Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
13. marec 2023, 12:08

Energiu pre gotickú katedrálu v Yorku zabezpečia fotovoltické panely na streche

V interiéri kostola pribudne informačný panel s priebežným údajom o vyrobenej elektrine a ušetrených emisiách uhlíka.

Strechu gotickej katedrály v Yorku doplnili fotovoltické panely v snahe vyriešiť rastúce ceny elektriny. TASR informuje podľa BBC a webu arcibuskupského úradu v Yorku.

Inštalované panely na streche už požehnal biskup z Chesteru Mark Tanner. Montáž 199 solárnych panelov predtým schválilo mestské zastupiteľstvo a rada farského spoločenstva. Podľa odhadov sa v roku 2023 ročné náklady na vykurovanie a osvetlenie katedrály a priliehajúcich budov strojnásobia.

Nové panely majú ročne generovať asi 75 000 kWh energie, čo pokryje odhadovanú spotrebu. Solárne panely na refektári, inej pamiatkovo chránenej budove v susedstve katedrály, už teraz produkujú 11 000 kWh ročne.

V interiéri kostola pribudne informačný panel s priebežným údajom o vyrobenej elektrine a ušetrených emisiách uhlíka.

Gotický chrám v Yorku z roku 1361 sa stáva prvou katedrálou v Británii s nulovou uhlíkovou stopou. Toto kritérium už spĺňa asi sedem percent kostolov.

Inzercia

"Anglikánska cirkev sa zaviazala, že do roku 2030 bude mať čistú nulu (v uhlíkovej stope), a sme hrdí, že hráme významnú úlohu pri napĺňaní tejto vízie," povedal dekan z Yorku Dominic Barrington.

Inštaláciu panelov konzultovali so všetkými zainteresovanými vrátane pamiatkárov, aby "citlivo dopĺňali historickú architektúru oblasti". Z ľudskej perspektívy na budove nič nepoznať, vidno ich len pri pohľade zhora.

Ďalšou katedrálou s "uhlíkovu nulou" v Spojenom kráľovstve bude katedrála v Newcastle, ktorá pre podlahové vykurovanie už používa vzduchové tepelné čerpadlo.

Fotovoltické panely na streche si ako prvá inštalovala katedrála v Bradforde v roku 2011, po nej boli katedrály v Gloucestri (2016) a v Salisbury (2019). V rámci snahy byť šetrnejší k životnému prostrediu sa napríklad katedrála sv. Pavla v Londýne rozhodla zberať a používať dažďovú vodu.

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.