Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2023, 11:36

Pápež pozýva k modlitbám za obete zneužívania

Prosiť o odpustenie je potrebné, ale nestačí to. V centre musia byť obete

Prosiť o odpustenie je potrebné, ale nestačí to. V centre musia byť obete

Ilustračné foto - TASR/AP

„Modlime sa za tých, ktorým ublížil niekto z cirkevného spoločenstva, aby v samotnej cirkvi našli konkrétnu odpoveď na svoju bolesť a utrpenie,“ znie úmysel Apoštolátu modlitby.

Pápež František pozýva modliť sa v marci v rámci Apoštolátu modlitby za obete zneužívania. 

„Modlime sa za tých, ktorým ublížil niekto z cirkevného spoločenstva, aby v samotnej cirkvi našli konkrétnu odpoveď na svoju bolesť a utrpenie,“ znie modlitbový úmysel.

Vo videopozvánke k modlitbe za obete zneužívania Svätý Otec hovorí:

„Tvárou v tvár zneužívaniam, zvlášť tým, ktoré sú páchané členmi cirkvi, nestačí prosiť o odpustenie.

Prosiť o odpustenie je potrebné, ale nestačí to. Požiadať o odpustenie je dobré voči obetiam, ale práve ony by mali byť „v centre“ všetkého.

Ich bolesť a psychické následky sa môžu začať uzdravovať, ak nájdu odpovede: konkrétne činy na nápravu hrôz, ktoré prežili, a na zabránenie toho, aby sa opakovali.

Cirkev sa nemôže snažiť zakryť tragédiu zneužívania, nech už je akéhokoľvek druhu. Nemalo by sa skrývať ani zneužívanie v rodinách, kluboch, iných typoch inštitúcií.

Inzercia

Cirkev by mala byť príkladom pomoci pri ich riešení a osvetlení v spoločnosti a v rodínách. Práve cirkev musí ponúkať bezpečné priestory na vypočutie obetí, psychologické sprevádzanie a ich ochranu.

Modlime sa za tých, ktorí trpia kvôli ublíženiu zo strany členov cirkevného spoločenstva: aby v samotnej cirkvi našli konkrétnu odpoveď na svoju bolesť a utrpenie.“

V doplňujúcej správe Svetová sieť modlitby dodáva, že „na ceste, ktorú Svätý Otec navrhuje ako odpoveď na spáchané zneužívania, treba začať tým, že sa na ne upozorní, v cirkvi, v spoločnosti a v rodinách, pretože je to tragédia, ktorú nemožno ukrývať“.

Preto tento mesiac pápežovu videovýzvu sprevádza symbolický animovaný príbeh vytvorený v spolupráci s talianskym umelcom Hermesom Mangialardom.

Pápež František pozýva veriacich každý mesiac zjednotiť sa v modlitbe na ním zvolené úmysly. V rámci Svetovej siete modlitby pápeža (Apoštolátu modlitby) sa prihovára  krátkym videom v španielčine od roku 2016.

Publikované sú cez oficiálnu stránku The Pope video a šíria sa najmä cez kanál Youtube a sociálne siete Facebook, Twitter a Instagram. 

Slovenskú verziu videa zabezpečuje od apríla 2018 v spolupráci s Vatikánskym rozhlasom saleziánsky youtubový kanál DonBosco, vďaka dobrovoľníckej iniciatíve Daniela Holúbeka SDB. V tlačovej podobe sa tejto službe venuje jezuitský časopis Posol Božského Srdca Ježišovho.

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

03. jún 2023, 06:46

„Vojna na Ukrajine sa skončí za rokovacím stolom,“ povedal vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi Paul Richard Gallagher. Z tohto dôvodu sa úsilie Svätej stolice „zameriava na snahu dostať sa čo najskôr k rokovaciemu stolu“. Vatikán uznáva ťažkosti a utrpenie ukrajinského ľudu, ale zároveň poukázal na zložitosť diplomatickej situácie. „Musíme udržať myšlienku mierového procesu pri živote,“ dodal. (la stampa)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.