Polemika proti AirPodom
Prepánajána, prečo to máte všetci v ušiach?
Dnes budem nariekať nad novou epidémiou, pre ktorú ani neexistuje všeobecne uznávaný názov.

Ilustračné foto: Flickr
Ide o malú bielu vecičku, vedúci výrobca ju predáva pod názvom „AirPod“, pravdepodobne existujú aj iné názvy. Tá vec je bezdrôtová, drží sa samostatne v uchu, niekde nad ušným lalôčikom – akoby bola odpílená – sa náhle končí.
Viem o AirPodoch len toľko, že ľudia z nich asi počúvajú rôzne zvuky.
Už si ani nepamätám, kedy som si všimol prvého nosiča bielej vecičky. Vtedy som určite mávol ruku: Jaj, ďalší premotivovaný veriaci sekty Apple! Toto sa hádam nepresadí, veď vyzerá ako puk.
Tuším, že si AirPody najskôr obľúbili technickí fajnšmekri, potmavší športovci so sidecutom aj biele hipsterky, ale to môžu byť povrchné dojmy, nesledoval som to veľmi.
Potom sa to naozaj presadilo. Dnes to vidíme všade. AirPody nosia akademické progresívne tety aj jednoduchí plebejskí chalani. Keďže tu v okolí Amišov nemáme, nepoznám už ani jednu skupinu ľudí, v ktorej by sa nosenie AirPodov nevyskytlo.
V čom je teda problém? Tá vec ako taká je celkom slušne nadizajnovaná, iba sa nehodí na hlavu človeka.
Človek s AirPodom pôsobí odpudzujúco. Každý a vždy a bez výnimky. Nedá sa na to pozerať, nikdy.
Samozrejme, sú tu aj iné módy, ktoré nám znetvorujú spoluobčanov, napríklad tetovačky. Poctivosť si pritom vyžaduje, aby sme si priznali, že sa raz za čas aj nejaká kerka podarí. Občas človeka dokonca skrášľuje.
Nič také s AirPodom neexistuje.
Ako si to mám teda vysvetliť – chcú byť ľudia škaredí?
Tu sa mi žiada povedať slovo o dejinách slúchadiel.
Proti slúchadlám nemám totiž nič. Keď niekedy v deväťdesiatych rokoch účinkovali pophviezdy vo videoklipoch s retro slúchadlami zo šesťdesiatych rokov, bolo to výsostne estetické. Tie slúchadlá boli veľké a krásne. Speváci alebo speváčky pôsobili ponorene v hlbinách svojich piesní alebo myšlienok.
A keď som si ako študent zarábal zopár halierov tým, že som v noci na veľmi pochmúrnom sídlisku viedenskej periférie vynášal tabloidy, tiež som nosieval walkman na hlave. Takto som sa naučil prvé ruské slovíčka.
Nie, problém nie je v slúchadlách. Slúchadlá, ktoré boli ešte slúchadlami, boli fajn. Už z diaľky sme videli, že si dotyčný pustil milovanú hudbičku.
Čávovi je dobre, stačí nerušiť, pohoda, kaif.
S AirPodmi je to trochu iné. AirPod nie je iba slúchadlo, u mnohých sa stáva telesným orgánom.
Môže byť módou, ktorá prejde ako všetky ostatné, no potenciálne z neho môže byť aj jeden z prvých stavebných kameňov transhumanistického zajtrajška. Stačí sa pozrieť na to, ako ľudia AirPod používajú: mnohí ho nosia len v jednom uchu. Mnohí ho tam nechajú aj vtedy, keď vôbec nič nepočúvajú.
A niektorí úplne zabudnú, že majú v uchu stroj.
Človek s AirPodom je medzi nami a zároveň nie je. Je jedným uchom tu a druhým uchom tam. Ničomu a nikomu sa nechce venovať naplno. Študuje na vysokej škole roztržitosti.
Občas, keď som medzi štyrmi stenami nadával na novú epidémiu, AirPody som označoval za „biele vtáčie hovienka“. Tiež to nebola úplne presná analýza. No hlavne: pohŕdanie tu už nie je riešením.
Na to je nosičov AirPodov už priveľa. To by som strmhlav prepadol mizantropii.
Preto som si povedal, že musím tomuto rôznorodému kmeňu venovať väčšiu pozornosť, lebo to ešte možno bude dôležité. Začal som teda AirPodistov bližšie skúmať.
Prišiel som na to, že AirPod spája napríklad v slovenskej spoločnosti tie najobyčajnejšie a najokrajovejšie konce.
Dám dva príklady. Prvým je mladý vrah zo Zámockej. Asi ste videli fotografiu, ktorá pravdepodobne vznikla krátko pred tým, čo páchateľ zastrelil dvoch ľudí z LGBTI komunity pri pití limonády.
Extrémistický slovenský vrah mal na sebe AirPod.
Druhým príkladom je dlhoročná čašníčka v mojej náhradnej jugošskej kaviarni na jednom slovenskom sídlisku.
Je to príjemná a v niečom aj klasická Slovenka. Nosí v práci domáce papuče, hneď sa tam cítite ako doma. Dlho som v tej kaviarni nebol, došiel som tam až v týchto dňoch. Príjemná pani bola príjemná ako vždy, no zaregistroval som dve malé zmeny.
Prvou zmenou bolo, že medzitým konvertovala na islam, tak kompetentne a pútavo vedela rozprávať o dodržiavaní ramadánu.
Druhou zmenou bolo, že nosila AirPod. Radšej nepoviem, či jej pristal. Veď nepristane nikomu.
Viete si na Slovensku predstaviť dve osoby, ktoré by boli odlišnejšie ako on a ona? Čo asi počúvali vo svojom AirPode? Rasistické štváčstvo v angličtine, obedovú modlitbu Dhuhr v arabčine?
No niečo mali spoločné, AirPod.
Skutočnosť, že v takej údajne pluralistickej a individualistickej spoločnosti ako tej našej si všetky vrstvy spoločnosti strčia ten istý strojček do ucha, by nás mala viesť k zamysleniu.
Ak už nič iné, tak sa tu prejavuje prekvapujúca vôľa k uniformite.
Chcú byť všetci rovnakí?