Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
10. marec 2023, 11:00

Čínske úrady požadujú povinnú registráciu veriacich na bohoslužbách

Čínske úrady požadujú povinnú registráciu veriacich na bohoslužbách

Foto - TASR/AP

Je nutné „aktívne viesť náboženstvo k tomu, aby sa prispôsobilo socialistickej spoločnosti“, vyhlásil premiér Li Kche-čchiang.

V provincii Che-nan musia veriaci vyplniť online formulár pre sväté omše, modlitby v mešitách alebo rituály v budhistických chrámoch. Podľa odstupujúceho premiéra Li Kche-čchianga je nutné „aktívne viesť náboženstvo k tomu, aby sa prispôsobilo socialistickej spoločnosti“.

„Základná politika [Komunistickej] strany Číny v oblasti náboženských aktivít bola zavedená a postupne dochádza k ,sinizácii‘ náboženstva,“ tak znie kľúčová pasáž o náboženskej politike čínskej komunistickej strany obsiahnutá v správe o činnosti vlády, ktorú Li Kche-čchiang predniesol na úvod výročného zasadnutia Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov.

Vo svojom prejave 5. marca odstupujúci premiér zdôraznil potrebu „aktívne viesť náboženstvo k prispôsobeniu sa socialistickej spoločnosti“. Úrady v Che-nane (Hénáne) sa týmto príkazom riadia s veľkou horlivosťou. Ako uvádza China Christian Daily, veriaci všetkých vyznaní sa musia zaregistrovať, aby mohli navštevovať bohoslužby, či už v kostoloch, mešitách, alebo budhistických chrámoch.

Veriaci v Che-nane musia vyplniť formulár dostupný v aplikácii, ktorú vytvorila provinčná komisia pre etnické a náboženské záležitosti. Dotazník požaduje údaje ako meno, telefón, preukaz totožnosti, trvalé bydlisko, povolanie a dátum narodenia. Pri vstupe na posvätné miesta si veriaci zároveň musia zmerať teplotu, čo je známka toho, že niektoré protipandemické obmedzenia platia aj po decembrovom znovuotvorení.

Sinizácia teda zároveň znamená registráciu a dôkladnú kontrolou obyvateľstva. V Che-nane je prenasledovanie kresťanov veľmi tvrdé, pretože tvoria asi 4 % obyvateľstva, čo je o percento viac ako vo zvyšku krajiny. Za zmienku stojí, že miestna polícia už takmer dva roky nezákonne, bez odsúdenia či obvinenia, zadržiava biskupa Josepha Zhang Weizhu zo Sin-siangu.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.