Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. marec 2023, 12:00

Tretia hodina telesnej výchovy v školách

OĽaNO chce cirkevným školám zrušiť hodinu náboženstva, tvrdí Gröhling

„Je to klamstvo,“ reaguje Richard Vašečka s tým, že nebude podporovať zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy na úkor disponibilných hodín – teda aj náboženstva.

V parlamente sa aktuálne rokuje o návrhu zákona z dielne OĽaNO o zavedení tretej hodiny telesnej výchovy na školách. Kresťanskí poslanci si však podľa strany SaS zrejme neuvedomili, že tretia hodina telesnej výchovy bude na cirkevných školách na úkor hodiny náboženstva. 

„Zákonom sa nezvýši pomer hodín, jedna hodina v prospech telesnej výchovy sa bude musieť niekde odobrať. Školy si tak už z disponibilných hodín nebudú môcť vybrať napríklad matematiku, cudzí jazyk, cirkevné školy náboženstvo, ale budú musieť povinne odučiť telesnú výchovu. Prináša to množstvo problémov, keďže napríklad nie všetky školy majú telocvične. No najväčšou absurditou prekladaného zákona je, že kresťanskí poslanci OĽaNO idú cirkevným školám zrušiť jednu hodinu náboženstva, pričom tieto školy majú stanovené, že musia odučiť dve hodiny,“ tvrdí bývalý minister školstva.

„Namiesto nej bude povinná telesná výchova. Sú to amatéri v školstve, ktorí idú sami proti sebe, proti vlastnej ideológii. Navyše takýmto spôsobom podporujú zrušenie profilácie cirkevných škôl, čím im škodia, pričom práve takto sa tieto školy odlišujú od iných,“ vysvetlil Gröhling s tým, že je správne, aby mladí ľudia športovali, no nie je možné takýmto spôsobom pretláčať šport do škôl. 

Poslanec KÚ a predseda školského výboru Richard Vašečka považuje Gröhligove vyjadrenia za klamstvo a zlomyseľnú predvolebnú kampaň.

„Ako predseda školského výboru nesúhlasím so zavedením tretej hodiny telesnej výchovy z počtu disponibilných hodín. Zvýšenie počtu hodín telesnej výchovy budeme podporovať len vtedy, keď bude prijatý pozmeňujúci návrh, že to nebude na úkor disponibilných hodín, a teda aj prípadne hodín náboženskej výchovy. V tomto sme aj v zhode s ministerstvom školstva,“ tvrdí Vašečka.

„Poslanecké návrhy sú jedna vec, konečné znenie prijatého zákona je vec druhá,“ dodal.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.