Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánska sedma Svet kresťanstva
24. február 2023

Vatikánska sedma

K čomu nás v pôste pozýva pápež František, biskup Lach a úspešná manažérka

Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho redaktora Sveta kresťanstva Imricha Gazdu.

K čomu nás v pôste pozýva pápež František, biskup Lach a úspešná manažérka

Ilustračné foto - TASR/AP/Gregorio Borgia

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako iní objavujú duchovné bohatstvo, ktoré kresťania neraz prehliadajú,
  • že v Los Angeles zastrelili biskupa,
  • po akej knihe siahnuť počas prebiehajúceho pôstneho obdobia.

Nedávno ma zaujal rozhovor s bývalou riaditeľkou pracovného portálu Profesia Ivanou Molnárovou, ktorá bola z tejto pozície „odídená“ po 22 rokoch.

Úspešná žena rozpráva o ťažkých témach – strate práce, rozvode, pocite zrady. Potom však prechádza k uvažovaniu nad tým, ako nás práve takéto životné zlomy osobnostne posúvajú vpred.

Hoci nechodieva do kostola, vydala sa na púť do Santiaga de Compostela a chváli si aj skúsenosť s meditáciou.

„Zrazu som bola bez mobilu, svetla a podnetov z vonkajšieho prostredia. V tom priestore sa stretnete sám so sebou a niekedy to stretnutie nie je pekné. Premietlo sa mi všetko, čo sa mi v živote nepodarilo, čo som nerobila so srdcom a uprednostnila pri tom ego. Vyvrcholilo to v posledný deň, keď sa zo mňa vyplavoval obrovský hnev a frustrácia z celého života. Bol to intenzívny zážitok. Hnev šiel von cez krik, bolesť, plač i nadávky,“ opísala svoju skúsenosť pre ekonomický magazín Index.

Nakoniec však prišla veľká úľava, vďačnosť a odpustenie tým, ktorí jej ublížili. „Mnoho odpovedí na náš život je len v nás. Stačí sa na pár minút denne stíšiť, počúvať seba a myslím, že by bol svet o niečo lepší,“ dodáva Ivana Molnárová.

 

Čo k tomu dodať? Ľudia, ktorí sa na cirkev pozerajú zvonku, neraz vlastnými cestami objavujú a oceňujú bohatstvo, ktoré my veriaci máme doma, no rokmi nám zovšednelo. Púte, duchovné cvičenia, denné rozjímanie či spytovanie svedomia...

Je tu čas pôstu. Slovami pápeža Františka, „dostali sme štyridsať príhodných dní“ na to, aby sme si urobili v živote poriadok, aby sme nanovo zoradili svoje životné priority, a to tým, že dáme na prvé miesto toho, komu patrí.  

„Pôst treba prežiť radostne. Nie je to čas zrieknutia sa mäsa, ale zla a hriechu. Je to pozvanie od Pána Boha k vnútornej zmene, k prehĺbeniu vzťahu s ním, k zanechaniu pokrytectva a formalizmu,“ hovorí gréckokatolícky biskup Milan Lach v rozhovore, ktorý v najbližších dňoch zverejníme na Svete kresťanstva.

„Kritizujeme napätie v spoločnosti, viníme za to politikov a ďalších ľudí, ale pozrime sa sami na seba, či rovnaké napätie nevytvárame u nás doma. Začnime od seba, začnime doma, tam najprv hľadajme cestu zmierenia a pokory. Nemusíme mať vždy posledné slovo,“ pokračuje biskup Lach a dodáva: „Až keď sa začne obnova v našom vnútri, môže sa prejaviť aj navonok.“

Žeby inšpirácia do nasledujúcich týždňov?

Ďalšie udalosti v skratke

Na Ukrajine bolo počas vojnového konfliktu zničených 500 kostolov, modlitební, synagóg a mešít. Vyšší arcibiskup Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi Sviatoslav Ševčuk vyhlásil 24. február za deň modlitieb a pôstu.

V Los Angeles zastrelili biskupa Davida O’Connella, ktorý bol známy svojou prácou pre imigrantov, chudobných a obete násilia páchaného strelnými zbraňami.

Inzercia

Pápež František v novom reskripte objasnil dva sporné body motu proprio Traditionis custodes, ktorým obmedzil možnosti slávenia predkoncilovej liturgie.

V hlavnom meste Spojených arabských emirátov Abú Zabí otvorili nový Dom abrahámovských náboženstiev, v komplexe sa nachádza kostol, synagóga aj mešita.

Do úradu generálnej dozorkyne ECAV na Slovensku uviedli Renátu Vinczeovú, historicky prvú ženu na tejto pozícii.

V Rumunsku sa konali ME kňazov vo futsale, Slováci obsadili 3. miesto.

Nenechajte si ujsť

Knižná bodka

K pôstnemu obdobiu prirodzene patrí kvalitné duchovné čítanie. Práve také nájdete v našom e-shope obchod.postoj.sk.

Čerstvou novinkou je slovenský preklad známeho českého kňaza Štěpána Smolena Cesta na Západ (Postoj Media, 2023), autora bestselleru Buď, kde si.

Pozývame vás s otcom Štěpánom putovať európskymi cestami, na ktorých Krista nachádzal na nečakaných miestach, a tak hľadať odpovede na životné otázky nielen od svätej Terezky, ale aj od dávnej priateľky Anežky, ktorá počas jedného semestra záhadne zmĺkla a bez vysvetlenia sa vytratila do Paríža.

Prajem vám požehnané putovanie pôstnym obdobím!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.