Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
12. 04. 2016, 12:42

Pápež chce, aby cirkev neopustila človeka. Nikdy

Rozhovor s profesorom Jánom Dudom o exhortácii Amoris Laetitia a jej dôsledkoch pre cirkev.
Pápež chce, aby cirkev neopustila človeka. Nikdy

Čo považujete za hlavný výsledok exhortácie Amoris Laetitia? Nebola diskusia počas uplynulých rokov dôležitejšia ako samotný výsledok?

Za najdôležitejší výsledok považujem pozitívny prístup v pastorácii manželstiev a rodín. Hľadať spôsob, ako sa dá pomôcť, nie ako sa to nedá. Je to hlavne o zmene prístupu. Niekomu sa to možno bude vidieť málo, ale som presvedčený, že najťažšie v živote je meniť zaužívané prístupy. A či diskusia bola dôležitejšia ako výsledok? Pri rokovaniach Biskupskej synody má diskusia vždy svoju dôležitú úlohu, ale rozhodne jej nemožno pripisovať vyššiu dôležitosť ako pápežskej posynodálnej exhortácii.

Aký význam prikladáte „decentralizácii“ obsiahnutej v exhortácii? Vidíte jej význam pre pastoráciu? Sú namieste obavy o jednotu v cirkvi? Alebo ide o symbol, ktorý nebude mať reálne využitie, a teda ani dôsledky?

Nejaký posun k väčšej decentralizácii, ako to bolo doposiaľ, tu v zásade nevidím. Možno je to aj tým, že text exhortácie je stále ešte čerstvým dokumentom a niektoré veci tam ešte budeme objavovať. Obavy o jednotu cirkvi nepovažujem za relevantné a netvrdím, že by vydanie exhortácie bolo iba symbolickým gestom pápeža.

Doba sa mení, menia sa aj ľudia a problémy, a preto sa musia meniť aj pastoračné prístupy. To, čo pápež František očakáva od biskupov, kňazov, diakonov i laikov je zmena prístupu, čo v zásade znamená zmenu doterajšieho spôsobu zmýšľania. Veľmi sa mýli ten, kto si myslí, že je to málo.

Čo odhalili uplynulé dva roky a výsledná exhortácia o stave cirkvi v diskutovaných témach? Považujete niečo za problém, ktorý môže mať vážne dôsledky?

Mnohé témy, ktoré Biskupská synoda riešila, sa nachádzajú už v posynodánej exhortácii sv. Jána Pavla II. Familiaris consortio (1981). Po vyše tridsiatich rokoch bola potrebná ďalšia synoda biskupov, aby nám opäť nastavila „zrkadlo“ pre pastoráciu rodín a manželstiev, aby nám pripomenula znova niektoré pálčivé témy. Ukazuje to, že náboženská a duchovná stabilizácia rodín a manželstiev je zásadne potrebná.

Ak by som mal poukázať na problém so závažnými dôsledkami, hoci to na prvý pohľad nesúvisí, je problém kňazských povolaní v Európe i na Slovensku. Aj na Slovensku klesá počet kňazských povolaní a klesá aj kvalita kňazských povolaní, s čím súvisí aj pokles kvality kňazskej služby.

Pápež František v exhortácii často spomína „sprevádzanie“ rodín a manželstiev, „vyučovanie“ alebo „formáciu“. Kto ju však za cirkev bude vykonávať? A kto ju bude vykonávať kvalitne a na duchovnej i odbornej úrovni? Ak budeme mať dostatok kvalitných kňazských povolaní, bude to mať blahodarný vplyv aj na duchovnú kvalitu manželstiev a rodín. A platí to aj naopak.

Ako by ste zjednodušene povedali, o čo ide pápežovi Františkovi v tomto dokumente?

Neopustiť človeka v nijakých okolnostiach jeho života a byť pritom maximálne trpezlivým. Možno by som to prirovnal ku kajúcemu lotrovi, ktorý bol ukrižovaný s Kristom. Viedol darebný život, a predsa v posledných minútach alebo sekundách života mu Kristus povedal: Ešte dnes budeš so mnou v raji!

Je dôležité, ako človek žije, ale najdôležitejšie je, ako zomrie. Často chceme od veriaceho príkladný kresťanský život a nemáme trpezlivosť ho sprevádzať, aby sme mu mohli povedať podobné slová ako Kristus kajúcemu lotrovi. Ako duchovní pastieri nemáme právo nad nikým zlomiť palicu, pokiaľ žije na tejto zemi. Myslím, že práve toto chce od nás pápež František.

Čo celá diskusia o rozvedených kresťanoch a akceptácii homosexuálneho spolužitia povedala o Slovensku?

Po stránke obsahovej je cirkev na Slovensku tam, kde je aj rímska cirkev. Nemáme tu nijaké odlišné učenie. Synoda a pápež František nás učí väčšej pokore a milosrdenstvu. Kresťan však nikdy nemôže akceptovať hriech. Na druhej strane, Kristus zomrel za každého hriešnika, aby ho vykúpil a dal možnosť spásy. Uvedomujem si však, že každá odpoveď na túto otázku bude zjednodušením.

Foto: Pavol Rábara

Odporúčame

Kto zdedí Smer

Kto zdedí Smer

V Smere sa počas tohto funkčného obdobia začne zápas o to, kto nahradí Roberta Fica. Poučí sa Robert Fico z chýb Mečiara, Čarnogurského či Dzurindu?