Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. marec 2023

List sestry Hermany

Nebáť sa opustiť svoju bublinu

Ak chceš skutočne vyrásť, aj názorovo, aj vedomostne, vždy musíš prejsť ťažkou cestou.

Nebáť sa opustiť svoju bublinu

Drahá Emília,

v tomto čase si sa začala pripravovať na sviatosť birmovania. Po rozdelení do skupiniek v rámci mesta si mi zavolala, že ideš ukončiť prípravu, lebo sa necítiš komfortne v skupinke, do ktorej si bola pridelená. Nové dievčatá, ktoré nemajú taký istý postoj vo viere, Ťa vyrušili a vzbudili v Tebe obavy, či je dobré stretávať sa s ľuďmi, ktorí nemajú Tvoje hodnoty.

S kamarátkou ste obe boli rozčarované, že napriek tomu, že ste výslovne poprosili, aby ste mohli zostať v jednej skupinke, aj tak Vás animátori rozdelili. Si nahnevaná, frustrovaná. Kamarátka takisto. Od škôlky ste stále spolu. V škôlke, na základnej škole, teraz na osemročnom gymnáziu, chodíte na rovnaké krúžky. Poznáte si rodiny, navštevujete sa. Teraz ste spolu chceli prežiť aj prípravu. A zrazu to nie je tak, akoby ste chceli.

Ver mi, že Ti rozumiem, že je to pre Teba ťažké. Na druhej strane je to pre Teba veľká šanca. Teraz môžeš urobiť niekoľko vecí. Ukázať, že si skutočne ešte nedozrela na túto prípravu, a rozhodnúť sa, že na prípravu nenastúpiš a počkáš si na ďalšiu. Alebo začneš tvrdohlavo presviedčať kňaza aj animátorov, že príprava bez Tvojej kamarátky nemá cenu. Alebo sa ešte môžeš popasovať s okolnosťami a naučiť sa mnohým a skvelým veciam.

Jedna z vecí, ktoré hovoria o dospievaní, je, že jednoducho celý život sa nemôžeš uzatvoriť v priateľstve iba s jednou kamarátkou, ktorá bude ovplyvňovať Tvoj svet. Je tu veľké množstvo ľudí, ktorí si zaslúžia Tvoju pozornosť. Môžu to byť dievčatá, ktoré nemajú tú príležitosť vyrastať v milujúcej rodine ako Ty, a predsa im môžeš pomôcť a ukázať, že ideál rodiny je dosiahnuteľný a krásny. Že sama v takomto prostredí vyrastáš a vážiš si takéto prostredie. Toto nemusíš vysvetľovať svojej dlhoročnej kamarátke. Pre dievčatá, ktoré nepoznajú milujúcu rodinu, to však možno bude veľká ukážka fungujúceho vzťahu medzi rodičmi a súrodencami.

Ďalšou vecou, ktorú môžeš ukázať, je to, ako funguješ vo viere. Najlepším misionárom je človek, ktorý je z toho istého prostredia a toho istého veku. Môžeš sa stať misionárkou. Nie slovom a presviedčaním, ale správaním a skutkami. Napríklad ukážkou toho, že počas birmovaneckej omše sa nedáš strhnúť davom a nezačneš sa rozprávať. Jednoducho dáš najavo, že odpovieš na všetky otázky, ale až po skončení pre Teba dôležitej chvíle.

Nielen Ty môžeš učiť svoje okolie, ale môžeš od svojho okolia počas prípravy aj veľa získať. Napríklad stretnutie s iným názorovým spektrom Ťa nemusí hneď lámať a ničiť, ale práve to Ťa môže posunúť ďalej a ukázať, či názory, za ktorými stojíš, sú len získané z rodiny, ktoré opakuješ po rodičoch a súrodencoch, alebo sú to názory, za ktoré sa už dokážeš postaviť a slušne ich vieš odprezentovať.

Inzercia

Niektoré vypočuté názory Ťa môžu nahlodať, ale to je len dobre. V tejto chvíli sa začína Tvoje štúdium. Musíš dávať veľa otázok, aby si sa dopátrala k pravde. Lebo hľadanie pravdy nikdy nebolo jednoduché.

Vyjsť zo svojej bubliny, preraziť svoju komfortnú zónu je vždy nepríjemné. Ale v takejto situácii je pre Teba dobré uvedomiť si, že môžeš len získať. Staré príslovie hovorí, že všetko zlé je na niečo dobré. A myslím si, že je to pravda.

Ak sa v takýchto chvíľach stiahneš do svojej bubliny, nikdy nevyzrieš na skutočne dospelého človeka ani na dospelého kresťana. Ostaneš v bubline. Je to ako ostať vo svojej ochrannej kukle. Ak chceš naozaj vyrásť, aj názorovo, aj vedomostne, vždy musíš prejsť ťažkou cestou. Musíš sa vyhrýzť zo svojej kukly a stať sa skutočným lietajúcim motýľom, ktorého budú ostatní obdivovať.

Napriek Tvojmu znechuteniu Ťa povzbudzujem, aby si prijala rozdelenie do skupiniek a snažila sa hľadať to dobré, čo v tejto situácii môžeš vyťažiť. Neboj sa! Stále máš za chrbtom svoju rodinu, ktorá Ti bude pomáhať, a takisto svoju kamarátku, ktorá bude prežívať veľmi podobné pocity ako Ty. Možno to ešte posilní Vaše priateľstvo, aby ste spoločne vyrástli v slobodné motýle.

Prajem Ti veľa odvahy na prerazenie bubliny a sprevádzam Ťa svojou modlitbou.

Tvoja krstná mama

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.