Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Duchovný život Svet kresťanstva
21. január 2023

Slovo kňaza

Poznať Božie slovo

Boh nám v Biblii komunikuje poznanie o sebe a zavŕšením jeho komunikácie je osoba Ježiša Krista.

Poznať Božie slovo

Foto: pixabay.com

Spomínam si, ako som sa po prvý raz stretol s textom od Josepha Ratzingera. Bolo to raz počas letných prázdnin, keď som ešte len začínal so štúdiom teológie.

Zobral som si z knižnice výber Ratzingerových článkov, ktorý bol tuším publikovaný v češtine niekedy pred tridsiatimi rokmi. Mal som v pláne zoznámiť sa s myslením cirkevného predstaviteľa, ktorého v tom čase sprevádzala povesť „pancierového kardinála“ a „strážneho psa“ katolíckej doktríny v role prefekta Kongregácie pre náuku viery.

Priama skúsenosť s jeho textami bola v úplnom rozpore s mojimi očakávaniami tradicionalizmu, moralizujúceho monológu alebo vzdoru voči kritickým vedeckým metódam. Čítanie mi namiesto toho prinieslo hlboký zážitok krásy. Bola to krása z uvažovania o Bohu a človeku, ktoré sa neskrývalo pred žiadnymi faktmi, ale bolo ochotné prijať všetko, čo je pravdivé; nebránilo sa vedeckým poznatkom, ale hýbalo rozumom v súlade s vierou.

Obdivuhodná nebola len škála Ratzingerových vedomostí, ale ešte viac spôsob, ktorým s nimi pracoval. Jeho intelektuálna odvaha sa spájala s pokorou. S ľahkosťou zdolával rozličné predsudky voči viere, myšlienky rozvíjal správnymi otázkami, jeho uvažovanie nebolo abstraktné, ale napodiv živé a osobné. Myslím si, že sila Ratzingerovho ducha spočívala v jeho láske k poznaniu.

Spôsobuje mi radosť, keď stretnem ľudí, ktorí sa nedali odradiť negatívnym mediálnym obrazom Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. a majú vlastnú skúsenosť s jeho textami.

Počúvajme, čítajme, čo nám o Bohu hovorí Ježiš. Stojí za to poznať jeho slovo z prvej ruky. Zdieľať

Študenti z Kolégia Antona Neuwirtha boli takí očarení Ratzingerovým Úvodom do kresťanstva, že z rôznych výrazov a slovných spojení nachádzajúcich sa v texte zložili báseň. Častejšie som si tiež kládol otázku, či sa rôzni kritici, ktorí nedávno zosnulého pápeža karikovali alebo doslova démonizovali v médiách a na sociálnych sieťach, aspoň raz pokúsili niečo si od neho prečítať.

Inzercia

Kontrast predsudkov a pravdy o Ratzingerovi je dobrým príkladom aj vo vzťahu k rôznym súčasným mýtom o kresťanskej viere. Dnes je veľmi rozšírená predstava, že viera je nepriateľská voči poznaniu a veriaci ľudia preferujú nenávisť pred slobodou.

V reálnom živote som pozoroval, že práve kritici kresťanskej viery sú často ľudia, ktorí sa vyznačujú pocitom veľkej morálnej nadradenosti a rozumnosti, no spravidla nepoznajú ani riadok z Biblie. Mnohokrát si vôbec neuvedomujú a ani sa nad tým nechcú zamýšľať, že sloboda a dôstojnosť človeka stoja na jeho transcendentnom rozmere.

Dnešná nedeľa nesie v Katolíckej cirkvi označenie Nedeľa Božieho slova. Cirkev už dvetisíc rokov svedčí o tom, že Boh nám v Biblii komunikuje poznanie o sebe a zavŕšením jeho komunikácie je osoba Ježiša Krista.

V Jánovom evanjeliu je jedna stať, ktorá hovorí o tom, že židovskí veľkňazi a farizeji poslali svojich sluhov, aby chytili Ježiša. Tí ho počuli rozprávať, vrátili sa a svojim nadriadeným s úžasom referovali: „Nikdy tak človek nehovoril“ (porov. Jn 7, 40-44).

O kresťanskom živote môže mať každý z nás podivné predstavy a predsudky. Zvykne sa to zmeniť, keď si človek v jednej šťastnej chvíli dopraje priamu skúsenosť s textom evanjelií. Počúvajme, čítajme, čo nám o Bohu hovorí Ježiš. Stojí za to poznať jeho slovo z prvej ruky.  

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.