Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev vo svete Svet kresťanstva
13. marec 2023

Saddleback Church

Americkí baptisti vylúčili jeden z najväčších zborov pre ordinovanie žien

Vylúčené cirkvi v ženách, ktoré slúžia ako pastorky, problém nevidia a plánujú v tom pokračovať.

Americkí baptisti vylúčili jeden z najväčších zborov pre ordinovanie žien

Záber zo svätenia troch pastoriek z mája 2021. Zdroj: Facebook Saddleback Church

Južní baptisti (Southern Baptist Convention, SBC), ktorí sú po katolíkoch druhou najväčšou kresťanskou denomináciou v USA, prerušili vzťahy s piatimi členskými zbormi. Označili ich za spoločenstvá, ktoré nespolupracujú s denomináciou, pretože povoľujú ženám slúžiť ako pastorky.

Jedným z vylúčených zborov je aj kalifornská megacirkev Saddleback Church of Lake Forest z Kalifornie, ktorú založil známy pastor a autor mnohých bestsellerov Rick Warren.

Podstata výhrad

Vedenie zboru Saddleback si vyslúžilo kritiku už v máji 2021, keď ordinovalo tri ženy za pastorky, čím sa dostalo do rozporu s oficiálnym dokumentom baptistov, ktorý povoľuje zastávať úrad pastora len mužom.

Ako píše Christian Post, predseda výkonného výboru SBC Jared Wellman vo vyhlásení uviedol, že k odlúčeniu došlo preto, že „naďalej povoľujú ženám fungovať v úrade pastora“.

„Tieto cirkvi sme si vážili, spolupracovali s nimi dlhé roky a toto rozhodnutie sa nerobilo ľahko. Naďalej sme však odhodlaní podporovať teologické presvedčenie SBC a udržiavať jednotu medzi jej spolupracujúcimi cirkvami,“ povedal Wellman.

Podľa hovorcu SBC bola dôvodom vylúčenia Saddlebacku skutočnosť, že manželka súčasného hlavného pastora Andyho Wooda, ktorý minulý rok vystriedal Ricka Warrena, bola menovaná za vyučujúcu pastorku cirkvi. 

Ako uviedol Baptist Press, dôvodom vylúčenia je nedostatok viery a praxe, ktoré by sa zhodovali s baptistickou vierou a posolstvom, ktoré je uvedené v článku VI., že „zatiaľ čo muži aj ženy sú nadaní na službu v cirkvi, úrad pastora je obmedzený na mužov, ktorých kvalifikuje Písmo“.

Podľa predsedníčky výboru Lindy Cooperovej vedenie baptistov uznáva, že existujú rôzne názory na úrad pastora, ktorý je uvedený v oficiálnom dokumente z roku 2000, no väčšina veriacich s ním súhlasí.

Inzercia

„Máme pocit, že je veľmi dôležité, aby ste vedeli, že je to jednomyseľný názor mandátového výboru, že väčšina južných baptistov zastáva názor, že funkcia vedúceho pastora, staršieho, biskupa alebo dozorcu je obmedzená na mužov kvalifikovaných podľa Písma,“ dodala Cooperová.

Vylúčené zbory sa môžu odvolať

Manželka hlavného pastora Saddlebacku Stacie Woodová sa k téme na Instagrame vyjadrila slovami, že „slúži Ježišovi pod autoritou a v súlade so svojimi duchovnými vodcami“. „Veríme, že ženy môžu byť nadané a splnomocnené ako učiteľky a pastorky.“

Podľa Andyho Wooda Biblia „učí, že muži a ženy dostali duchovné dary od Boha“. „Moja žena má duchovný dar učiť a je naozaj dobrá. Ľudia mi často hovoria, že je lepšia ako ja, pokiaľ ide o kázanie,“ povedal minulý rok pre Associated Press.

Vylúčené zbory sa môžu proti rozhodnutiu odvolať v júni na výročnom zasadnutí v New Orleans. Otázku ordinovania žien plánuje otvoriť vylúčená kongregácie Fern Creek Baptist Church z Louisville v štáte Kentucky. Zatiaľ ako jediná avizovala, že sa plánuje proti rozhodnutiu odvolať. 

Reverendka z Kentucky Linda Barnes Popham povedala, že kongregácia chce pokračovať v spolupráci so SBC, pravidelne využíva jej osnovy náboženského vzdelávania a podporuje svojich misionárov. Zároveň sa domnieva, že rozhodnutie, či spolupracovať so zbormi, ktoré majú vo vedení pastorky, by mal urobiť väčší orgán SBC, nielen jej výkonný výbor.

Podľa nej by s tým priemerný baptista nemal problém. Ako povedala, chce byť zmenou, vďaka ktorej dá cirkev priestor všetkým mladým ľuďom, aj dievčatám, ktorých Boh povoláva do služby.

Ostatné tri cirkvi tiež uviedli, že plánujú pokračovať ordinovaní žien, ale nenaznačili, či sa odvolajú.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.