Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. marec 2023, 19:39

Sexuálne škandály

Kardinál Wojtyła kryl zneužívanie detí kňazmi, tvrdí poľský novinár

Kardinál Wojtyła kryl zneužívanie detí kňazmi, tvrdí poľský novinár

Kardinál Karol Wojtyła v roku 1971. Foto: AP/Gianni Foggia

Televízna reportáž vyvolala v Poľsku búrlivé reakcie, zaznievajú aj slová o pokuse ľavicových síl zničiť pamiatku Jána Pavla II.

Zosnulý poľský pápež Ján Pavol II. vedel o sexuálnom zneužívaní detí poľskými katolíckymi kňazmi roky predtým, než sa stal pápežom, a pomáhal tieto prípady zakrývať.

V utorok o tom informovala tlačová agentúra PAP, ktorá sa odvolala na nedeľnú reportáž súkromnej poľskej televízie TVN24.

Televízia v špeciálnej reportáži predložila dôkazy o tom, že keď bol Ján Pavol II. ešte ako kardinál Karol Wojtyła arcibiskupom v Krakove (1964 – 1978), vedel o kňazoch, ktorí sa dopustili sexuálneho zneužívania, ale neurobil proti nim primerané kroky.

Dvaja z týchto kňazov, Eugeniusz Surgent a Józef Loranc, sa napokon nakrátko ocitli vo väzení.

V správe televízia uviedla, že „namiesto obetí chránil predovšetkým inštitúciu (Katolícku cirkev)“. Zaznelo aj to, že Wojtyła reagoval v súlade s vtedajšími postupmi Katolíckej cirkvi.

Kňaza vraj poslal až do Rakúska

Tlačová agentúra AFP v nedeľu s odvolaním sa na poľskú televíziu TVN24 informovala, že za reportážou stojí investigatívny novinár Michal Gutowski.

Práve on povedal, že keď Wojtyła pôsobil v úrade arcibiskupa Krakova, vedel o prípadoch pedofilných kňazov v radoch cirkvi. Takýchto kňazov premiestnil do iných diecéz – jedného až do Rakúska –, aby zabránil vypuknutiu škandálu, dodal Gutowski.

Wojtyła napísal v prospech kňaza Boleslawa Sadusa obviňovaného zo zneužívania odporúčací list viedenskému arcibiskupovi kardinálovi Franzovi Königovi, ale o obvineniach sa nezmienil, uviedol Gutowski.

Počas vyšetrovania sa Gutowski rozprával s obeťami pedofilných kňazov, ich rodinami a bývalými zamestnancami arcidiecézy.

Investigatívny novinár sa odvoláva na dokumenty bývalej tajnej polície SB z obdobia komunistického režimu a na cirkevné dokumenty, ku ktorým sa mu podarilo dostať.

Inzercia

Gutowski však dodal, že Krakovská arcidiecéza mu odmietla sprístupniť svoj vlastný archív.

Poľská cirkev už v minulosti odmietla poskytnúť dokumenty justícii či verejnej komisii vyšetrujúcej prípad zneužívania neplnoletých kňazmi.

Pripravuje sa aj kniha

Jeden z Gutowského zdrojov pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že osobne Wojtyłovi povedal o pedofilných činoch týkajúcich sa jedného kňaza v roku 1973.

„Wojtyła sa najprv chcel uistiť, že to nie je klamstvo,“ vysvetlil zdroj. „Žiadal, aby sa to nikde nenahlásilo – povedal, že si s tým poradí,“ dodal zdroj. Vtedajší kardinál vyslovene požiadal, aby sa táto aféra držala v tajnosti.

Bývalý americký katolícky kňaz, odborník na cirkevné právo a autor jednej z prvých správ o zneužívaní katolíckymi kňazmi v USA Thomas Doyle vyhlásil, že Gutowského investigatívna reportáž je prelomová.

Odvysielanie tejto reportáže v tradične katolíckom Poľsku prišlo krátko po tom, čo podobné obvinenia priniesol v Poľsku pôsobiaci holandský novinár Ekke Overbeek. Jeho kniha Maxima culpa má ísť v Poľsku do predaja tento týždeň, informovala agentúra AFP.

Premiér Morawiecki: Nebojte sa

„Televízne vyšetrovanie vyvolalo v Poľsku búrlivé reakcie, pričom niektorí pozorovatelia sa mu vysmievajú ako pokusu ľavicových síl zničiť pamiatku Jána Pavla II. Iní zasa požadujú, aby Katolícka cirkev odhalila pravdu,“ uviedla agentúra AP.

Premiér Mateusz Morawiecki zverejnil na Twitteri fotografiu Jána Pavla II. so slovami „Nebojte sa“.

Jezuita Krzysztof Madel taktiež na Twitteri napísal, že pozornosť by sa mala sústrediť na obete, ktoré potrebujú, aby zaznela pravda.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.