Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. marec 2023, 18:10

Obete sexuálneho zneužívania kňazmi majú v Poľsku strach, tvrdí novinár Overbeek

Holandský žurnalista sa v novej knihe venuje prípadom zneužívania. Strávil vyše desať rokov prehľadávaním archívov a rozhovormi s obeťami aj svedkami.

Ján Pavol II. vedel o prípadoch sexuálneho zneužívania detí katolíckymi kňazmi v Poľsku a pomáhal ich kryť. Robil to ešte predtým, ako sa stal v roku 1978 pápežom, uvádza sa v novej knihe holandského novinára Ekkeho Overbeeka. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra AFP, ktorá s novinárom urobila rozhovor. Podľa neho obete sexuálneho zneužívania majú strach predstúpiť pred verejnosť.

Overbeek strávil vyše desať rokov prehľadávaním archívov a rozhovormi s obeťami aj svedkami. Spracoval ich v knihe „Maxima Culpa: Ján Pavol II. vedel“, ktorá vyšla v stredu a v pápežovom rodnom Poľsku vyvolala pobúrenie, píše AFP.

„Našiel som dôkazy, že nielen vedel... o prípadoch sexuálneho zneužívania jeho vlastnými kňazmi v krakovskej arcidiecéze, ale pomáhal tieto prípady aj kryť,“ povedal Overbeek agentúre AFP pred vydaním knihy.

Novinár, ktorý viac než 20 rokov žije v Poľsku, zverejnil už v roku 2013 opisy obetí týkajúce sa správania pedofilných kňazov. Niektoré z dokumentov citované v jeho novej knihe pochádzajú z archívov poľskej tajnej polície z komunistickej éry a obhajcovia pápeža podľa AFP pranierujú autora za to, že ich použil.

Overbeek však pre agentúru uviedol, že archívy rímskokatolíckej cirkvi sú pre novinárov neprístupné. Na túto prekážku podľa nej kriticky poukazujú aj ďalší ľudia, keď čítajú obvinenia proti Jánovi Pavlovi II. Poľská cirkev odmieta poskytovať dokumenty justícii a verejnej komisii, ktoré vyšetrujú prípady zneužívania neplnoletých kňazmi.

Holandský novinár informoval, že svoje zistenia si preveroval aj u iných zdrojov, vrátane obetí, svedkov a ich výpovedí. Dodal, že ľudia, ktorí mali takúto skúsenosť, majú strach predstúpiť pred verejnosť.

Inzercia

Medzi príkladmi, ktoré novinár uvádza, je aj prípad kňaza obvineného z nútenia 10-ročných dievčat k orálnemu sexu. Overbeek povedal, že kňaz sa arcibiskupovi Karolovi Wojtylovi, budúcemu pápežovi Jánovi Pavlovi II., priznal v roku 1970. Kňaza neskôr uväznili. Po prepustení mu Wojtyla dovolil pokračovať v jeho kňazskom úrade, vyhlásil Overbeek.

„A toto potvrdzuje aj list napísaný samotným arcibiskupom Wojtylom,“ doplnil.

Ďalším prípadom je príbeh otca Boleslawa Saduša, blízkeho spolupracovníka budúceho pápeža. „Keď sa Saduš po obvinení zo sexuálneho obťažovania chlapcov dostal do problémov, on osobne mu pomohol uniknúť z Poľska. Zorganizoval mu novú kariéru v Rakúsku,“ vysvetlil Overbeek. Novinár povedal, že je otázne, či Wojtyla povedal viedenskému arcibiskupovi o Sadušovej trestnej minulosti. Podľa Overbeeka to vyzerá, že nie.

Poľská cirkev reagovala na nové tvrdenia s hnevom, pričom konzervatívna vláda knihu tiež kritizovala. Poľský premiér Mateusz Morawiecki bránil Wojtylu a nazval ho „náš drahý pápež“. Zároveň obvinil novinárov, že „prekračujú medze civilizovanej debaty“. Vládnuca strana oznámila, že prijme v parlamente uznesenie „na obranu dobrého mena svätého Jána Pavla II.“.

Dnes treba vedieť

pred 19 hodinami

Španielska biskupská konferencia zverejnila správu, ktorá obsahuje 927 svedectiev o sexuálnom zneužívaní v cirkevnom prostredí. V rokoch 1945 – 2022 bolo identifikovaných 728 údajných páchateľov, pričom takmer polovica prípadov sa údajne odohrala v školskom prostredí. Biskupi zdôraznili, že cirkev v súčasnosti prevádzkuje viac ako dvesto kancelárií, kde môžu ľudia hlásiť svoje sťažnosti. (cna)

08. jún 2023, 20:29

V poľskom meste Spycimierz robia ľudia na procesiu Božieho Tela tradičné kvetinové koberce. Tieto nezvyčajné kompozície sú vyrobené z lupeňov ruží, jazmínu, orgovánu, poľného maku, nevädze, listov papradia a pokosenej trávy. Tradícia slávnych kobercov z Lodže je zapísaná do zoznamu UNESCO.

Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o...

Uverejnil používateľ Wiadomości Štvrtok 8. júna 2023
08. jún 2023, 14:12

Český kňaz Tomáš Halík bol hlavným rečníkom na ekumenických raňajkách v Európskom parlamente v Bruseli. „Krv nevinných obetí Putinovho zločineckého režimu a utrpenie ukrajinských detí zavlečených do Ruska volá k Pánovi zástupov,“ povedal Halík. Tiež zdôraznil povinnosť cirkví postaviť sa proti zneužívaniu kresťanskej rétoriky zo strany populistov, nacionalistov a zástancov autoritatívnych štátov. (cirkev.cz)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.