Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. marec 2023, 12:25

Pápež odsúdil násilie na ženách a predsudky voči nim

Rovnaké mzdové podmienky mužov a žien a rovnaké príležitosti by podľa hlavy Katolíckej cirkvi mohli vytvoriť pokojnejší a udržateľnejší svet.

„Rád myslím na to, že ak by ženy mali úplnú rovnosť príležitostí, mohli by výrazne prispieť k zmenám nevyhnutným smerom k svetovému mieru, inklúzii, solidarite a ucelenej udržateľnosti,“ uviedol pápež František v predslove knihy Viac žien vo vedení za lepší svet. Rovnaké mzdové podmienky mužov a žien a rovnaké príležitosti by podľa hlavy Katolíckej cirkvi mohli vytvoriť pokojnejší a udržateľnejší svet. 

Mzdovú nerovnosť označil za „vážnu nespravodlivosť“ aj na konci dnešnej audiencie na Námestí sv. Petra. Odsúdil tiež násilie na ženách a označil ho „za otvorenú ranu, ktorá vzišla z patriarchálnej a mačovskej kultúry útlaku“.

František už v minulosti odsúdil diskrimináciu žien. Podobne ako jeho predchodcovia však vylúčil, že by ženy mohli mať kňazské svätenie. V katolíckom učení sa totiž uvádza, že kňazmi môžu byť iba muži, pretože Ježiš si vybral za svojich apoštolov mužov.

Súčasný pápež vymenoval do manažérskych pozícií vo Vatikáne niekoľko žien. Uviedol, že vždy, keď je žene vo Vatikáne zverená zodpovedná úloha, veci sa zlepšia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.