Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2023, 08:19

Plenárne zasadanie KBS

Biskupi sa budú zaoberať dosahmi energetickej krízy aj trvalým diakonátom

Biskupi sa budú zaoberať dosahmi energetickej krízy aj trvalým diakonátom

Ilustračné foto: TK KBS/Peter Zimen

Po prvom tohtoročnom plenárnom zasadnutí, ktoré sa koná v pondelok a utorok, absolvujú biskupi duchovné cvičenia.

V Dome Xaver v Badíne sa stretnú slovenskí biskupi, aby sa 6. a 7. marca 2023 zúčastnili na 104. plenárnom zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska (KBS).

Po skončení absolvujú do soboty 11. marca 2023 duchovné cvičenia, ktoré bude viesť kanonik Ľubomír Grega.

V programe plenárneho zasadnutia je naplánovaný brífing pre novinárov. Médiám bude k dispozícii predseda KBS a generálny sekretár KBS. Brífing bude v utorok 7. marca 2023 o 11:00 vo vstupnej hale Domu Xaver v Badíne.

Biskupi sa stretnú osobne na prvom tohtoročnom zasadnutí pod vedením predsedu KBS Bernarda Bobera. Zhodnotia niektoré posledné aktivity KBS – návštevu delegácie KBS v Ríme a vo Vatikáne, stretnutie biskupov, predstaviteľov diecéz a inštitúcií, spoločenstiev a hnutí, zasvätených osôb a laikov v Nimnici a účasť na Európskom synodálnom stretnutí v Prahe.

Zároveň zvolia delegáta, ktorý bude biskupskú konferenciu zastupovať na zasadnutí Biskupskej synody vo Vatikáne (od 4. do 29. októbra 2023).

Komisia pre klérus KBS predloží plénu na schválenie návrh štatútu trvalého diakonátu. Liturgická komisia KBS predstaví pripomienky Dikastéria pre Boží kult a disciplínu sviatostí. O aktuálnych otázkach bude informovať Hudobná subkomisia Liturgickej komisie KBS, Rada KBS pre rodinu a Rada KBS pre mládež a univerzity.

Biskupi tiež rozhodnú o tom, ktoré projekty podporia zo zbierky na katolícke masmédiá. Rada pre vedu, vzdelanie a kultúru KBS predloží plénu informácie o Roku kresťanskej kultúry, ktorý sa začne na sviatok sv. Cyrila a Metoda 5. júla 2023.

Členovia KBS si vypočujú informácie o riešení záťaže energetických výdavkov na farách a sociálnych dosahoch energetickej krízy na spoločnosť (od Cirkevnej servisnej spoločnosti), o slovenských katolíckych misiách v zahraničí, o projektoch podpory prenasledovaných kresťanov, činnosti Slovenskej katolíckej charity a Pápežského slovenského ústavu a kolégia v Ríme.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

03. jún 2023, 06:46

„Vojna na Ukrajine sa skončí za rokovacím stolom,“ povedal vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher. Z tohto dôvodu sa úsilie Svätej stolice „zameriava na snahu dostať sa čo najskôr k rokovaciemu stolu“. Vatikán uznáva ťažkosti a utrpenie ukrajinského ľudu, ale zároveň poukázal na zložitosť diplomatickej situácie. „Musíme udržať myšlienku mierového procesu pri živote,“ dodal. (la stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.