Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Reportáž Spoločnosť
19. január 2023

Kampaň za referendum vrcholí

Blaha oslovuje súdružky, niektorí voliči si myslia, že v sobotu idú voliť Fica

Smer bude považovať za úspech, ak na referendum príde milión ľudí. Na jeho platnosť to však nepostačí.

Blaha oslovuje súdružky, niektorí voliči si myslia, že v sobotu idú voliť Fica
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Smer bude považovať za úspech, ak na referendum príde milión ľudí. Na jeho platnosť to však nepostačí.

V štvortisícovom Leopoldove sa v okolí zrekonštruovaného parčíka na Námestí svätého Ignáca nachádzajú všetky podstatné inštitúcie mesta. Mestský úrad, obchody, pošta, kostol a fara. Občas sa tadeto preženie auto väzenskej a justičnej stráže smerujúce do leopoldovskej pevnosti, kde je známa väznica.

Pán kočíkujúci svoju vnučku v parčíku na referendum nepôjde. „Považujem to za vyhodené peniaze,“ vraví. „Iba si robia kampaň. Boli tam dvanásť rokov a nič pre to neurobili.“

Onedlho na námestie prichádza štvorica starších pánov v dobrej nálade. Dvaja tvrdia, že na referendum nepôjdu, nevidia v tom zmysel. Zvyšní dvaja majú opačný názor. „To nie je len o tejto vláde, ale aj o akejkoľvek budúcej,“ argumentuje jeden. „Dnes na predčasné voľby treba 90 poslancov a to sa ťažko nájde. Ale ak by stačilo 76, bolo by to ľahšie.“

Páni nemajú problém s tým, že dvaja na referendum pôjdu a dvaja nie. Vraj ani alkohol nemajú radi rovnaký – dvaja pijú vodku a dvaja rum. So smiechom pokračujú v ceste.

Štvorica pánov v Leopoldove. Foto – Postoj/Jakub Lipták

Z neďalekého kostola vychádza farár, k referendu sa veľmi nechce vyjadrovať. „Viete, čo hovorili pri tom minulom referende o rodine – že kto sa zúčastní, ten tomu pomáha, aby to bolo platné. Tak to isté platí aj teraz. Kto s tým súhlasí, nech ide, kto nie, nech nejde,“ uzatvára.

Besedy bez Fica

Nové Mesto nad Váhom je jedným z dvanástky miest, kde Smer organizuje besedu s občanmi o referende. Do mestského kultúrneho strediska sa zbiehajú najmä staršie ročníky. Mnohí sú zároveň členovia Smeru – tí sa podpisujú na jeden hárok, nečlenovia na iný.

Na žiadnu z besied sa nevybral predseda Robert Fico. Stretnutia s občanmi si vzali na starosť jeho podpredsedovia. V Novom Meste sú to Ľuboš Blaha, Ladislav Kamenický, Richard Takáč a Erik Kaliňák. Neplánovane prišiel aj župan Trenčianskeho kraja Jaroslav Baška.

Keď smerácke kádre vchádzajú do divadelnej sály a podávajú ruky postupne niekoľkým desiatkam prítomných, tí si ich nadšene fotia.

Prvý sa k slovu dostáva Ľuboš Blaha. „Dúfam, že sa na mňa nenahneváte, keď vás oslovím klasicky ľavicovo pozdravom, ktorý si musíme vážiť: česť práci, súdružky a súdruhovia,“ prihovorí sa zhromaždeným. Tí odpovedajú smiechom a potleskom.

Sála novomestského kultúrneho strediska. Foto – Postoj/Jakub Lipták

„V sobotu môžeme rozhodnúť o budúcnosti Slovenska,“ rámcuje účasť na referende Blaha. Sám hovorí, že predčasné voľby budú už aj bez toho, no zašpekuloval si, že pri súčasnej vláde v demisii si človek nemôže byť nikdy istý.

Politik, ktorému spoločnosť Meta vymazala facebookovú stránku pre jeho nenávistné statusy, je presvedčený, že Rusko nikto z prítomných nevníma ako svojho nepriateľa. „Nikto z vás nevníma vojnu na Ukrajine ako niečo, čo sa nás bezprostredne týka do tej miery, že sme teraz obetovali našu životnú úroveň, len aby sme škodili ruskému národu. Takéto niečo nepripustíme,“ ubezpečuje poslucháčov Blaha, ktorý odmieta sankcie proti Rusku.

Netrvá dlho a poslanec Smeru sa aj tu púšťa do útokov a urážok na poslancov koalície i na prezidentku Zuzanu Čaputovú. Tá sa podľa neho miesto Slovákov rieši iba mimovládky, menšiny, Ukrajincov a Američanov.

„Pomôžme Slovensku zbaviť sa tejto svoloče. Také krásne slovo Ľudovíta Štúra, dúfam, že ma zaň nezavrú,“ hovorí Blaha a publikum sa zabáva. Argumentuje, že ak ľudia prídu na referendum, na predčasné voľby bude stačiť v parlamente 76 poslancov a nie súčasných 90, ktorých treba najskôr na zmenu ústavy, a následne aj na odhlasovanie predčasných volieb.

Poslanec Ľuboš Blaha v horlivom prejave. Foto – Postoj/Jakub Lipták

Ako druhý sa slova ujíma Ladislav Kamenický. Začína tým, že má rád umenie a vládu Eduarda Hegera prirovnáva k obrazu Loď bláznov od Hieronyma Boscha. „Zobrazuje ľudí, ktorí hodujú, smejú sa na lodi, ktorá sa potápa. A tá loď, ktorá sa potápa, to je Slovensko,“ vysvetľuje Kamenický.

V skutočnosti však Bosch nenamaľoval potápajúcu sa loď. Jeho obraz znázorňuje postavy plaviace sa morom času na malej loďke, ktorá predstavuje celé ľudstvo, akurát všetky postavy na lodi sú blázni. Tí sa plavia bezcieľne, nikdy nedosiahnuc prístav, čím Bosch poukazuje na celú spoločnosť.

Kaliňák: Haščák sa mýli, že my voliči sme hovno

Podľa Kameického ľudia nemajú veriť tomu, že bývalé strany koalície sa bez problémov dohodnú na predčasných voľbách. „Neverte tomu,“ pokračuje Kamenický. Spomína Máriu Kolíkovú, ktorá odmieta, aby sa dali referendom vyvolať predčasné voľby aj Juraja Šeligu, ktorý chce ukotviť špeciálnu prokuratúru do ústavy.

Nepáči sa mu ani to, že by predčasné voľby mali byť v septembri. „To budeme kampaňovať v lete?“ pýta sa, no rýchlo dodáva: „Nám to teda nevadí, ale mnohí z vás budú možno pri jazere a my budeme kampaňovať,“ krúti hlavou.

Aj Kamenický čoskoro naskakuje na Blahov naratív. „Oni sa starajú o Ukrajincov, o Rómov, ale o Slovákov sa nestarajú,“ reční Kamenický a chce brnknúť na strunu prítomných seniorov cez nespokojnosť s ich výškou dôchodkov.

Foto – Postoj/Jakub Lipták

O trochu zaujímavejší je prejav Erika Kaliňáka, ktorý začína kritikou strany Hlas. „Kampaňuje ten Hlas? Videli ste ich, robia referendu nejakú reklamu? Nie, že? Tak som si aj myslel,“ ponosuje sa Kaliňák. Referendum označuje ako pomyselný bič na každého politika, aktuálneho aj budúceho.

„Referendom ukážeme aj takým ľuďom, ako je oligarcha pán Haščák, že sa mýli, keď tvrdí, že my voliči sme hovno, ktoré nič nevie, ničomu sa nerozumie a iba pláva po povrchu,“ uzatvára Kaliňák, ktorý presadzuje predčasné voľby už v júni, aby cez leto nová vláda stihla napísať volebný program a pustiť sa do práce.

Za otázku Blahove zakázané statusy

Publikum dosalo priestor na štyri otázky. Každý, kto sa spýta, dostane knihu Zakázané statusy Ľuboša Blahu. Jeden z divákov sa skôr rozhorčuje, než pýta, nad úrovňou slovenských médií, ktoré o referende neinformujú. „Viac sa venujú voľbám v Českej republike, ale k referendu žiadna diskusia,“ komentuje. 

Otázky sa ihneď ujíma Blaha, ktorý to pripisuje „mafiánskym prepojeniam“ s médiami a dodáva: „Jedno vám chcem sľúbiť. Keď sa strana Smer opäť dostane k moci, tak urobíme konečne poriadok s médiami a mimovládnymi organizáciami. To musí byť naša priorita.“

Kamenického Štefánik s občerstvením. Foto – Postoj/Jakub Lipták

Aby ľudia domov nešli s prázdnymi rukami, okrem koláčov a kníh sú pre nich nachystané aj obrázky Milana Rastislava Štefánika, ktorého namaľoval šám Ladislav Kamenický. Ujde sa každému.

Smerácke kampaňové turné pokračuje aj ďalej. Považie striedajú Kysuce. Na mítingu v Kysuckom Novom Meste sa v malej vydýchanej miestnosti tlačilo asi 50 ľudí. Pár záujemcov počúvalo aj na chodbe, dovnútra sa nezmestili.

Poslanci za Smer sú dobre nabrífovaní a v podstate opakujú v podobnom zložení to isté. Chrbát im kryl tentokrát aj kandidát na žilinského župana Igor Choma.

„Kysuce sú našou baštou. Je to ľavicová bašta a sme na to veľmi hrdí. Budeme sem chodiť veľmi často a vždy sa tu cítime ako doma. Pozdravuje vás Robert Fico,“ vraví Blaha na Kysuciach. 

Míting v Kysuckom Novom Meste. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Starší sčítaný pán bývajúci v Kysuckom Novom Meste pre Postoj vraví, že určite pôjde na referendum. V minulosti vraj volil národniarov z SNS, potom ho sklamal Ján Slota. „Ja som aj za Smer, ale Smer tam bol koľké roky a čo dal dôchodcom?“ pýta sa. Asi sedemdesiatnik vraví, že sa zaujíma o históriu a podľa nej by konal inak ako politici. Konštatuje tiež, že mladí na referendum neprídu. Konšpiroval, že preto, lebo im ohlupujú mozgy médiá, ktoré riadia „nosatí Američania a Nemci“.

Inzercia

„Na referendum určite pôjdem, lebo som aj v komisii. Mrzí ma, že nejdú mladí. Oni si vôbec neuvedomujú, o čo ide,“ vraví staršia pani, okolo ktorej akurát prechádzajú poslanci za Smer, ponáhľajúci sa ešte severnejšie. V Čadci sa beseda koná v menšej reštaurácii pri železničnej stanici.

Ľudia otázke referenda nerozumejú

Do Čadce prišiel okrem Blahu, Kamenického a Takáča aj poslanec Ján Podmanický, ktorý je dlhé roky starostom v kysuckej obci Stará Bystrica. Referendum predstavuje z technickej stránky. Vraví, že ľudia zvyčajne nerozumejú textu referenda.

Podľa Podmanického ide o priamu novelizáciu ústavy, a preto je referendová otázka napísaná nepríťažlivým legislatívnym jazykom.

Je sklamaný z verejnoprávnej RTVS, ktorá podľa poslanca Smeru pri informovaní o referende zlyhala. „Ak bude referendum neúspešné, tak to bude voda na mlyn pre súčasnú vládnu koalíciu a v podstate sa utvrdia v tom, že robia dobre,“ vraví.

V Starej Bystrici štandardne ľudí informujú o voľbách. Spravili tak aj teraz pred referendom, napríklad prostredníctvom obecných novín. Využívajú aj ďalšie kanály. „Napríklad aplikáciu či mobilnú SMS bránu,“ hovorí Podmanický s tým, že „drvivá väčšina ľudí vie, že sa referendum koná, a už sa musí každý rozhodnúť, či pôjde alebo nie“.

Poslanec Smeru Ján Podmanický. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Podmanický hovorí, že referendum nie je v prospech žiadnej politickej strany, preto si myslí, že by sa zaň mohli angažovať aj vládne hnutia. „V konečnom dôsledku aj tak prídu parlamentné voľby, v ktorých budú ľudia rozhodovať. Nie je to o tom, že ktorá strana bude viesť Slovensko po referende,“ tvrdí Podmanický.

A čo si myslí o účasti? „Predpokladám, že účasť bude pomerne slušná. Myslím si, že zúfalá ekonomická situácia spôsobí, že ľudia na referendum prídu,“ hovorí poslanec Smeru s tým, že aj tak nepredpokladá viac ako 50 percent oprávnených voličov, čo predstavuje asi 2,2 milióna občanov.

„Ak sa zúčastní viac ako milión voličov, tak to bude mimoriadne úspešné referendum,“ hovorí Podmanický o meradle úspechu.

Referenda sa okrem Smeru chopila aj Dankova SNS či Republika europoslanca Milana Uhríka, ktorá vyzýva na účasť na referende len na Facebooku. Bilbordov majú málo. Na jednom z nich sa pýtajú, či ľuďom zdražela elektrika, a na základe toho vyzývajú na účasť.

Míting v Čadci. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Na čadčianskom mítingu rozpráva aj krajský šéf Smeru Ján Kvorka, bývalý poslancom Národnej rady, ktorý orítomných mobilizuje a žiada, aby oslovili všetkých, „či už v rodinách, alebo blízkych príbuzných v robotách“.

Hlas podobný Ficovmu

Zaznieva tiež, že v bratislavskej centrále Smeru vyrobili zvukové nahrávky, ktoré budú starostovia na dedinách púšťať v piatok v obecných rozhlasoch. Hlas podobný hlasu Roberta Fica sa objavil v niektorých obecných rozhlasoch už vo štvrtok.

„Máme svojich starostov, kde žiaden problém nevidíme. Tam, kde nemáme krvnú skupinu našich ľudí, tam budeme postupovať tým spôsobom, ako je to na dedinách zaužívané a bežné. Príde nejaký podnikateľ predávať na obecný úrad a požiada o vyhlásenie, že je tu... Čiže použijeme finančné prostriedky, a to hlavne v tých obciach, v ktorých nie je možné sa presadiť,“ prezrádza taktiku Ján Kvorka.

Exposlanec Kvorka zároveň deklaroval, že autom krajskej organizácie chodia každý deň do inej obce. „Chodíme, aby sme dosiahli v sobotu 50 percent plus jeden človek,“ ubezpečoval Kvorka.

Ľudia sa po besede s poslancami fotili. Foto – Postoj/Juraj Brezáni

Jedna z dôchodkýň v Čadci vraví, že ľudia nevedia, čo je referendum. „Myslia si, že v sobotu ideme voliť Fica,“ hovorí Čadčianka.

Predostrela tiež obavy ľudí, ktorí sa boja o výsledky referenda. Podľa viacerých môžu byť sfalšované. „Ako to ustrážime?“ pýtajú sa Kysučania.

Pán, ktorý bude v sobotu predsedať volebnej komisii, vraví, že Kysuce boli vždy lojálne voči Smeru, obáva sa skôr o výsledky vo väčších mestách. „Tam sú iní ľudia,“ hovorí. Má strach z toho, že sa v Bratislave, Žiline či Košiciach pri sčítavaní posunie „jedna čiarka“ a výsledky sa razom zmenia. „Treba paralelne sčítavať hlasy a ustrážiť to,“ vyzýva.

„Bolo to dobre nastavené a zrazu prišiel takýto blázon. Poviem mu to do očí, ak by sem prišiel,“ povedal na margo lídra OĽaNO Igora Matoviča.

Už sme ožobráčení dosť, znie zo Sečoviec

V upršaných Sečovciach pri Trebišove nie sú smerácke bilbordy, ktoré by ľudí pozývali na účasť. O referende sú však informácie na námestí na elektronickej tabuli.

Denisa prichádza z rómskej osady situovanej na okraji obce. Rómka v roku 2020 dala svoj hlas Smeru a na referendum pôjde. „Určite áno, aj s partnerom. Treba to zmeniť.“

„Už sme ožobráčení dosť,“ rázne reaguje dôchodkyňa. Nechcela však prezradiť, ktorú stranu volila v posledných parlamentných voľbách.

V ostatných parlamentných voľbách v Sečovciach zvíťazil Smer s 24,48 percenta a len tesne, o vyše percento, tak predbehol celkového volebného víťaza OĽaNO. Na treťom mieste skončili kotlebovci s vyše 12 percentami.

Bývalá novinárka a neskôr hovorkyňa radnice Lýdia Vereščáková zhodnotila, že ak si občania myslia, že vládna garnitúra nie je v poriadku a nevedie štát tam, kam pred voľbami sľubovala, majú právo mať v ústave zakotvené právo, aby vedeli zrušiť takúto vládu. „Ja toto právo chcem a pôjdem zahlasovať do referenda,“ vraví Vereščáková.

Sečovce. Foto – Postoj/Jana Holubčíková

Štátna správa aj mainstreamové médiá podľa nej o tejto udalosti informovali len nedostatočne a ide tak podľa nej o odignorovaný volebný akt. V posledných parlamentných voľbách volila OĽaNO a hanbí sa za to. Matovičovo hnutie si želala vidieť v parlamente, nie vo vláde. Myslí si, že šéf OĽaNO vládnuť nevie.

Ani štyridsiatnik Marek žiadnu veľkú kampaň nepostrehol, dostal len písomný oznam o referende. Chystá sa naň spolu s manželkou a pridajú sa aj jeho rodičia.

„Určite pôjdem, lebo sa mi nepáči, ako sme dopadli. A keď aspoň niečo môžem urobiť pre to, aby sa to zmenilo, chcem využiť príležitosť. Keď sa niekto sťažuje a nejde voliť alebo nepôjde na referendum, tak načo sa potom rozčuľuje?“ zamýšľa sa. Priznal, že v parlamentných voľbách volil Harabinovu Vlasť.

Foto – Postoj/Jana Holubčíková

S otázkou o referende oslovujeme aj miestnych poslancov. Pýtame sa aj na to, či by vedeli opísať aktuálne nálady Sečovčanov. Viacerí sa na referendum chystajú a domnievajú sa, že tak spravia napriek slabej mediálnej kampani aj ostatní.

Jeden z nich Lukáš Haraj sa domnieva, že väčšina miestnych si myslí, že súčasná vláda z viacerých dôvodov nezvládla riadiť štát tak, ako by mala, preto je ich postoj voči referendu skôr kladný. Referendum považuje za užitočný nástroj vôle ľudu. „Len škoda, že na Slovensku sa za 30 rokov existencie nášho štátu veľmi neosvedčil.“

Ján Dobránsky z KDH nepôjde a predpokladá len nízku účasť. „Ja osobne som videl len pár reklamných pútačov. Skôr mi to pripadá tak, že ani tí, čo to referendum zosnovali, ho v skutočnosti nechcú,“ vraví pre Postoj.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.