Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
09. marec 2023

Stíhanie čurillovcov

Politická nadpráca Maroša Žilinku

Generálna prokuratúra svojimi rozhodnutiami nahráva silám, ktorým ide o spravodlivosť a životy ľudí až na poslednom mieste.

Politická nadpráca Maroša Žilinku

TASR – Martin Baumann

Keď boli pred pol druha rokom obvinení vyšetrovatelia okolo Jána Čurillu, na prvý aj druhý pohľad to zaváňalo pomstou. Konkrétne zo strany policajnej inšpekcie, tajnej služby a ich politických tútorov (Fico, Kollár).

Čurillovci totiž preverovali závažné podozrenia z korupcie, čím ohrozovali „našich ľudí“ v bezpečnostných zložkách aj v biznise – s väzbami na Smer aj Sme rodina. Spomínaní vyšetrovatelia boli dokonca dva týždne vo väzbe.

Keď ich súd prepustil, okrem iného konštatoval, že nebol dôvod nielen na väzobné, ale ani trestné stíhanie. Inými slovami, že išlo o účelové konanie zo strany policajnej inšpekcie, ktorej sekundovala generálna prokuratúra.

Napriek tomu sú dodnes obvinení. Maroša Žilinku a jeho podriadených nevyrušil ani fakt, že čurillovcov sa zastali aj dvaja operatívci z inšpekcie. Práve oni im posunuli podozrenia z korupcie, ktoré sa týkali ich kolegov.

Hlava v piesku

Generálna prokuratúra hrá mŕtveho chrobáka aj po zistení, že inšpekcia manipulovala s odposluchmi čurillovcov. Konkrétne, že pri prepise dôležitej nahrávky zámerne vynechala niektoré slovné spojenia.

Tým sa úplne zmenil význam celej vety aj vypovedaného. Z prepisu vyplývalo, že vyšetrovatelia si podozrenia z korupcie – v prípade ľudí z policajnej inšpekcie – vymysleli. Z nahrávky však vyplýval pravý opak.

Spomínané záznamy pritom použili žilinkovci ako jeden z korunných argumentov, keď zamietli sťažnosť čurillovcov proti ich obvineniu. Škandalózne je aj to, že im dodnes nesprístupnili kompletné nahrávky.

Viacerými z nich, naopak, disponuje strana Smer, ktorá ich postupne dávkuje na svojich tlačovkách. Samozrejme, sú zostrihané tak, aby zdiskreditovali nielen čurillovcov, ale aj prokurátorov toxických káuz.

Otvorený výsmech

Strana na otázku, ako sa k nim dostala, ponúkla dva typy odpovedí. Vraj ich majú od mainstreamových novinárov, ktorým vedenie nedovolí, aby ich zverejnili. Alebo im ľudia nechávajú fragmenty nahrávok na vrátnici…

Inzercia

Ak by to aj bola pravda – a nie cynický výsmech a pohŕdanie, respektíve podceňovanie inteligencie auditória –, tak ich najskôr niekto musel vyniesť von. Buď zdroj z policajnej inšpekcie, alebo z generálnej prokuratúry.

Predstava, že ich posunuli Smeru advokáti obvinených čurillovcov, je prinajmenšom absurdná. Dnes, samozrejme, neexistuje dôkaz, že unikli z vyšetrovacieho spisu z prostredia prokuratúry alebo samotného Žilinku.

On aj jeho podriadení však v kauze čurillovci dlhodobo konajú tak, že legitimizujú agendu Roberta Fica. Jej hlavným zmyslom je spochybnenie všetkých, ktorí postupne odkrývajú systém našich ľudí v ére Smeru.

Populizmus

Politickou nadprácou zaváňa aj najnovší kúsok generálnej prokuratúry – začatie trestného stíhania vo veci manažmentu pandémie covidu. Žilinkovi podriadení už preverujú podozrenia z dvoch trestných činov.

Konkrétne marenie úlohy verejným činiteľom a všeobecné ohrozenie. To znamená, či prijali verejní činitelia v rokoch 2020 – 2022 také opatrenia, aby zamedzili úmrtiu 21-tisíc ľudí, ktorí podľahli nebezpečnému vírusu.

Žilinka síce nikoho nemenuje, no netreba byť atómový fyzik, aby každý pochopil, na koho tým mieri. Kriminalizácia politických rozhodnutí v tejto veci je pritom viac než sporná a súd by ju pravdepodobne zhodil zo stola.

Nehovoriac o tom, ako chce prokuratúra preukazovať podcenenie situácie v otázke pandémie, o ktorej nikto vopred nevedel ani sa ňu nemohol pripraviť. Aj týmto rozhodnutím len nahráva politickým silám, ktorým ide o spravodlivosť a životy ľudí až na poslednom mieste.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.