Ekumenická rada cirkví
Prevrat v roku 1948 bol jednou z najtemnejších udalostí dejín Slovenska
Náboženskí predstavitelia odmietajú názor, že princípy komunizmu boli v podstate dobré, len zlyhala ich realizácia. Upozornili, že židovská alebo kresťanská viera sú nepriateľom pre každú politickú diktatúru.
Februárový prevrat v roku 1948 považujú predstavitelia Ekumenickej rady cirkví (ERC) SR za jednu z najvýznamnejších, no zároveň najtemnejších udalostí 20. storočia a vôbec novodobých dejín Slovenska i Česka. Uviedli to vo vyhlásení pri príležitosti 75. výročia nástupu komunizmu k moci v Československu.
Upozornili, že nastolený režim cirkvám odobral okrem kostolov a fár i všetok hnuteľný majetok. Priblížili, že štát prevzal kontrolu nad životom cirkví. "Kto chcel pôsobiť ako duchovný, bol závislý na udelení štátneho súhlasu na duchovenskú činnosť. Toto bol iba jeden typ z mnohých druhov mocenských súhlasov, na ktoré boli cirkvi odkázané," zdôraznili.
Odmietajú názor, že princípy komunizmu boli v podstate dobré, len zlyhala ich realizácia. Upozornili, že židovská alebo kresťanská viera sú nepriateľom pre každú politickú diktatúru. "Nenávisť voči náboženskej viere bol explicitný, zdôvodnený a principiálny postoj komunistického režimu. Bez neho by komunizmus nebol komunizmom," dodali.
Ocenili, že vláda SR prijala vyhlásenie k februárovému prevratu, v ktorom prejavila úctu všetkým, ktorí riskovali svoje životy, osobnú slobodu či profesijnú kariéru a postavili sa na odpor režimu doma i v zahraničí.
Československo bolo rozhodnutím víťazných veľmocí druhej svetovej vojny zaradené do sovietskeho bloku. Februárový prevrat z roku 1948 bol vyústením politiky komunistickej strany, ktorej vedenie sa systematicky pripravovalo na prevzatie absolútnej moci v štáte.
Komunistický režim následne na dlhé desaťročia znemožnil občanom rozhodovať o spravovaní štátu v slobodných voľbách a spustil vlnu masového teroru a perzekúcií proti skutočným aj domnelým odporcom.
Dnes treba vedieť
Patriarcha Kirill potrestal biskupa, ktorý maril prevoz Rubľovovej ikony
Biskup Kalinin v rozhovoroch pre médiá vyjadril pochybnosti o pripravenosti prevozu vzácnej ikony.
Pápež František prijal rezignáciu štrasburského arcibiskupa Luca Ravela
Biskup odstúpil v apríli po sťažnostiach týkajúcich sa jeho spôsobu vedenia diecézy. Štrasburská diecéza má zvláštny status, keďže podľa zmluvy – konkordátu – z čias Napoleona I. jej arcibiskupa oficiálne vymenúva francúzska vláda, ale vyberá ho Vatikán.
Vojny, rozdelenie a nepriateľstvo podnecuje duch rozdelenia: diabol. Teší sa nespravodlivosti a ohováraniu, zvádza celú zem, povedal pápež v homílii počas svätodušnej nedele. Podľa Františka Boh vylieva na ľudstvo Ducha Svätého, ktorý sa stavia proti duchu rozdelenia. (vatican news)
Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher vystúpi v pondelok v Bratislave na otvorení medzinárodného fóra Globsec 2023. V utorok sa arcibiskup stretne s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským. (vatican news)
Pápež František v sobotu opäť pracoval po tom, ako v piatok zrušil svoj program pre horúčku. František absolvoval päť audiencií, medzi inými prijal prefekta Dikastéria pre biskupov či delegáciu Gréckej pravoslávnej cirkvi. V nedeľu by mal predsedať svätodušnej omši a v pondelok prijať talianskeho prezidenta. (kathpress)
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
- ako si spomínajú na zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča kňazi,
- čím môže byť povzbudením rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov
- a čo povedal životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald na stretnutí so slovenskými médiami, kde nechýbal denník Postoj.
Vladimir Putin nariadil vrátiť slávnu ikonu Najsvätejšej Trojice od Andreja Rubleva Ruskej pravoslávnej cirkvi. Umelecké dielo, ktoré štát skonfiškoval pred vyše sto rokmi, bude na dva týždne vystavené v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. S vystavením ikony z roku 1411 nesúhlasi štátna Tretjakovská galéria, kde bola ikona doteraz. Podľa odborníkov je v nestabilnom stave a potrebuje urgentnú obnovu. (kathpress)
Vatikán odsudzuje eko-vandalizmus, vyzýva na ochranu kultúrneho dedičstva
Eko-vandalizmus využívajú rôzne skupiny v snahe upozorniť na potrebu aktívneho riešenia klimatickej krízy.
Vatikánsky proces proti kardinálovi Becciuovi sa skončí najskôr v októbri. Predseda senátu Giuseppe Pignatone oznámil, že posledný výsluch svedkov je naplánovaný na 13. jún. Po zákonnej letnej prestávke prídu na rad spoloční žalobcovia. Proces s kardinálom Becciuom a ďalšími deviatimi ľuďmi prebieha od júla 2021. Obvinení sú z nadobudnutia nehnuteľnosti v Londýne, ktorú potom Štátny sekretariát predal s vysokou stratou. (kathpress)
Pápež František pre horúčku zrušil svoj piatkový program. Najbližšie ho čaká slávenie svätej omše a verejná modlitba Regina Caeli v turičnú nedeľu. Z dôvodu pľúcnej infekcie bol Svätý Otec koncom marca hospitalizovaný na niekoľko dní v nemocnici. (cna)