Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. marec 2023, 19:50

KBS očakáva, že na vykrytie zvýšených nákladov na energie získa kompenzácie

Doteraz sme sa neocitli, ale verím, že už čoskoro sa objavíme na zozname tých inštitúcií, ktoré budú mať právo na kompenzáciu od štátu, vyhlásil arcibiskup Bernard Bober.

Katolícka cirkev, ktorá na Slovensku spravuje stovky kostolov, sakrálnych objektov a fár, očakáva v súvislosti so zvýšenými energetickými výdavkami, že na vykrytie zvýšených nákladov získa štátnu kompenzáciu.

Počas brífingu, ktorý sa konal v rámci 104. plenárneho zasadania Konferencie biskupov Slovenska (KBS) v Badíne, to pre TASR uviedol jej predseda Bernard Bober.

"Doteraz sme sa neocitli, ale verím, že už čoskoro sa objavíme na zozname tých inštitúcií, ktoré budú mať právo na kompenzáciu od štátu," povedal Bober.

Podľa neho sa uskutočnilo rokovanie s ministerstvom hospodárstva a ministerstvom kultúry a všetko je nastavené tak, aby Katolícka cirkev bola zaradená medzi subjekty s nárokom na finančnú kompenzáciu. "Očakávame, že na zoznam budeme už čoskoro zaradení," konštatoval.

Niekoľkonásobné zvýšenie cien elektrickej energie pociťujú podľa neho najmä farnosti s kostolmi, kde je dennodenná cirkevná činnosť.

"Problémy sú však aj tam, kde sú menšie spoločenstvá, pretože práve tam je príspevok zbierok veriacich malý. Tobôž v tejto dobe, keď väčšina rodín stráda," doplnil predseda KBS.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.