Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. február 2023, 13:15

Apoštolská cesta

Pápež koncom apríla zavíta do Maďarska

Pápež koncom apríla zavíta do Maďarska

Pápež František v Budapešti v septembri 2021. Foto: TASR/AP

Pápež bude v Maďarsku od 28. do 30. apríla. Počas svojej návštevy sa stretne s utečencami, chudobnými ľuďmi, mladými a deťmi.

Pápež František sa v dňoch 28. až 30. apríla vydá na svoju 41. zahraničnú apoštolskú cestu do Maďarska, kde sa okrem iného stretne aj s premiérom Viktorom Orbánom a prezidentkou Katalin Novákovou. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informoval hovorca Vatikánu Matteo Bruni.

Ako spresnil spravodajský web Vatican News, pápež sa počas svojej trojdňovej návštevy stretne s utečencami a chudobnými ľuďmi, ako aj s deťmi z Inštitútu blahoslaveného Lászlóa Batthyánya-Strattmanna.

Podľa miestnych zdrojov od začiatku vojny na Ukrajine prešlo cez Maďarsko takmer milión občanov Ukrajiny.

Ako je zvykom, pápež sa počas návštevy stretne aj so zástupcami vládnych úradov, s predstaviteľmi občianskej spoločnosti a s diplomatickým zborom. V programe je aj stretnutie s mladými ľuďmi, duchovnými i predstaviteľmi akademického a kultúrneho sveta.

Vyvrcholením pápežovej cesty bude 30. apríla omša na Námestí Lajosa Kossutha v Budapešti.

Pápežova návšteva v Maďarsku bude jeho 41. zahraničnou apoštolskou cestou. Maďarsko bude v poradí 61. krajinou, kam František zavítal od začiatku svojho pontifikátu.

V Budapešti sa pápež nakrátko zastavil aj v roku 2021 – cestou na Slovensko –, aby tam 12. septembra slávil omšu pri príležitosti ukončenia 52. medzinárodného eucharistického kongresu.

Pápež František prejavil svoju blízkosť maďarským veriacim aj počas návštevy Rumunska, keď celebroval omšu v obľúbenom maďarskom pútnickom mieste Csíksomlyó (Šumuleu Ciuc) v rumunskom Sedmohradsku. Ide o región, ktorý bol kedysi súčasťou Maďarska, ale v roku 1920 sa stal rumunským územím. K maďarskému pôvodu sa v Rumunsku hlási viac ako milión ľudí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher vystúpi v pondelok v Bratislave na otvorení medzinárodného fóra Globsec 2023. V utorok sa arcibiskup stretne s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Wlachovským. (vatican news)

27. máj 2023, 14:14

V aktuálnom súhrne sa dozviete:

  • ako si spomínajú na zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča kňazi,
  • čím môže byť povzbudením rozhovor s novým prefektom Dikastéria pre biskupov
  • a čo povedal životopisec Benedikta XVI. Peter Seewald na stretnutí so slovenskými médiami, kde nechýbal denník Postoj.
27. máj 2023, 12:01

Vladimir Putin nariadil vrátiť slávnu ikonu Najsvätejšej Trojice od Andreja Rubleva Ruskej pravoslávnej cirkvi. Umelecké dielo, ktoré štát skonfiškoval pred vyše sto rokmi, bude na dva týždne vystavené v moskovskom Chráme Krista Spasiteľa. S vystavením ikony z roku 1411 nesúhlasi štátna Tretjakovská galéria, kde bola ikona doteraz. Podľa odborníkov je v nestabilnom stave a potrebuje urgentnú obnovu. (kathpress)

27. máj 2023, 07:05

Vatikánsky proces proti kardinálovi Becciuovi sa skončí najskôr v októbri. Predseda senátu Giuseppe Pignatone oznámil, že posledný výsluch svedkov je naplánovaný na 13. jún. Po zákonnej letnej prestávke prídu na rad spoloční žalobcovia. Proces s kardinálom Becciuom a ďalšími deviatimi ľuďmi prebieha od júla 2021. Obvinení sú z nadobudnutia nehnuteľnosti v Londýne, ktorú potom Štátny sekretariát predal s vysokou stratou. (kathpress)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.