Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
28. január 2023

Babiš vs. česká cirkev

Ako expremiér donútil kňazov vyhraniť sa voči zneužívaniu kresťanstva v kampani

Akú úlohu zohrávajú českí kresťania v prezidentských voľbách? A prečo sa viacerí prikláňajú k neveriacemu generálovi Pavlovi?

Ako expremiér donútil kňazov vyhraniť sa voči zneužívaniu kresťanstva v kampani

Andrej Babiš v Kostole Panny Márie Víťaznej. Foto: facebook.com/AndrejBabis

Najostrejší spor s predstaviteľmi cirkvi za túto prezidentskú kampaň si zažil Andrej Babiš. Po prvom kole volieb sa chystal na návštevu do Kostola Panny Márie Víťaznej, v ktorom sa nachádza soška Pražského Jezuliatka, avšak keď sa o tom dozvedeli bosí karmelitáni, ktorí sa o chrám starajú, tí sa rozhodli v deň plánovanej návštevy nechať dvere zamknuté.

„Vzhľadom na načasovanie a mediálnu prezentáciu tejto návštevy ju jednoznačne považujeme za súčasť predvolebnej kampane, ktorá je navyše vedená veľmi útočným a strach vyvolávajúcim štýlom a s ktorou sa rozhodne nemôžeme stotožniť,“ vysvetlili svoj postup v oficiálnom stanovisku.

Rektor kostola Pavel Pola sa pre portál Novinky.cz vymedzil predovšetkým voči bilbordu, ktorým Babiš naznačoval, že jeho protikandidát generál Pavel by ako prezident zavliekol Česko do vojny s Ruskom.

Babiš sa voči zdôvodneniu bosých karmelitánov ohradil, podľa neho nešlo o zneužitie, vraj k Jezuliatku chodí opakovane a rád, lebo „to funguje“. „Ja to nechápem. Pred Pánom Bohom sme si všetci rovní. Do kostola majú predsa prístup aj vrahovia, aby mohli prosiť o odpustenie,“ vysvetľoval vo videu o deň neskôr, keď sa mu k Jezuliatku podarilo dostať.

Avšak Babiš podľa vlastných slov nepatrí k žiadnej cirkvi. Hoci v prezidentskom dueli po prvom kole z vrecka vytiahol dve miniatúry slávnej sošky s tým, že ak by sa stal prezidentom, všetkým zahraničným politikom by hovoril „Pražské Jezuliatko – to funguje“, no neskôr v tej istej relácii vyhlásil, že ho zaujíma horoskop a že je „čistá, urputná a pracovitá Panna“.

Celé to uzavrel tak, že nie je „veriaci“, lebo do kostola nechodí pravidelne, ale keď sa mu dá, ide. Verí, že existuje „niečo, nejaká spravodlivosť, ktorá s postupom času vyhrá“. Treba povedať, že svojou „vierou v niečo“, čo je dosť široké, aby to zahrnulo Jezuliatko aj horoskopy, a zároveň aj dostatočne vágne, aby to nikoho neurazilo, sa bývalý premiér presne trafil do najrozšírenejšej podoby českej „ľudovej zbožnosti“, ktorá nie je ani katolícka, ani ateistická.

Každý volič je dobrý

Nájsť motív za Babišovým náhlym záujmom o významný náboženský symbol, akým je Pražské Jezuliatko, je preto jednoduché. Andrej Babiš je pragmatický politik, ktorý skrátka cieli na každého voľného voliča. „Keby pán Babiš zistil, že v Česku je z veriacich najviac židov, dal by sa obrezať a ukazoval by to v televízii,“ glosoval kňaz a profesor Tomáš Halík v diskusii kresťanskej TV Noe.

Ale keďže v ČR je najviac katolíkov, zvolil si Jezuliatko. To mu má pomôcť prilákať niektoré z vyše 376-tisíc hlasov, ktoré v prvom kole skončili u Havlovho spolupracovníka a pražského senátora Pavla Fischera.

Aj keď v roku 2018 senátora ešte volila aj stredová pražská kaviareň, v týchto voľbách bol v podstate kandidátom prívržencov KDU-ČSL, teda kresťanských ľudovcov, ktorých volia prevažne katolíci. Je to skupina, z ktorej množstvo voličov neprišlo k urnám, keď sa pred piatimi rokmi v druhom kole rozhodovalo medzi Zemanom a Drahošom.

Fischerových necelých sedem percent z prvého kola preto pre Babiša predstavuje potenciálny úlovok, ktorý by mu mohol pomôcť preklopiť konečný výsledok volieb na svoju stranu.

Do kariet mu hrá aj to, že aj keď česká spoločnosť nie je tak ostro ideologicky rozdelená ako slovenská, Petr Pavel so svojou stredoľavou liberálnou orientáciu predsa len nie je práve ideálnym kandidátom konzervatívnych ľudovcov. Okrem toho, že je neveriaci, podporuje napríklad manželstvo pre všetkých či eutanáziu. Naproti tomu Babiš je proti eutanázii, lebo „verí v zázrak“, a podľa vlastných slov aj chodí do kostola.

Pražský arcibiskup sa otvorene nevyjadril

„Republika je v rukách Božích a arcibiskupa Graubnera,“ zhrnul to na Twitteri Petros Michopulos, ktorý spolu komentátorom Bohumilom Pečinkom tvorí autorskú dvojicu za populárnym podcastom Kecy a politika.

Obaja autori si totiž myslia, že monsignor Graubner, dlhoročný olomoucký arcibiskup a úradujúci predseda Českej konferencie biskupov, ktorý minulý rok vystriedal kardinála Duku na čele Pražskej arcidiecézy, môže vďaka svojej autorite ako jediný presvedčiť váhajúcich katolíckych voličov, aby predsa len podporili nevyhovujúceho Pavla.

Česká cirkev tak pred druhým kolom prezidentských volieb stála pred dilemou. Mlčať a tak sa neohradiť voči Babišovmu prepájaniu svojej štvavej kampane s kresťanským sentimentom alebo podľa vzoru bratov karmelitánov odmietnuť zneužívanie náboženských symbolov a otvorene pomenovať zlo, ktoré bývalý premiér rozsieva v českej spoločnosti.

Inzercia

Napriek tomu, že sa arcibiskup Graubner rozhodol pre prvú možnosť, našli sa aj biskupi, ktorí sa pred druhým kolom vyjadrili. Aj keď si dali veľký pozor, aby nikoho nemenovali, pri čítaní medzi riadkami zreteľne vidieť, ku ktorému kandidátovi sa prikláňajú.

Královohradecký biskup Jan Vokál vyzval veriacich, aby išli voliť a vybrali si toho kandidáta, o ktorom sú presvedčení, že má „bližšie k duchu Pravdy, pokoja a zmierenia“. Spomenul tiež pápeža Františka, ktorý v encyklike Frattelli tutti varuje pred používaním strachu ako marketingovej zbrane zo strany mocných, a to i pod rúškom určitých hodnôt.

O niečo miernejší bol nový brniansky biskup Pavel Konzbul. „Mať na očiach možné dobro, aj keď je menšie, než by sme si priali, a zvyšok zveriť Božej prozreteľnosti, to je podľa môjho úsudku riešenie, ktoré nám ponúka rozum osvietený vierou. Prosím, bežme voliť,“ čítali juhomoravskí kňazi na konci nedeľných bohoslužieb.

Plzenský biskup Tomáš Holub zase nahral video. I keď si myslí, že zo svojej pozície by nemal jednoznačne hovoriť, koho bude voliť, chce vysvetliť, ako sa rozhoduje. „Aj keď žiadny kandidát nevyhovuje nám katolíckym kresťanom vo všetkom, volíme niekoho, kto sa približuje tomu, čo je pre nás dôležité. Myslím, že v tej chvíli je rozhodnutie úplne jasné,“ vysvetlil.

Pavel si získal podporu

Voči Babišovmu brnkaniu na kresťanskú strunu pred finále prezidentských volieb sa zreteľnejšie ohradili diecézni kňazi a iné veriace osobnosti, ktoré majú nemalý vplyv na český verejný priestor. Už tradične ostrú a otvorenú kritiku venoval expremiérovi Tomáš Halík.

V nedeľnom podcaste Promluvy od Salvátora najprv odprosil Jezuliatko za to, že si z neho Andrej Babiš robí „cukrátko“ na lákanie katolíckych voličov, a potom sa poďakoval karmelitánom, že ho odmietli poskytnúť ako kulisu pre kampaň plnú „lží, demagógie a nenávisti“.

Zároveň Babiša ubezpečil, že ak by chcel konať pokánie za všetko zlé, čo spôsobil Českej republike, kostolné dvere má vždy otvorené. Nakoniec Jezuliatko poprosil, aby národ „obdarovalo slušným prezidentom – Petrom Pavlom“ a pomohlo poslať Andreja Babiša, kam patrí, čo „rozhodne nie je Pražský hrad“.

Pastoral Brothers, populárne duo evanjelických farárov, ktoré nahráva videá a podcasty a okrem iného si uťahuje z Babiša a aj jeho viery-neviery, to poňalo s humorom. Na svojom Instagrame tvrdí, že jediný, kto je obeťou týchto volieb, je Ježiško. „Zachráňte Ježiška. Pokoj ľuďom dobrej vôle,“ píše sa pod fotkou, na ktorej Pražské Jezuliatko na námestí plnom ľudí drží transparent s nápisom Už mi daj pokoj!!!

Dominikán a teológ Benedikt Mohelník na Facebook napísal, že ako veriaceho kresťana ho Babišovo zneužívanie náboženskej praxe hlboko uráža, lebo „pošliapava niečo, čo mu je drahé“ a má pocit, „že z neho robí idiota“.

V jednom zo spotov TV Noe, ktoré ústami osobností vyzývajú veriacich ísť voliť, Mohelník povedal, že jednému z kandidátov síce nie sú vlastné všetky kresťanské etické postoje, druhý však zahmlieva, zatiaľ čo zarába na umelom oplodnení. Prvý je pokrstený a otvorene povie, že neverí, no druhý na túto otázku odpovedá vždy inak. „Nebudem voliť ideálneho prezidenta, ale prezidenta, ktorý hovorí, čo si myslí, a pozerá sa pri tom ľuďom do očí,“ vysvetľuje dominikán.

Podobne apeloval aj kňaz a prírodovedec Marek Orko Vácha. „Je v našich rukách, aby sa úrad, ktorý bol miestom morálnej pustoty a duchovnej prázdnoty, stal znovu miestom dôstojnosti, poriadku a pokoja,“ povedal s tým, aby ľudia volili generála Pavla.

Ale či výzvy osobností a niektorých biskupov nakoniec prevážia mlčanie hlavy českej katolíckej cirkvi, uvidíme v sobotu večer.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.