Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Východné cirkvi Svet kresťanstva
27. január 2023

Pravoslávna megakonferencia

Stovky účastníkov z desiatok krajín diskutovali o misijnom poslaní cirkvi

Konferencia v gréckom Volose prekonala prvú megakonferenciu, ktorá sa uskutočnila v roku 2019 v rumunskom meste Iaşi.

Stovky účastníkov z desiatok krajín diskutovali o misijnom poslaní cirkvi

Ilustračné foto – TASR/AP

Druhá konferencia Medzinárodnej pravoslávnej teologickej asociácie (IOTA) s vyše 400 účastníkmi zo 45 krajín bola najväčším stretnutím pravoslávnych vedcov v modernej dobe a prekonala prvú megakonferenciu, ktorá sa uskutočnila v roku 2019 v rumunskom meste Iaşi.

Konferencia sa skončila v nedeľu 15. januára 2023 v gréckom meste Volos božskou liturgiou s hierarchmi a púťou do monastierov Meteora. Konferenciu spoluorganizovala grécka Demetriaská metropólia a voloská Akadémia pre teologické štúdium.

Počas troch dní, od 12. do 14. januára, zaznelo 350 akademických príspevkov, ktoré boli venované mnohým súčasným a sporným otázkam, ktorým čelí svet, pravoslávna cirkev a kresťanstvo vo všeobecnosti.

Konciliarita zdola

Všeobecná téma konferencie Misia a pravoslávna cirkev sa riešila na mnohých zasadaniach, čo odrážalo široké spektrum akademických disciplín prítomných na konferencii.

Osobitné plenárne zasadnutia boli venované prebiehajúcej vojne na Ukrajine, dôsledkom pandémie a významnému dokumentu o sociálnom étose pravoslávnej cirkvi Za život sveta z roku 2020.

Tieto interdisciplinárne diskusie boli priestorom na dialóg a stretnutie vo vojnou zmietanom svete a zdôraznili potrebu prehĺbiť pravoslávny kresťanský výskum a myslenie o týchto otázkach.

Ako poznamenal jeden z rečníkov: „Pravoslávnej cirkvi by prospelo rozvíjanie verejnej teológie, ktorá by diskutovala o mieri a vojne v rámci medzinárodného práva a ľudských práv s prihliadnutím na súčasné výzvy na mier.“

Mnohí účastníci sa vyjadrili, že konferencia poskytla priestor na bohatú a skutočnú výmenu názorov medzi vedcami, duchovnými a laikmi v rámci rôznorodého prostredia pravoslávnej tradície.

Prezentácie a účastníci prekonávali súčasné rozdelenia. Na konferencii sa zúčastnili ukrajinskí aj ruskí vedci, ako aj orientálni pravoslávni a nepravoslávni kresťania. Jeden zo zúčastnených biskupov ocenil, že rozhovory neboli „riadené“ a celkovo sa diskutovalo slobodne.

Prezident IOTA profesor Paul Gavrilyuk poznamenal: „IOTA je o celosvetovej výmene poznatkov v kontexte pravoslávnej tradície. IOTA je o búraní jurisdikčných múrov, ktoré sme si postavili v našej kolektívnej predstavivosti. IOTA je o stretávaní sa v slobode kresťanského učeníctva. IOTA je o vymanení sa zo siločiar špecifických akademických disciplín, aby sme uvažovali o najťažších otázkach dneška s cieľom premeniť kultúru silou evanjelia. IOTA je miestom, kde všetci pravoslávni kresťania a naši ekumenickí priatelia môžu okúsiť ‚konciliaritu zdola‘.“

V centre plánovania a priebehu konferencie bol jasný a pevný záväzok starostlivo a konštruktívne premýšľať o poslaní pravoslávnej cirkvi v dnešnom svete. Odborné hodnotenie príspevkov pred konferenciou zabezpečilo akademickú prísnosť.

A okrem toho, hoci 90 % prezentácií predniesli pravoslávni intelektuáli (orientálni pravoslávni a pravoslávni), výskumné príspevky prezentovali aj katolícki a protestantskí kresťania.

Inzercia

Silný úvodný príhovor

Na tému Misia a pravoslávna cirkev predniesol silný úvodný príhovor kórejský metropolita Ambrosios (Zographos), ktorý vyjadril ľútosť nad tým, že „väčšina najvyšších predstaviteľov pravoslávnych cirkví nedokázala jednomyseľne odsúdiť túto diabolskú vojnu“ alebo dokonca verejne zaujať protivojnový postoj k vojne proti Ukrajine.

Koreňom súčasného vojnového zla podľa Ambrosia je „heréza etnofyletizmu“, ktorá kladie národnú identitu nad kresťanskú a spája národ a cirkev. To je „najväčšou hrozbou pre jednotu pravoslávnej cirkvi. [...] Etnofyletizmus zarmucuje pravoslávnych, šokuje heterodoxných a teší ateistov!“

Ambrosios hovoril na základe svojich skúseností z Kórey, kde etnicky zmiešaná pravoslávna cirkev je od roku 1957 pod záštitou Ekumenického patriarchátu, ale od roku 2018 zažíva konkurenciu zo strany novozriadeného exarchátu Juhovýchodnej Ázie Moskovského patriarchátu.

Rovnaký problém podľa Ambrosia vzniká aj v prípade exarchátu Ruskej pravoslávnej cirkvi pre Afriku, ktorý bol zriadený koncom decembra 2021, ale aj v pravoslávnej diaspóre v Európe a Amerike, kde pravoslávni naďalej slávia bohoslužby v samostatných národných cirkvách.

„Neexistuje nijaká hlboká potreba [medzi pravoslávnymi] riešiť etnofyletizmus v diaspóre, pretože by si to vyžadovalo duchovnú revolúciu v rámci našich identít,“ vyzval Ambrosios účastníkov konferencie.

Téma národnej a kultúrnej identity vrátane diskusie o pojme „ruský svet“ bola ďalej diskutovaná v niekoľkých paneloch (z celkového počtu 95 panelov s 350 prezentáciami) vrátane živej prezentácie knihy Politika, spoločnosť a kultúra v pravoslávnej teológii v globálnom veku.

Pokiaľ ide o vzťah pravoslávnych cirkví k demokratickým štátom východnej Európy, v diskusii bolo badať isté rozčarovanie vzhľadom na rastúci nacionalizmus, ktorý však podnecuje k tomu, aby sa lepšie spoznali prístupy konštruktívneho prístupu pravoslávnej teológie a cirkvi k pluralitným, demokratickým spoločnostiam, ktoré existujú už desaťročia.

Na konferencii sa prelínali intelektuálne, liturgické a duchovné aspekty pravoslávnej tradície. Konferencia sa začala modlitbou, ponúkala každodenné bohoslužby a skončila sa božskou liturgiou. Prítomnosť hierarchov z ôsmich cirkví (siedmich východných pravoslávnych a jednej orientálnej) spolu s mnohými duchovnými a mníchmi zvýraznila duchovnú a cirkevnú kvalitu konferencie a pripomenula účastníkom, že intelektuálne spoločenstvo slúži aj cirkvi.

Prezident IOTA profesor Paul Gavrilyuk oznámil, že sa už plánuje budúca konferencia. V roku 2025 IOTA na pozvanie ekumenického patriarchu Bartolomeja zorganizuje konferenciu Nicejská viera pri príležitosti 1700. výročia prvého ekumenického koncilu, ktorý sa uskutočnil v Nicei v roku 325.

Konferencia v roku 2025 sa bude zaoberať koncilovým odkazom a súčasnými výzvami vyznávania Krista ako Božieho Syna, Pána a Spasiteľa.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.