Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
27. január 2023

Vatikánska sedma

Všetci tušíme, ako to pápež myslel s homosexuálmi, len to tak nepovedal

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Všetci tušíme, ako to pápež myslel s homosexuálmi, len to tak nepovedal

Pápež poskytuje rozhovor vatikanistke agentúry AP Nicole Winfieldovej 24. januára 2023 vo Vatikáne. TASR/AP

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • aké slová chýbali v pápežovom rozhovore k pokoju všetkých,
  • čo povedal František o kauze jezuitu Marka Rupnika
  • a kedy by mal prísť do Bratislavy nový pomocný gréckokatolícky biskup.

Pápeža Františka máme naozaj radi, ale tie rozhovory mu niekedy nejdú. Už je takmer pravidlom, že keď Svätý Otec poskytne rozsiahly rozhovor svetovému či talianskemu médiu, novinári ho neuverejnia najprv v celku, ale „rozstrihajú“ na viacero kratších správ, v ktorých miešajú citácie pápeža z rozhovoru so svojimi vsuvkami.

Má to svoje úskalia, preto hľadáme prepis rozhovoru v originálom jazyku, teda zväčša španielčine, a následne sa niekedy špekuluje nad každým jedným slovíčkom z najcitlivejších výrokov.

Tak to bolo aj v stredu, keď agentúra Associated Press uverejnila rozhovor s Františkom na viaceré témy. Najväčšiu pozornosť vzbudil výrok o homosexuálnych osobách. Kľúčovou bola pasáž, ktorú zachytáva aj krátke video a kde pápež povie doslova:

„Byť homosexuálom nie je zločin. Nie je to zločin. Áno, ale je to hriech. Dobre, ale v prvom rade rozlišujme medzi hriechom a zločinom. Hriechom je aj nedostatok lásky k blížnemu.“ (Španielsky originál nájdete TU.)

Po zverejnení prvej správy o týchto pápežových slovách (v angličtine) sa niektorým slovenským novinárom podarilo vytvoriť aj takýto titulok: „Pápež František v interview pre agentúru AP: Homosexualita nie je hriech“. Takto správu prebrali mnohé médiá a šírila sa aj na sociálnych sieťach.

 

Nechajme však bokom toto nešťastné pochybenie, najväčšia slabina spočíva v tom – a to nie je chyba novinárov –, že pápežove slová zostali znovu vystavené pokušeniu interpretovať ich viacvýznamovo.

Zjavne si to uvedomili aj autori rozhovoru, pretože do článkov vsunuli pomedzi pápežove slová aj odsek o tom, že podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi sa k homosexuálom treba správať s rešpektom, no homosexuálne skutky sú „svojou vnútornou povahou nezriadené“, teda hriešne.

Hoci je vysoko nepravdepodobné, že by pápež František považoval samotnú homosexuálnu orientáciu za hriech, jeho výrok tak mohol vyznieť. Stačilo pridať pár slov, že má na mysli „skutky“.

Poďme ešte k inej téme. Kým v časti o homosexualite bol kľúčový pápežov odkaz, že nie je správne kriminalizovať homosexuálov a ich správanie, z ostatných častí interview zostala menej povšimnutá iná skutočnosť.

František sa v tomto rozhovore zrejme doteraz najvýraznejšie vymedzil voči tomu, ako uchopil pôsobenie pápeža na dôchodku jeho predchodca. Argentínsky pápež zopakoval, že on by sa v prípade rezignácie dal nazývať emeritným rímskym biskupom a chcel by žiť v rezidencii pre kňazov na dôchodku v Rímskej diecéze.

Rozhodnutie Benedikta XVI. žiť po odstúpení v kláštore vo Vatikánskych záhradách bolo podľa Františka „dobrým kompromisným riešením“, ale budúci pápeži na dôchodku možno budú chcieť postupovať inak.

K tomu ešte dodal, že Benedikt bol ako emeritný pápež „otrokom“, vraj v dobrom zmysle slova, teda otrokom z pohľadu pápeža a systému. Podľa Františka nebol celkom slobodný a možno by sa aj chcel vrátiť do Nemecka a pokračovať tam v štúdiu teológie. „Urobil však všetko, čo mohol, aby bol čo najbližšie.“

Alebo tým František priznal, že Benedikt bol príliš blízko, narážajúc tým na osobu jeho osobného sekretára, s ktorým si nesadol?

Akokoľvek, o rozdielnom vnímaní postu pápeža na dôchodku medzi Františkom a Benediktom sme už podrobne písali vlani, no tento rozhovor pre AP je ďalším dôkazom, že pápež Bergoglio by sa v prípade rezignácie uberal iným smerom.

Ďalšie udalosti týždňa v skratke

Pápež František vymenoval za pomocného biskupa Bratislavskej eparchie vladyku Milana Lacha. Zo Spojených štátov, kde pôsobil posledných päť rokov, by sa chcel vrátiť na Slovensko už vo februári.

Vedenie KBS prijal v sobotu pápež František. Slovenská delegácia vo Vatikáne pripomenula, že treba obsadiť Spišské biskupstvo, uviedol arcibiskup Bober.

Inzercia

Novým provinciálom verbistov sa stal Marek Vaňuš. Službu prevezme 1. mája, jeho zástupcom bude Pavol Hudák.

Vo veku 75 rokov zomrel po dlhšej chorobe bývalý veľvyslanec SR pri Svätej stolici Jozef Dravecký. Bol členom Predsedníctva Združenia kresťanských seniorov Slovenska. 

Ruskí vojaci v novembri zbili slovenského kňaza Petra Krenického, ktorý pôsobil v Melitopole. Misionárovi sa vyhrážali, že ho zastrelia, a deportovali ho.

Foto: Commons.wikipedia.org a TASR/AP

Pápež sa prvýkrát verejne vyjadril k prípadu známeho jezuitu a umelca Marka Rupnika. V rozhovore pre agentúru AP obhajoval premlčaciu lehotu v prípadoch zneužívania, v ktorých nefigurujú deti, no na druhej strane poukázal na možnosti ďalších trestov podľa kánonického práva.

V Španielsku muž s mačetou zabil kostolníka, štyria ľudia vrátane kňaza utrpeli zranenia.

Členovia amerického Kongresu sú náboženskejší ako bežná americká populácia. Kresťania tvoria 88 percent členov Kongresu, čo je len malý prepad oproti 70. rokom minulého storočia.

Nenechajte si ujsť

Podcastová bodka

Tento raz záver newslettera venujeme tým, čo počúvajú alebo čítajú anglicky – reč bude o veľmi úspešnom podcastovom projekte z USA. Osoba amerického kňaza a youtubera Mika Schmitza z diecézy Duluth v Minnesote je aj v našich končinách celkom známa.

Od 1. januára vydáva Mike Schmitz každý deň podcast s názvom Katechizmus za rok. Na YouTube sa dá sledovať aj vo forme textu. Projekt zastrešuje mediálny dom Ascension. Charizmatický kňaz takto vysvetľuje po častiach do konca roka celý Katechizmus, podobne funguje aj projekt Biblia za rok od tých istých tvorcov.

Spomínané projekty majú obrovskú odozvu. Ako informovala Catholic News Agency, na začiatku nového roka sa na prvých dvoch miestach v službe Apple Podcasts ocitli oba katolícke podcasty – Katechizmus za rok aj Biblia za rok. Už tretí rok po sebe sa tak katolícky podcastový projekt stal najpopulárnejším a porazil aj sekulárne podcasty z New York Times či NBC News.

Prajem vám obohacujúci víkend!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.