Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
14. marec 2023

Svätec týždňa

Matilda, kráľovná

Matilda bola pekná a veľmi vzdelaná. Vo veku 14 rokov sa vydala za saského vojvodu Henricha, neskoršieho kráľa Henricha I.

Matilda, kráľovná

Zdroj: stmarybasilica.org

Matilda alebo Mechtilda bola dcérou saského grófa Dietricha. Narodila sa okolo roku 895 v Engeri/Herforde. Vychovávala ju stará matka, abatiša kláštora v Herforde. Matilda bola pekná a veľmi vzdelaná.

Vo veku 14 rokov sa vydala za saského vojvodu Henricha, neskoršieho kráľa Henricha I. Z tohto manželstva sa narodilo päť detí vrátane neskoršieho cisára Ota I. a kolínskeho arcibiskupa Bruna.

Matildin život sa výrazne zmenil, keď jej manžel v roku 936 zomrel. Deti jej nedôverovali, mysleli si, že je márnotratná, pretože poskytovala veľa peňazí na zakladanie kláštorov a charitatívnych organizácií. Matilda vždy rada pracovala rukami – čo bolo pre jej vrstvu nezvyčajné – a obetavo sa starala o chudobných a chorých.

Keď jej synovia navrhli, aby opustila dvor, presťahovala sa do kláštora v Quedlinburgu, kde pochovala svojho manžela. Tridsať rokov viedla ženský konvent tohto kláštora.

Zomrela 14. marca 968 a bola pochovaná vedľa svojho manžela, je patrónkou chudobných.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.