V Nemecku a Rakúsku rastie počet pokrstených migrantov

V susednom Rakúsku sa snažia špekulatívnym prechodom na katolícku vieru predísť ročnej príprave na krst.

V Nemecku a Rakúsku rastie počet utečencov, ktorí sa nechávajú pokrstiť. TASR citovala informácie katolíckych tlačových agentúr Idea a Kathpress a rakúskeho verejnoprávneho rozhlasu ORF, podľa ktorých len v samotnom Berlíne sa minulý rok uskutočnili početné krsty dospelých.

Pred piatimi rokmi došlo v komunite Samostatnej evanjelicko-luteránskej cirkvi v Berlíne k pokrsteniu prvého migranta, dnes je spoločenstvo pastora Gottfrieda Martensa považované za baštu konvertitov, teda moslimov, ktorí prešli na kresťanskú vieru. Medzičasom ju tvorí 1 200 utečencov, väčšina z nich pochádza z Afganistanu a Iránu.

K nárastu počtu pokrstených migrantov došlo aj v Rakúsku. V tamojších katolíckych farnostiach bude tohto roku pokrstených viac ako 300 veriacich starších ako 14 rokov z radov migrantov. Friederike Dostalová z kancelárie Rakúskej biskupskej konferencie pre katechumenát a azyl za tým vidí angažovanosť Katolíckej cirkvi pri prijímaní žiadateľov o azyl, ale aj racionálny postoj migrantov k islamskému náboženstvu. Kriticky hodnotia najmä násilnosti džihádistických teroristických skupín na Blízkom východe. Informovalo o tom Rádio Lumen.

Kým menšie protestantské cirkvi sú otvorené krstom migrantov, Katolícka cirkev je v tom opatrnejšia. Na základe ustanovenia Rakúskej biskupskej konferencie sa záujemcovia musia na prijatie sviatosti pripravovať minimálne rok. Týmto opatrením chce cirkev predísť takým prechodom na katolícku vieru, ktoré sú motivované len zvýšením šance na udelenie azylu.

So zvýšeným počtom azylantov, ktorí sa budú pripravovať na prijatie sviatosti krstu, počítajú v Rakúsku aj na budúci rok. Ide najmä o osoby vo veku 14 – 35 rokov, mierne prevažujú muži. Medzi krajinami pôvodu dominuje Irán, Afganistan a Irak, nasledujú niektoré africké krajiny.

Ilustračné foto - TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo