Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. marec 2023, 18:02

KBS so znepokojením sleduje perzekúciu v Nikarague, ktorej je vystavená cirkev

„Spájame sa s hlasom Svätého Otca a tých, ktorí vyzývajú zodpovedných na zastavenie prenasledovania,“ poznamenali biskupi.

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) so znepokojením a smútkom sleduje perzekúciu v Nikarague, ktorej je vystavená cirkev, kňazi i biskupi. Vyplýva to z vyhlásenia KBS.

Vážne narúšanie náboženskej slobody, ale i spoločenského a demokratického poriadku potvrdzujú podľa KBS stále sa zhoršujúcu situáciu v tejto krajine.

„Spájame sa s hlasom Svätého Otca a tých, ktorí vyzývajú zodpovedných na zastavenie prenasledovania, volajú po ochrane slobodného vyznávania viery, ako i všeobecných ľudských práv a zároveň nás pozývajú k duchovnej blízkosti a modlitbe za tých, ktorí trpia v dôsledku prenasledovania zo strany štátu,“ poznamenali biskupi.

Zároveň prosia svedkov viery, blahoslavených a svätcov, „ktorí počas komunistického režimu v našej krajine zachovali vernosť viere a evanjeliu, aby sa prihovárali za cirkev a nikaragujský ľud.“ Aby skrze dialóg našiel v tejto krajine základ pre úctivé a pokojné spolužitie v mieri a spoločnom dobre.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 20 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.