Vatikánska sedma
Veľké stretnutie v Prahe kontroverziu neprinieslo, bolo aj o oslave Boha
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od redaktora Sveta kresťanstva Pavla Rábaru.

Bohoslužba v Chráme sv. Víta v stredu 8. februára. Foto: Člověk a víra/Lucie Hornikova
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
- ako bolo na synodálnom stretnutí v Prahe,
- že niektoré katolíci kráčali deväť dní, aby sa stretli s pápežom,
- a čo zistili švajčiarski novinári o patriarchovi Kirillovi.
Stretnutie lídrov cirkvi z celej Európy, ktoré sa koná tento týždeň v Prahe, má za sebou prvú časť. Počas druhej fázy cez víkend budú za zatvorenými dverami diskutovať už len predsedovia biskupských konferencií. Keďže sme prvú časť sledovali na mieste, podelíme sa o pár postrehov.
Podujatie malo v sebe viacero vrstiev.
Tou prvou sú vonkajšie rozmery podujatia, ktoré – v tejto podobe – v zásade nemá obdobu. Dvesto delegátov (až na výnimky po štyroch z každej biskupskej konferencie) plus desiatky ďalších pripojených online sa v jednej miestnosti rozprávali o radostiach aj ťažkostiach svojich cirkevných komunít. Áno, bolo to veľké podujatie a pestrosť zástupcov z 39 biskupských konferencií – od Portugalcov až po Ruskú federáciu – bola určite fascinujúca.
Potom je tu organizačná vrstva, tá je však pomerne zložitá. Práve preto tu nebudeme strácať čas vysvetľovaním, že záverečný dokument tohto stretnutia nie je zatiaľ finálnym a že vlastne sú to aj tak len podklady, ktoré majú prispieť k ďalšiemu dokumentu, ktorý bude základom pre synodu biskupov sveta na jeseň v Ríme. A až potom príde dokument s podpisom pápeža. Stačí, však?
Poďme k inej vrstve – s potenciálom vyvolania škandálu. LGBTI aktivisti sa objavili na niektorých miestach počas synodálneho stretnutia v Prahe, napríklad pred bazilikou na Strahove, kde sa konala otváracia omša, alebo aj po omši v katedrále.
Nastal aj drobný incident z úvodu synody, keď na recepciu hotela, kde sa podujatie konalo, prišiel muž – podľa správ médií obeť sexuálneho zneužívania a gay –, ktorý tam rozdával svoj list s výzvou pre cirkevných predstaviteľov.
Organizátori privolali policajnú hliadku, ktorá chlapíka odprevadila von. Arcibiskup Grušas, ktorý je na čele Rady európskych biskupských konferencií, a teda organizátorom podujatia, v tomto kontexte čelil na brífingu otázkam niektorých novinárov napríklad o tom, prečo z dvesto delegátov na synode nie je ani jedna obeť zneužívania alebo LGBTI osoba.
Účastníci stretnutia po skončení prvej časti podujatia vo štvrtok 9. februára. Foto: ČBK/Jana Podhorská.
Polemiky a nemecká „bomba“. Pred začiatkom pražského stretnutia sa otvorene hovorilo o tom, čo spôsobí nemecký prístup k synode v spoločnej diskusii. Nuda to v Prahe určite nebola – písali sme o tom, ako sa v nemecky hovoriacej pracovnej skupinke rozprúdila živá polemika po tom, čo šéf nemeckých biskupov Georg Bätzing označil kázeň kardinála Ouelletta o kresťanskej antropológii za „zraňujúcu“ pre LGBTI ľudí.
Už v úvode podujatia nám jeden z účastníkov okomentoval situáciu slovami, že Nemci si idú svoje a sú „mimo misu“. Na atmosfére to však badať nebolo. Videli sme napríklad, ako sa biskup Bätzing lúčil s niektorými delegátmi, ktorí mu predtým oponovali. Bola to vzájomná výmena úsmevov a srdečnosti.
A teraz to najpodstatnejšie. Organizátori urobili určite správne, že nešlo len o teologickú konferenciu či masovejší brainstorming. Atmosféru podujatia dotváral duchovný program tvorenými spoločnými modlitbami i bohoslužbami. Aj v rámci programu v sále sa príspevky a diskusia striedali s chvíľami ticha. Možno prispeli k upokojeniu emócií.
Najvýraznejší kontrast so všetkými vonkajšími vrstvami akcie sa však ukázal na stredajšej večernej omši v pražskej katedrále. Gotické klenby, dym kadidla, desiatky biskupov aj množstvo laikov, do toho slová v latinčine i národných jazykoch.
Človek si po tom všetkom, čo vnímal dovtedy – lákadlá rozdielov, škandálov či konfliktov –, uvedomil, že napriek všetkému sme predsa len v jednej cirkvi, kde máme jediný cieľ – smerovať k nášmu Bohu.
Ďalšie udalosti týždňa v skratke
Slovenskú delegáciu na synodálnom stretnutí v Prahe viedol predseda KBS arcibiskup Bernard Bober. V hodnotiacom rozhovore pre Svet kresťanstva ocenil pokojnú diskusiu o závažných otázkach života cirkvi.
Predseda KBS arcibiskup Bernard Bober. Foto: ČBK/Jana Podhorská.
Vladyku Milana Lacha uvedú za pomocného biskupa Bratislavskej eparchie počas nedeľnej svätej liturgie. Uskutoční sa v Katedrále povýšenia Sv. kríža v Bratislave o 10.30 h.
V nedeľu ukončil pápež šesťdňovú návštevu Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu. Niektorí katolíci kráčali deväť dní, aby sa stretli s Františkom.
Pápež František obvinil svojich kritikov zo zneužívania smrti Benedikta XVI. K téme sa vyjadril počas letu z Afriky. Vrátil sa aj k diskutovanej téme, keď povedal, že ľudia s homosexuálnymi sklonmi sú Božie deti, odsudzovať ich je hriech.
Anglikánska cirkev dala súhlas na požehnávanie párov rovnakého pohlavia. Generálna synoda anglikánskej cirkvi zároveň potvrdila svoj nesúhlas s vysluhovaním sviatosti manželstva pre homosexuálne páry.
Ruský patriarcha Kirill pôsobil vo Švajčiarsku ako agent KGB, píšu médiá. Odhalil to spis, ku ktorému mali prístup švajčiarske týždenníky, ktoré ho skúmali v národných archívoch.
Predseda Komisie biskupských konferencií EÚ kardinál Jean-Claude Hollerich požiadal o okamžité prepustenie nikaragujského biskupa Rolanda Álvareza. Ten je prenasledovaný režimom prezidenta, ktorý kritizoval.
Nenechajte si ujsť

Vatikanista Austen Ivereigh, komentátor Ross Douthat a ďalší opisujú, ako a prečo sa cirkev ocitla v tieni schizmy.

Rádio už kvôli šetreniu okresalo program. TV Lux tiež hovorí o dramatickom náraste cien, nepovažuje ho však za likvidačný.

„Svet, ktorý sa prestáva postiť, začína vytvárať zážitky, stáva sa konzumným. Tam prichádza k slovu nemiernosť,“ hovorí benediktín Jozef Brodňanský.

Viera a rozum sú navzájom prepojené a práve katolícke školy to vedia dobre zobraziť.
Knižná bodka
Talian Paolo Pezzi je od roku 2007 rímskokatolíckym arcibiskupom v Moskve. Rodák z mestečka Russi pri Ravenne pôsobí v Rusku od roku 1993, najprv ako misionár na Sibíri, neskôr v Petrohrade. Vlani s ním vyšiel v Taliansku knižný rozhovor, kde prvý raz rozpráva o svojej ruskej misii.
V knihe s názvom Malá cirkev vo veľkom Rusku. Môj život, moja misia (La piccola Chiesa nella grande Russia. La mia vita, la mia missione, Ares 2022) sa prelínajú osobné, ľudské a misijné skúsenosti, fakty a hodnotenia súčasnej situácie a budúcnosti cirkvi, Ruska a s nimi nevyhnutne aj celého sveta.
Spomíname to aj preto, že počas synodálneho stretnutia v Prahe arcibiskup Pezzi poskytol Svetu kresťanstva rozhovor, ktorý vám už čoskoro prinesieme.
Prajem vám obohacujúci víkend!