Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
03. marec 2023

Vyhrážky Jančkárovej

Nad konaním sudcu Harabina sa zastavuje rozum

Polícia konala promptne, aby minimalizovala riziko ďalšej tragédie. Súd však umožnil podozrivému, aby získal čas na zametanie stôp.

Nad konaním sudcu Harabina sa zastavuje rozum

Foto: Postoj/Andrej Lojan

Pri príležitosti piateho výročia vraždy talentovaného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej autor tohto textu upozornil, akoby sa Slovensko – symbolicky aj prakticky – vracalo v čase.

Politici, ktorí nedokázali precíznemu investigatívcovi a dátovému analytikovi zabezpečiť ochranu, sú opäť pri chuti a vyhrážajú sa ako za starých čias. Vyšetrovateľom, prokurátorom, sudcom aj novinárom.

A robia to s takou mierou agresivity a cynizmu, akoby ani k žiadnej dvojnásobnej vražde nedošlo. Akoby neniesli za brutálnu popravu Jána a Martiny politickú zodpovednosť, ktorú vyvodili odstúpením z funkcií.

Aj dnes sa smejú slušným ľuďom do tváre podobne, ako to robili pred vraždou v prípade Kuciaka. Robert Kaliňák dokonca zľahčoval vyhrážky, ktoré adresoval investigatívnemu novinárovi mafián Marian Kočner.

Kočner ako vzor

Keď dramaturg RTVS a moderátorka Sobotných dialógov odmietli pustiť do štúdia samozvaného hosťa Ľuboša Blahu, jeho stranícky predseda Robert Fico sa začal vyhrážať riaditeľovi televízie Ľubošovi Machajovi.

Líder Smeru avizoval, že mu „pôjdu po krku“, čo je podobná rétorika, ako keď Kočner zastrašoval Kuciaka, že bude naňho „zbierať špinu“. Oveľa drsnejšie odkazy však dostala redaktorka RTVS Marta Jančkárová.

Počnúc od bitky cez hromadné znásilnenie až po fyzickú likvidáciu jej osoby. Nepochybne išlo o priamy následok rozhodnutia, že spolu s dramaturgom RTVS otočili Blahu na vrátnici a poslali ho preč.

Vyhrážajúci sa explicitne odvolávali nielen na Blahu, ale aj na Fica a stranu Smer. Nikto netvrdí, že jej predstavitelia nabádali svojich priaznivcov k násiliu. Netreba však slovičkáriť, aby bolo jasné, ktorá bije.

Nová éra

Sfanatizovaní sympatizanti Smeru sú verným obrazom politikov, ktorí už roky nezodpovedne hecujú dav. Stíchli len krátko po vražde Kuciaka, aby teraz s novou silou neznesiteľne stupňovali tlak a hnali veci až na hranu.

Inzercia

Vysvetľovať predstaviteľom Smeru, kam to až môže zájsť, by bolo nosením dreva do lesa. Politici, ktorí otvorili dvere korupcii a organizovanému zločinu, urobia všetko pre to, aby sa vrátili späť.

V porovnaní s érou, keď vládla na Slovensku policajná mafia, sa však jedna dôležitá vec predsa len zmenila. Orgány činné v trestnom konaní už nepodceňujú útoky, ktorých terčom sa najnovšie stala Marta Jančkárová.

Polícia jej okamžite poskytla ochranu – a začala pátrať po ľuďoch, ktorí spriadali pomstu. Možno len verbálne, po Kuciakovej vražde si však nikto nemôže byť ničím istý. Prvého podozrivého zadržala už o niekoľko dní.

Aký otec, taký syn

No kým polícia konala promptne, aby znížila riziko ďalšej tragédie, nad postupom sudcu Branislava Harabina sa zastavuje rozum. Syn Štefana Harabina totiž nesúhlasil s domovou prehliadkou u podozrivého.

A to aj napriek tomu, že tento človek vlastnil zbraň a vedel, kde býva rodina novinárky. Polícia ho chcela zadržať už v stredu ráno, po zamietavom stanovisku sudcu – vo veci spomínanej domovej prehliadky – tak napokon urobila o deň neskôr.

Ak mal podozrivý ďalší plán, získal čas na možné zametanie stôp. Nahrávku jeho hlasu a číslo, ktoré zachytil záznamník RTVS, už, samozrejme, nezmaže. Poznámky a dáta z mobilu (počítača) však môžu byť nenávratne preč. Aj preto sa už zrejme nedozvieme, nakoľko reálna bola hrozba, že od vyhrážok prejde k činu.

Zdá sa, že nielen politici Smeru nechápu, že ľahkovážnosť v konaní môže viesť až k tragédii. 

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.