Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
17. január 2023

Kniha princa spôsobila ošiaľ

Harryho príbeh pôsobí ako čudesná psychoterapia pred očami verejnosti

Dlhoočakávaná kniha princa Harryho s názvom Spare, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako náhradník alebo rezerva, je od 10. januára v predaji. A ako sa predpokladalo, jej deštrukčný potenciál je veľký.

Harryho príbeh pôsobí ako čudesná psychoterapia pred očami verejnosti

Foto: TASR/AP

Kníhkupectvá za prvý deň od vydania predali 1,4 milióna kópií. V Británii sa Harryho kniha stala najrýchlejšie predávanou knihou v histórii. Bude aj najpredávanejším bestsellerom vydavateľstva Penguin Randome House. Doterajší rekord držala kniha Baracka Obamu A Promised Land z roku 2020. Správy o knihe sa dostali do všetkých relevantných denníkov na popredné stránky. 

Ani ten, kto nesleduje históriu a škandály britskej kráľovskej rodiny, by nemal mávnuť rukou, že ide len o bulvár. Komentátori upozorňujú, že Harryho podivná emancipácia je viac ako len témou pre bulvárne noviny. 

Ide o zmenu pohľadu na to, ako sa západný svet pozerá na novodobé líderstvo. 

Komentátor Ben Shapiro hovorí o kultúrnom boji, keď porovnáva, ako svoju rolu lídra pomenovala kráľovná Alžbeta, keď mala len 21 rokov a hovorila o službe krajine, so snahou o vymedzenie sa a hľadanie svojho sebaurčenia zo strany vojvodu Harryho spôsobom, ako to vidíme v jeho knihe. „Byť dobrým lídrom sa dnes prejavuje tak, že ste proti inštitúciám a všetko, čo robíte, je ospravedlnené tým, že je to váš ťah po slobode. Novodobé líderstvo princa Harryho sa predstavuje tak, že systém je zlý, treba sa so systémom rozísť, a to všetko sa podáva v extrémnej podobe egocentrického narcizmu. (...) Harry je nahnevaný, že má rolu v kráľovskej rodine a že jeho rola nie je primárna, že je druhý v poradí, náhrada. (...) Znamená to, že ak nie ste v inštitúcii bos, tak nie ste dôležitou súčasťou systému?“ pýta sa Shapiro. 

Tí, čo si doteraz mysleli, že za rozkolom bratov stojí nevesta číslo dva, Harryho manželka Američanka Meghan Marklová, sa po prečítaní knihy zhodujú, že problém je, zdá sa, prekvapivo v samotnom princovi Harry. Kniha je podľa svetových komentátorov takou intímnou výpoveďou, že každý čitateľ môže teraz listovať v jeho psychologickom chorobopise a tipovať, kde by mohlo mať až patologické sťažovanie vojvodu svoj pôvod. 

Kým šesťdielny dokument od Netflixu bol len vhľadom do rozmýšľania a pochybností o fungovaní kráľovskej rodiny, kniha Spare má byť hĺbkovou sondou do života windsorskej rodiny. Princ Harry v nej zachádza do takých detailov rodinných sporov, že to pohoršilo nielen samotných Britov, ale asi každého človeka, ktorý si ctí súkromie druhého. 

Foto: TASR/AP

Samotný názov autobiografie cieli na rozdelenie rolí medzi Harrym a jeho bratom Williamom. V dlhej histórii anglickej monarchie neboli druhorodení vždy len náhradníkmi. Niektorí sa dostali na trón aj z druhého alebo aj tretieho miesta, zvlášť ak prvorodení podľahli chorobám alebo intrigám svojej doby. Pri súčasnom priemernom veku života a ak má prvý dedič koruny deti, je šanca, že druhý nastúpi namiesto prvého, len čisto teoretická. 

Pri Williamových troch potomkoch je jasné, že princ Harry kráľom nikdy nebude. A po zverejnení knihy zrejme mnohým Britom odľahlo, čo dokazujú i rebríčky obľúbenosti, v ktorých sa vojvoda zo Sussexu prepadáva čoraz nižšie. 

Mediálna tour

Harry v týchto dňoch obchádza médiá, aby podporil predaj svojej knihy. Hoci je jeho životopis skôr drámou, nepohrdol ani účasťou v komediálnych show. Oplatí sa pozrieť si jeho vystúpenie v americkej The Late Night Show Stephena Colberta. Relácia sa začína scénkou, keď vojvoda prichádza do štúdia a narazí na trubadúrov s fanfárami. Pri poznámke „to nemuselo byť“ sa však v zábere objaví Tom Hanks a Colbert Harrymu objasňuje, že fanfáry neboli určené jemu, na čo vojvoda začne Hanksa ohadzovať lupeňmi z ruží. Na to, že ide práve predstaviť knihu, v ktorej ohovorí každého člena svojej rodiny, je to vcelku nevkusné predstavenie. 

V samotnej show hovorí Harry aj o tom, ako nespracoval úmrtie svojej mamy, princeznej Diany. Prezradil, že v dvanástich rokoch neveril, že jeho mama zomrela. Bol presvedčený, že sa skryla pred médiami a raz po neho a Williama príde a zoberie ich do bezpečia. Tomuto vraj veril niekoľko rokov. 

Opis traumy, ktorú mu spôsobil odchod mamy a následné nespracovanie tejto straty, je zrejme najsilnejšou výpoveďou Harryho príbehu. Keď hovorí, ako ho otec pri oznamovaní maminej smrti ani neobjal, ako mu neponúkli možnosť pomenovať, čo najviac cíti, priestor, aby sa normálne vyplakal, väčšina čitateľov s ním musí súcitiť. 

Keď však následne rozprávanie doplní príbehmi, ako po požití magických húb rozpráva s odpadkovým košom či so záchodovou misou, ako prišiel o panenstvo či ako mu primrzlo prirodzenie, tak je namieste otázka, prečo sme nútení dozvedať sa všetky detaily monarchovho života. Zrejme sa to jeho ghostwriterovi zdalo dôležité na dokreslenie Harryho osobnosti. 

Celkovo sa vynára pocit, že mediálna tour Harryho a Meghan je súčasťou ich čudesnej psychoterapie, pričom ich terapeut zrejme vníma podstatu katarzie v sebadeštrukcii. Súčasťou novodobého líderstva je, zdá sa, nový trend. Ak sa odhalíš v celej svojej zraniteľnosti, tak si silný a autentický. Kde je však hranica toho, čo potrebujeme vedieť o zraniteľnosti druhého? Stopkou by asi mohlo byť súkromie druhých osôb, o ktorých vo svojom príbehu píšem a ktoré môžu mať opačnú pravdu o rovnakých udalostiach.

Foto: TASR/AP

Harry v knihe opisuje, ako pri jednej príležitosti vyhľadal médium, ktorému sa počas sedenia prihovára samotná Diana a odkazuje svojmu synovi, že sa jej zdalo vtipné, že Harryho syn Archie na Vianoce omylom zničil vianočnú guľu s portrétom kráľovnej Alžbety. Dianu si pripomenul aj vtedy, keď si údajne natieral primrznutý penis rovnakým krémom, aký používala jeho mama na tvár. Podobných bizarností je v knihe oveľa viac. 

Inzercia

Vojvoda si prešiel okrem straty mamy neľahkým detstvom. Vzťah jeho rodičov sa dá označiť ako toxický, jeho otec si po smrti Diany berie ženu, ktorú verejnosť poznala ako milenku a dôvod sporov jeho rodičov. Roky sa dokonca špekulovalo, či otcom Harryho nie je tréner jazdenia, s ktorým mala jeho mama pomer. Kráľovská rodina si údajne dokonca dala urobiť aj test DNA, aby tieto šumy vyvrátila.

A potom prišiel rok 1997, keď rok po rozvode s Charlesom zomiera Diana v aute spolu so svojím priateľom vo chvíli, keď sa ich auto snažilo uniknúť pred dotieravými paparazzami. 

Podľa týždenníka Der Spiegel, ktorý k téme Harryho deštrukčného ťaženia vydal 20-stranovú tému týždňa, skorá smrť jedného z rodičov zásadne ovplyvňuje prežívanie detí v dospelosti, čo vraj potvrdzujú dáta dánskej univerzity v štúdii na vzorke 189-tisíc ľudí. Dáni vyhodnocovali skupinu ľudí, ktorí do osemnásteho roku života stratili jedného z rodičov. V porovnaní s rovesníkmi, ktorým rodičia zomreli až v dospelosti, sa v skupine sirôt a polosirôt objavovali dvakrát tak často samovraždy. 

Harryho po smrti mamy preložili do internátnej elitnej školy Eton, mimo svojej rodiny, do prostredia, kde vládnu čisto chlapčenské maniere a klany. Silnou stránkou jeho životopisu je opis toho, ako bol s traumou z detstva ponechaný sám na seba a ako sa až vďaka nutnej terapii musel vyrovnať s tým, kým je a čo zažil. 

Foto: TASR/AP

Každý má svoju pravdu

Patti Davisová, dcéra niekdajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana, sa obrátila na princa Harryho. Aj ona kedysi napísala autobiografiu o svojej rodine.

Po tom, ako vyšla kniha Spare, napísala Davisová text v New York Times, v ktorom dnes 70-ročná Reaganova dcéra tvrdí, že dodnes ľutuje, že zverejnila knihu o svojej rodine. 

„Naivne som verila, že lepšie pochopím svoju rodinu, keď sa o svoje pocity, svoje vlastné pravdy podelím so svetom,“ píše Davisová. Rokmi sa však naučila, že to môže byť komplikované: „Neexistuje len jedna, vlastná pravda – tí druhí, ktorí vystupujú v našom príbehu, majú takisto svoje pravdy.“

Keby mohla dať svojmu mladšiemu ja nejakú radu, píše ďalej Davisová, povedala by: „Mlč. Nie navždy, ale aspoň tak dlho, kým nebudeš vedieť situáciu lepšie vyjadriť sám pred sebou. A kým nepochopíš, aké únavné dôsledky spôsobujú určité slová.“ Ako príklad uviedla princovo rozhodnutie nazvať vlastného brata úhlavným nepriateľom. „To zanechá jazvy.“

Zároveň sa poučila, že to nevedie k želanému cieľu, ak sa človek o každú pravdu delí s celým svetom. Známe rodiny ako tá jej alebo Harryho vždy budú pod drobnohľadom spoločnosti. „Ale nie so všetkým sa treba zdôveriť. To je pravda, ktorú môže človeka naučiť mlčanie. Zdá sa, že Harry nasledoval výrok, že mlčanie nie je možnosťou. Ja by som mu však so všetkým rešpektom poradila, aby túto možnosť zvážil.“

Davisová sa už v mladosti dištancovala od svojej rodiny, zmenila si priezvisko, zastávala opačné politické názory ako jej rodičia. Svoju autobiografiu zverejnila v roku 1992 pod názvom The Way I See It (Ako to vidím ja), v ktorej sa vyrovnáva so svojou rodinou. Svoju matku Nancy Reaganovú opisuje ako chladnú manipulatívnu ženu závislú od tabletiek. Bývalého prezidenta hodnotí ako vzťahovo vzdialeného a kritizuje jeho politickú neopatrnosť.

Davisová zdôvodnila vtedajšie rozhodnutie napísať knihu s tým, že falošné predstavy o jej rodine len podporovali zlé vzťahy medzi jej členmi. V roku 2004, keď zomieral jej otec, Davisová vyjadrila ľútosť, že knihu zverejnila. Davisová zároveň opisuje, ako našla rodina počas choroby jej otca k sebe znovu cestu. „V skorom štádiu alzheimera, ktorým otec trpel, keď ešte mal svetlé momenty, som sa mu za to ospravedlnila, že som mnohé roky predtým napísala autobiografiu, v ktorej som otvorila dvere do nášho náročného rodinného života,“ píše Davisová pre New York Times.

Po nás púšť

Harry vo svojej knihe odhaľuje aj spory so svojím bratom. Tie podľa neho boli čoraz častejšie od času, ako v roku 2016 Harry priviedol do rodiny Meghan. Rozdielnosti sa vraj vyostrili až tak, že v roku 2019 William svojho brata údajne fyzicky napadol pri hádke o Meghan.

Ich najväčším nepriateľom sú však podľa Harryho a Meghan médiá. Pri pohľade na mediálne kolečko, ktoré dnes obaja robia, to pôsobí nepoctivo. Dvaja, ktorí sa sťažujú na mediálny svet, ho dnes sami naplno využívajú, aby formovali svoj verejný obraz a brali astronomické honoráre, z ktorých budú financovať svoj nový život v USA.

Chceli pôsobiť ako iní, moderní „woke royals“, boli však príliš ambiciózni, aby zostali v tieni budúceho kráľa a jeho manželky. Hoci koruna sa v Británii posúva podľa prirodzeného následníctva na trón, miestami to vyzerá, akoby Harry šiel do tvrdej volebnej kampane o budúcu hlavu monarchie. Údajne má v pláne napísať ďalšie diely svojho príbehu, v ktorých chce ísť ešte hlbšie, a svoju knižnú verziu príbehu plánuje vraj aj Meghan. Spúšť, ktorú po sebe zanechávajú, im však vytúžený pokoj isto neprinesie.

 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.