Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
10. 04. 2016, 19:54

Francúzsko ustúpilo Vatikánu. Gay nebude veľvyslancom (Vatikánska sedma)

Po viac ako roku sa uvoľnilo diplomatické napätie medzi Svätou stolicou a Francúzskom. Dôvodom bol návrh vlády v Paríži, aby sa novým veľvyslancom vo Vatikáne stal 55-ročný diplomat Laurent Stefanini, ktorý je homosexuálom.

Francúzsko ustúpilo Vatikánu. Gay nebude veľvyslancom (Vatikánska sedma)


Pápež pozdravuje francúzskych pútnikov na Námestí sv. Petra. Foto – TASR/AP

Paríž síce najprv reagoval na nesúhlas Svätej stolice neústupčivým postojom, napokon ale zmenil svoje rozhodnutie. Stefanini sa minulý týždeň stal veľvyslancom pri UNESCO. Aj keď sú dôvody odmietavého postoja Vatikánu na prvý pohľad zjavné, celý prípad je omnoho komplikovanejší.

Kritériá, ktoré Svätá stolica kladie na veľvyslancov uchádzajúcich sa o akreditáciu, sú dlhodobo známe: nesmie ísť o osoby, ktoré žijú v neregulárnych zväzkoch alebo ktoré vystupujú proti učeniu cirkvi. Napriek tomu, že Stefanini je homosexuál, podľa portálu Vatican Insider nespadá ani do jednej zo spomenutých kategórií. Nikdy síce nepopieral svoju sexuálnu orientáciu, ale zároveň vždy žil v celibáte, aktívne prežíval svoju vieru a nezapájal sa do kampaní na podporu práv LGBTI osôb.

Zaujímavosťou je, že Stefanini už v minulosti pôsobil vo Vatikáne – v rokoch 2001 – 2005 bol „dvojkou“ na francúzskom veľvyslanectve. Pri ukončení diplomatickej misie mu dokonca pápež Ján Pavol II. udelil vyznamenanie – Rád sv. Gregora Veľkého. Jeho silným zástancom je aj parížsky arcibiskup, kardinál André Vingt-Trois, ktorý ho v minulosti pobirmoval.

Kritériá, ktoré Svätá stolica kladie na veľvyslancov uchádzajúcich sa o akreditáciu, sú dlhodobo známe: nesmie ísť o osoby, ktoré žijú v neregulárnych zväzkoch alebo ktoré vystupujú proti učeniu cirkvi. Zdieľať

Pre tieto okolnosti a dobrú Stefaniniho povesť, sa Vatikán – napriek intenzívnej pozornosti francúzskych médií – snažil riešiť celú kauzu čo najtichšie. Najprv sa s ním v Paríži stretol vatikánsky veľvyslanec Luigi Ventura a v apríli minulého roka ho vo Vatikáne súkromne prijal aj pápež František. Stefaninimu vraj povedal, že nemá nič proti jeho osobe, ale nemôže akceptovať nátlakové spôsoby francúzskej vlády. Spoločne sa mali aj pomodliť.

Vatikán už má s jednaním Francúzska, kedysi označovaného za „najstaršiu dcéru cirkvi“, svoje skúsenosti. Aj v roku 2007 vláda navrhla za veľvyslanca pri Svätej stolici homosexuála Jeana Loupa Khun-Delforgea, ktorý navyše žil vo zväzku so svojím partnerom. Skúsi to Francúzsko aj do tretice?

Vatikán spustil doménu .catholic

Vody sa hýbali nielen na politickom, ale aj mediálnom poli. Vatikán oznámil, že začína používať novú internetovú doménu .catholic na šírenie náboženských posolstiev na internete. Projekt má na starosti pracovná skupina s názvom DotCatholic. „Vatikán získal internetovú doménu .catholic koncom roka 2013, keď organizácia ICANN schválila tisíce nových špecializovaných domén so zámerom vyhovieť vzrastajúcemu dopytu po webových stránkach,“ informovala TASR. Súčasná doména .va, ktorú používa Svätá stolica, ostane zachovaná.

Pápež zakotvil na Instagrame from postoj on Vimeo.

Duchovné posolstvá šíri na internete aj samotný pápež František. Jeho profil na sociálnej sieti Instagram, ktorý vznikol len 19. marca, má už viac ako dva milióny followerov. V jednom z nedávnych videí vyjadril prianie, aby sa všetci ľudia stali misionármi nekonečnej Božej lásky.

Pápež požehnal ťažko chorým deťom

V spomenutom videu si pápež zaželal aj to, aby bol svedkom Božej nežnosti. Osobne ju prejavil po stredajšej generálnej audiencii, keď pozdravil šesťročné dievčatko Lizzy z amerického Ohia. V roku 2014 jej diagnostikovali ochorenie, v dôsledku ktorého postupne príde o zrak aj sluch. Údajne o tom ešte nevie. Rodičia sa návštevou Ríma pokúsili splniť Lizzyn sen – stretnúť pápeža Františka, ktorý položil ruku na jej oči a daroval jej ruženec.


Pápež František hladí ťažko chorú Lizzy, ktorá za ním pricestovala z USA. Foto – TASR/AP

Rovnaké gesto urobil František aj pred týždňom. V Dome sv. Marty prijal osemročného Ignazia s rodinou. Chlapec z juhotalianskej Apúlie podľa agentúry TASR trpí špecifickým ochorením, ktoré má iba 40 ľudí na svete.  

Jednou vetou

Pápež František v júni navštívi Arménsko a na prelome septembra a októbra Azerbajdžan a Gruzínsko.

Vatikán zverejnil dlho očakávanú posynodálnu apoštolskú exhortáciu pápeža Františka Amoris laetitia (Radosť z lásky).

Pápež František sa stretol so zástupcami metodistov. 


Pápež František počas týždňa prijal chorvátskeho premiéra Tihomira Oreškovića.

Vatikán oznámil, že 16. apríla pápež navštívi grécky ostrov Lesbos, kde sa stretne s utečencami.

Pred vatikánskym súdnym tribunálom pokračuje pojednávanie v kauze Vatileaks II.

Pápež František vyhlásil na 24. apríla zbierku pre Ukrajinu.

Odporúčame