by sa bývalý šéfredaktor vyhrážal liberálnym komentátorom vyhodením, dokonca ani mladá progresívna autorka Anna Goldenbergová, ktorá sa v denníku chválila umelým potratom, si nevypočula ani jediné krivé slovo.
Konzervatívci však boli pod neustálym drobnohľadom. Autor týchto riadkov bol pravdepodobne prvým komentátorom, ktorého Nowak vykopol.
Nasledoval starý harcovník Karl-Peter Schwarz pre kritiku hnutia Black Lives Matter (ktorý sa však po týždennej prestávke mohol vrátiť). Naposledy letela Gudula Walterskirchenová pre svoj odpor voči očkovaniu detí a pre kritiku spolkového prezidenta Alexandra van der Bellena.
Bolo by veľkým nedorozumením, keby teraz čitatelia usúdili, že Nowak padol pre svoju neznášanlivosť k obľúbeným stĺpčekárom svojich čitateľov.
Nie, ani dnes mu nikto verejne nevyčíta sériu cancelovania.
Prepad ľudovcov v preferenciách nosí jedno meno – Thomas Schmid. Zdieľať
Naopak, Nowak padol pre svoju skorumpovanosť a mocibažnosť.
Teraz tu treba predstaviť ústrednú postavu v podstate všetkých korupčných káuz, ktoré rakúsky ekvivalent špeciálnej prokuratúry na Slovensku vyčíta vládnucej Ľudovej strane.
Volá sa Thomas Schmid, mal v štáte vysoké funkcie ako generálny tajomník ministerstva financií, označil sám seba za „pretoriána“ a „rodinu“ Sebastiana Kurza a pravdepodobne nezákonnými metódami podporoval vzostup svojho idolu.
Schmid zozbieral vo svojom služobnom mobile tisíce fotografií mužských pohlavných údov a 300-tisíc chatov s mocnými krajiny. Špeciálna prokuratúra má tieto chaty k dispozícii, opozičné ľavicové noviny ich postupne zverejňujú.
Schmidova komunikácia bola priamočiara: obyčajných občanov nazval „luzou“, policajtov „zvieratami“ a podriadenému úradníkovi na ministerstve financií napísal: „Nezabudni, ty makáš v kabinete ÖVP. Si ku*va bohatých.“
Prepad ľudovcov v preferenciách nosí jedno meno – Thomas Schmid.
Tá toxická postava sa vytratila na niekoľko mesiacov do Amsterdamu, ale na jeseň sa vrátil do Viedne – a chce byť kajúcnikom. Aby nemusel sedieť, očierňuje všetkých spolupáchateľov z minulosti, Sebastianom Kurzom počnúc.
Keď sa na jeseň objavili chaty medzi Schmidom a Nowakom, boli Nowakove dni spočítané.
V komunikácii medzi Schmidom a Nowakom zaráža ľahkovážny, ba až amorálny tón. Zdieľať
Je totiž zrejmé, že títo dvaja si boli veľmi blízki. Navzájom sa dohodli, že pôjdu spolu na „chlapčenskú dovolenku“ („Bubenurlaub“) na toskánske vinárstvo jedného rodu vplyvných priemyselníkov.
Skazený úradník miloval dovolenky s mediálnymi magnátmi krajiny – so spolumajiteľom a šéfredaktorom najväčšieho denníka Kronenzeitung Christophom Dichandom sa dokonca vydal do ďalekej Etiópie.
Nowak a Schmid si navzájom pomáhali pri ďalšom kariérnom postupe. Schmid sa chcel stať jediným konateľom holdingovej spoločnosti, ktorá spravuje všetky aktíva rakúskeho štátu (ÖBAG). Nowak mu pomáhal tým, že vyčistil svoje noviny od formulácií a článkov, ktoré by mohli Schmida poškodiť.
Samotný Nowak mal ešte väčší sen: chcel sa stať generálnym riaditeľom verejnoprávneho koncernu s ročným obratom 1,05 miliardy eur (ORF).
Schmid, ktorý sa vládcom ÖBAG-u stal, sľúbil Nowakovi pomoc. V rámci prvej (pravicovej) Kurzovej vlády pravdepodobne už bola dosiahnutá dohoda o Nowakovi, napokon však nebol nominovaný.
V komunikácii medzi Schmidom a Nowakom zaráža ľahkovážny, ba až amorálny tón.
Dvaja snaživci sa utvrdzujú v tom, ako odteraz chcú už iba zarábať veľké prachy. Boli ochotní zájsť kvôli tomu dosť ďaleko. Nowak Schmida raz poprosil: „Od zajtra telefonujeme každý deň!“
Dnes len začíname chápať, koľko toho Nowak urobil, aby sa dostal na mediálny olymp Rakúska. V spravodajstve ORF pracujú skrz-naskrz zeleno-progresívni novinári, ale Nowakov profil bol stále v niečom pravicový – tak sa snažil ešte viac, aby sa zapáčil progresívnym kolegom.
Dačo sa mu podarilo, na jeseň v roku 2022 už takmer nezazneli v Die Presse žiadne konzervatívne hlasy.
Namiesto veľkého vzostupu Nowaka však prišiel jeho prudký pád.