Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
24. január 2023

Odstúpenie progresívnej premiérky na Novom Zélande

Koniec jacindománie alebo k zodpovedným funkciám nepúšťať?

Svet smúti. Presnejšie jeho mediálne viditeľná časť. Odišla kráľovná empatie a miláčik ľavice. Novozélandská „woke“ premiérka Jacinda Ardern.

Koniec jacindománie alebo k zodpovedným funkciám nepúšťať?

Jacinda Ardern s novým lídrom novozélandskej labouristickej strany Chrisom Hipkinsom na snímke z 22. januára 2023. Foto: TASR/AP

Tí, čo dočasne prehrali bitku, aspoň oceňujú jej kultúrny odchod z funkcie. Jacinda však len využila to, čo mnohí pred ňou. Demokraciu, proti ktorej vlastne pôsobila. Utiekla pred zodpovednosťou a dôsledkami „nevýsledkov“ svojho green- a brain-washingu. Demokracia totiž nepozná trest za „zločiny proti zdravému rozumu“.

Tvrdé jadro jej podporovateľov najmä v akademickej obci tieto prešľapy dodnes nie je ochotné vidieť. Aj preto nad Zélandom nepochybne „slnko“ opäť vyjde. Časy silných žien, slabých mužov a hlúpych voličov ani zďaleka nie sú na konci.

Napokon, v západnom svete je už dnes pretlak politikov, ktorí majú Jacindine politické gény: bezstarostný úsmev, prúd slov a fráz, červeno-hnedo-zelenú žiaru v očiach.

V tomto smere bola Jacinda prvá medzi prvými. Ešte jej pomohla jej ženskosť a mladosť. Premiérkou sa stala v situácii, keď opozičné pravicové strany získali 60 percent. Stačilo len presvedčiť na spoluprácu mocichtivého predsedu menšej strany Winstona Petersa. A tak sa to všetko začalo...

Multikultúrna a zelená revolúcia

Vo voľbách v roku 2017 (na Zélande sú voľby každé tri roky) len 10 percent populácie bolo za zvýšenie počtu utečencov a prisťahovalcov. Peters dokonca v kampani sľuboval, že prísun ľudí úplne zastaví, čím myslel ľudí z krajín, ktoré sú kultúrne nekompatibilné. Onedlho však premiérka – ako kráľovná empatie – oznámila, že zvyšuje prisťahovalecké kvóty.

Trest prišiel onedlho: známy masaker v mešite v Christchurch. Po obmedzení držania strelných zbraní prišla odplata. Útočník s nožom... jeden mŕtvy, osem ťažko zranených.

Kráľovná empatie poskakovaním v hidžábe však dokázala zachrániť reputáciu Zélanďanov ako národa tolerantného, otvoreného všetkým kultúram a rasám.

Nový Zéland sa vďaka nej stal na papieri lídrom v oblasti klimatickej zmeny. Dnes krajina dováža uhlie z 8-tisíc kilometrov ďalekej Indonézie. Pritom elektráreň bola postavená len niekoľko sto metrov od baní. Zdieľať

Že pravda bude inde, nechtiac potvrdila tým, že dala 24 hodín denne 7 dní v týždni chrániť všetky objekty patriace židovskej komunite. Prvý raz v dejinách Nového Zélandu totiž začali Židia odchádzať z tohto pacifického raja. Koncom minulej dekády niekoľkokrát Zéland hlasoval proti Izraelu v OSN v situácii, keď tak hlasovali len štáty ako Nikaragua a Senegal. Hlasovanie Zélandu sa „znormalizovalo“ až po nástupe Bidena do úradu.

Do „bezpečného“ Zélandu odmietla pustiť prozápadnú aktivistku Ayaan Hirsi Ali s tým, že jej nemôže garantovať bezpečnosť.

Doslova majsterštuk sa jej podaril v oblasti znižovania emisií. Nový Zéland sa vďaka nej stal na papieri lídrom v oblasti klimatickej zmeny. Sľúbila zastaviť ťažbu uhlia v Huntly. Aktivisti jasali. Nik sa však nespýtal, ako bude fungovať najväčšia elektráreň v krajine, ktorá produkuje jednu tretinu elektrickej energie štátu. Premiérka bane naozaj zatvorila a do radu na podporu v nezamestnanosti sa pridali baníci.

Nik však nemal odvahu spýtať sa, ako je možné, že elektráreň naďalej funguje. Len tí, čo chcú, vedia, že dnes sa na Zéland dováža uhlie z 8-tisíc kilometrov ďalekej Indonézie. Pritom tí, čo kedysi ešte mali na Zélande zdravý rozum, tú elektráreň postavili len niekoľko sto metrov od baní.

V skutočnosti sa emisie na Zélande zvýšili. Znížili sa až „vďaka“ pandémii covidu, keď premiérka doslova „uspala“ krajinu.

Zéland sa preslávil ako bezatómová krajina. Okrem iného to znamená, že tu nesmú kotviť americké jadrové ponorky a lietadlové lode. Každý rok v Aucklande však niekoľko dní kotví vojenská loď z Číny. Všetci ju vidia, ale nič sa o nej nepíše. Raz jeden novinár položil premiérke otázku, či tá loď náhodou nie je atómová. Jacinda ako vždy bez rozmýšľania odpovedala, že ona sa priateľom do kufra nepozerá...

Novinári pod palcom

Ďalší trapas, keď hovorila rýchlejšie, než rozmýšľala, vyrobila v kampani v roku 2017. Tvrdila, že zabezpečí, aby 120-tisíc detí nehladovalo. V kampani o tri roky neskôr však povedala, že na Zélande už hladuje 250-tisíc detí... Nikto sa na nič nepýtal. Možno aj preto, že medzičasom založila Public Interest Journalism Fund, teda fond na financovanie novinárov (vo verejnom záujme). V podstate dnes aj novinári zo súkromného sektora prežívajú vďaka tomuto fondu. Určite si vieme predstaviť, komu a ako sa vyčlenené peniaze prideľujú...

Nikto sa jej na nič nepýta. Možno aj preto, že založila Public Interest Journalism Fund – fond na financovanie novinárov (vo verejnom záujme). Určite si vieme predstaviť, komu a ako sa vyčlenené peniaze prideľujú... Zdieľať

Mohol by som pokračovať o tom, ako prerozdeľovala peniaze všetkých, aby bohatým umožnila lacnejšie kupovať elektroautá, ako rozdelila národ, keď na rasistickom princípe budovala zdravotníctvo len pre Maoriov, ako ničila vedecký výskum, keď do najmodernejších vedeckých laboratórií uviedla na riadiace miesta mladé domorodé kádre, ktorých úlohou je do výskumu prinášať šamanské rituály.

Keď sa päť prominentných profesorov ozvalo s istými pochybnosťami, boli „odídení“. Následne sa menili osnovy štúdia histórie. Došlo k zásadnému zníženiu životnej úrovne tlačením peňazí, neplnením iracionálnych sľubov. O kritickom náraste kriminality, ktorá postihla najmä indickú menšinu, ani nehovoriac.

PR mašinéria urobila svoje. Aj po jej rezignácii sú tisíce ľudí presvedčení o jej dokonalosti.

Inzercia

Oznámenie konca

Hyperaktívna, po moci bažiaca Jacinda oznámila, že končí. Že má prázdnu nádrž. Príznačnejšie by bolo povedať, že sa jej vybili baterky, a keďže nad Zélandom zašlo slnko, tak ani solárne panely ju nemohli dobiť.

Jacinda v prvom rade doplatila na typickú vlastnosť socialistov. Len oni vedia, čo je pre mňa, pre teba, pre každého jednotlivca to najlepšie. Aj pre moje deti. Bola neustále v televízii. Všade.

Ničila vedecký výskum, keď na riadiace miesta laboratórií uviedla mladé domorodé kádre, ktorých úlohou je do výskumu prinášať šamanské rituály. Keď sa päť prominentných profesorov ozvalo s istými pochybnosťami, boli „odídení“. Zdieľať

Jej slogany Be kind (Buď milý), Team of 5 million v značnej časti populácie dali zabudnúť na jej skutočné slová: We will continue to be your single source of truth. Unless you hear it from us, it is not the truth. (My budeme vaším jediným zdrojom pravdy. Ak niečo budete počuť a nebude to od nás, nebude to pravda.)

Ale Zélanďania majú silné žalúdky. A ešte nemajú skúsenosť s komunizmom. Všetko jej prešlo. Svet to tak chcel.

Na Slovensku poznáme „samoúnos“. Tu na Zélande už máme „samouštvanie sa“. Jacinda generovala nové problémy, ktoré následne chcela riešiť. Chcela zachraňovať svet. Hľadala cesty, ako likvidovať negatívnu klimatickú stopu 4 miliónov zélandských kráv dojacich 24 litrov mlieka denne. A pritom jej neprekážalo, že len v Indii je takých kráv 300 miliónov… dojacich 2 litre denne.

Sir Roger Douglas a režisér Iľja Ruppeldt. Foto: archív autora

Všade rozhadzovala peniaze, ale dnes je Zéland zaplavený bezdomovcami a žobrákmi. V roku 1997, keď som prišiel na Zéland, ešte prebiehala trhová reforma Rogera Douglasa. Bol to prijemný štát. Bez bezdomovcov. S výrazne menším napätím medzi rôznymi skupinami obyvateľstva.

Jacinda vytvorila chaos aj v druhej fáze očkovacej kampane. Hoci prvé tri mesiace zvládla bravúrne, neskôr sa vrátila k svojim dobre mieneným, ale iracionálnym nápadom. Tým, čo sa nechceli dať očkovať, začala platiť peniaze. Peniaze dostali teda len tí „neposlušní“. Celé sa to však posunulo na ďalší level. Ľudia platili iným za to, že sa dajú zaočkovať za nich. Vraj jeden pán zvládol až 300 vakcinácií…

Vráti sa Douglasova reforma?

Mnohí si pamätáme na výučný list Vasila Biľaka. Farmári v mestečku Morrinsville tvrdia, že keď tam Jacinda jediný raz v živote ako šestnásťročná reálne pracovala v rýchlom občerstvení, tak majiteľ, keď ju po dvoch týždňoch vyhadzoval, napísal do jej hodnotenia: K hranolkám nepúšťať.

Nový premiér vie, že ak v októbrových voľbách nechce utrpieť debakel, musí prísť so zásadnou zmenou politiky. Zdieľať

Konečne odchádza. Vlastne nemala ani prísť. Vzhľadom na krátku pamäť si ju svet bude pamätať pre jej heslá a nie pre jej – pomôžem si Klausom – nevýsledky. Ale treba byť realistom. Rojkovia budú vždy. Aj Jacinda, hneď ako dobije baterky, pôjde škodiť inde. Zamieri na univerzitu, do veľkej korporácie alebo do OSN. Ktovie?

Čo čaká Nový Zéland? Hoci nový premiér Chris Hipkins bol pravou rukou Jacindy, je istá nádej, že sa labouristická strana vráti k zdravému rozumu. Hipkins je múdrejší. A vie, že ak v októbrových voľbách nechce utrpieť debakel, musí prísť so zásadnou zmenou politiky.

V roku 1983 bol Nový Zéland ekonomicky na kolenách. Roger Douglas zaviedol reformu, ktorú svet pozná pod názvom Rogeronomics. V skratke by sa ju dalo pomenovať ako Voľný trh a osobná zodpovednosť. Pre krajinu tu existuje šanca aj preto, lebo Roger bol pôvodne sympatizant komunistov a slávne reformy urobil pod hlavičkou Strany práce (Labour), teda strany, v ktorej sa vytvoril koncept jacindománie. 

 

Autor vyštudoval Filmovú a dokumentárnu tvorbu na VŠMU v Bratislave. Pracoval ako režisér dokumentárnych filmov, neskôr pôsobil aj v marketingovej komunikácií. Začiatkom 90. rokov bol niekoľko rokov predsedom Slovenského filmového zväzu a šéfproducentom producentského centra dokumentárnej tvorby a publicistiky v Slovenskej televízii. Desať rokov bol členom výkonného výboru Export NZ. Od roku 1997 žije na Novom Zélande.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.