Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. február 2023, 18:16

Cirkevné organizácie platia podľa Richarda Vašečku 8-násobne viac za elektrinu

Poslanec KÚ preto rokoval s ministerstvom hospodárstva. „Cirkvi nie sú podnikateľské subjekty a ich ekonomická situácia je alarmujúca,“ uviedol.

Cirkevné organizácie, ktoré sa okrem iného venujú aj charitatívnej alebo inej spoločensky osožnej činnosti, majú od začiatku roka problém: platia často aj 8-násobne vyššie účty za elektrickú energiu.

Preto sa dnes z iniciatívy poslanca parlamentu Richarda Vašečku na ministerstve hospodárstva uskutočnilo stretnutie zástupcov rezortov hospodárstva a kultúry, spolu so zástupcami cirkví a s ďalšími poslancami parlamentu, ktorého hlavnou témou boli možnosti riešenia cien energii pre cirkvi a podobné subjekty z neziskového sektoru.

„Ako predseda školského výboru som pozorne monitoroval situáciu s energiami v školstve. Musím povedať, že minister Horecký intenzívne a úspešne riešil túto problematiku s ministerstvom hospodárstva. Tento mesiac sa však ku mne dostávali otázky a prosby zo strany mnohých farností, ktoré upozorňovali na naliehavú potrebu riešiť enormne vysoké faktúry za plyn a elektrinu. Cirkvi nie sú podnikateľské subjekty a ich ekonomická situácia je alarmujúca,“ uviedol Richard Vašečka.

„Po komunikácii s ministerstvom hospodárstva som zistil, že nejaké riešenia, o ktorých sa však málo vie, sú na stole už dnes. Na druhej strane sú aj také východiská z problému, ktoré sa neriešili doposiaľ vôbec,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
pred 16 hodinami

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

pred 22 hodinami

V Bolívii vyšetrujú šesť jezuitov, vrátane súčasného provinciála, za krytie sexuálneho zneužívania. V krajine sa tiež vyšetruje sexuálne zneužívanie maloletých spáchané niekoľkými už zosnulými jezuitmi a 5. júna boli obvinení ďalší štyria žijúci rehoľníci. Začiatkom mája Spoločnosť Ježišova suspendovala v rámci interného vyšetrovania skupinu ôsmich bývalých provinciálnych predstavených v Bolívii. (cna)

07. jún 2023, 22:11

Pápež František sa po operácii prebral z celkovej anestézie a má dobrú náladu. Oznámil to  jeho chirurg Sergio Alfieri. „Svätému Otcovi sa darí dobre. Reagoval dobre na operáciu aj na anestéziu. Už je hore, je čulý... a pred desiatimi minútami znovu žartoval,“ povedal chirurg. Pápežovi v roku 2021 operoval hrubé črevo práve on. František sa preto zo žartu spýtal, kedy bude mať tretiu operáciu.

07. jún 2023, 17:19

Pápež František počas generálnej audiencie vyzval, aby sa ľudia vo štvrtok zapojili do iniciatívy Minúta za mier. „Medzinárodná katolícka akcia navrhuje, aby sa zajtra o 13. hodine veriaci rôznych denominácií a náboženstiev stíšili v modlitbe a venovali tzv. Minútu za mier. Prijmime toto pozvanie a modlime sa za ukončenie vojen vo svete a osobitne za drahú a sužovanú Ukrajinu,“ uviedol Svätý Otec. K zapojeniu sa pozval Slovákov aj predseda KBS Bernard Bober. (vatican news, tkkbs)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.