Zomrel nemecký kardinál Karl-Josef Rauber, dlho pôsobil v diplomacii
Bol bývalým apoštolským nunciom a tiež bývalým predsedom Pápežskej cirkevnej akadémie.
V nedeľu 26. marca vo večerných hodinách zomrel vo veku 88 rokov nemecký kardinál Karl-Josef Rauber, bývalý apoštolský nuncius a bývalý predseda Pápežskej cirkevnej akadémie.
Rauber sa narodil v roku 1934 v Norimbergu v Bamberskej arcidiecéze, za kňaza bol vysvätený v roku 1959 a tri roky slúžil v malej katolíckej obci Nidda v Hornom Hesensku.
V roku 1962 sa presťahoval do Ríma, kde vyštudoval kánonické právo a navštevoval Pápežskú cirkevnú akadémiu.
V roku 1966 začal diplomatickú kariéru a až do roku 1977 bol jedným zo štyroch tajomníkov Giovanniho Benelliho – neskoršieho kardinála, arcibiskupa vo Florencii – v období, keď zastával funkciu zástupcu štátneho sekretariátu. Benelli a sám Pavol VI. mali na Rauberov život a službu hlboký vplyv: počas jedenástich rokov, ktoré strávil v Rímskej kúrii, získal v úzkom spojení s pápežom veľké cirkevné skúsenosti.
Od roku 1977 pôsobil ako nunciatúrny radca na pápežských zastúpeniach v Belgicku, Luxembursku a Grécku. Dňa 18. decembra 1982 ho Ján Pavol II. vymenoval za apoštolského nuncia v Ugande a pridelil mu titulárny arcibiskupský stolec v Giubalziane.
Biskupské svätenie prijal 6. januára 1983 z rúk pápeža Wojtylu vo Svätopeterskej bazilike. V januári 1990 bol poverený predsedníctvom Pápežskej cirkevnej akadémie.
O tri roky neskôr sa vrátil do aktívnej diplomatickej služby, najprv ako pápežský zástupca vo Švajčiarsku a Lichtenštajnsku (1993 – 1997), potom v Maďarsku a Moldavsku (1997 – 2003) a nakoniec v Belgicku a Luxembursku (2003 – 2009), čím svoju diplomatickú kariéru ukončil tam, kde ju začal.
Ako apoštolský nuncius musel čeliť ťažkým výzvam pre cirkev: vo Švajčiarsku pomáhal zmierniť napätie, ktoré sa týkalo diecézy Chúr a biskupa Wolfganga Haasa; v Maďarsku zvládol fázu narovnávania vzťahov medzi štátom a cirkvou po ére komunizmu; v Belgicku pracoval v spoločenskom a politickom kontexte, ktorý nebol vždy jednoduchý; a keď bolo v Bruseli vytvorené aj pápežské zastúpenie pri Európskej únii, snažil sa o harmonizáciu a citlivé rozdelenie práce oboch diplomatických inštitúcií na belgickej pôde.
Po dovŕšení 75 rokov odišiel v roku 2009 na odpočinok a odvtedy vykonával svoju duchovnú a pastoračnú službu v Nemecku v dome sestier Panny Márie Schönstattskej v Ergenzingene v diecéze Rottenburg-Stuttgart, pričom stále udržiaval živý vzťah s diecézou Mainz.
Pápež František ho 14. februára 2015 vymenoval za kardinála Diakónie svätého Antona Paduánskeho v Circonvallazione Appia.
Dnes treba vedieť
Ruský prezident Vladimir Putin sa nateraz neplánuje stretnúť s kardinálom Matteom Zuppim, ktorého pápež poveril misiou na Ukrajine, uviedol dnes hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. (ilfattoquotidiano.it)
Školský obvod v americkom štáte Utah zakázal používanie Biblie na svojich základných a stredných školách. Komisia totiž niektoré bilblické verše považuje za nevhodné, lebo obsahujú „vulgárnosť alebo násilie“. Prístup k Svätému písmu v škole tak stratí asi 72-tisíc študentov. Školský obvod odstránil z knižníc aj ďalšie publikácie. (ap, kathpress)
Pápežova mierová misia na Ukrajine
Kardinál Zuppi navštívi ako vyslanec pápeža dnes a v utorok Kyjev
Hlavným cieľom cesty je podľa Vatikánu vypočutie ukrajinských autorít o možných spôsoboch dosiahnutia spravodlivého mieru.
Pápež v prvom veľkom televíznom rozhovore
S mierom vždy vyhráš, s vojnou stratíš všetko
František vyzval na mier v televíznej relácii A Sua immagine (Na jeho obraz) na talianskej stanici Rai 1.
Týždenný súhrn diania v kresťanskom svete:
- V Košiciach pochovali zosnulého arcibiskupa Alojza Tkáča.
- Českobratrská církev evangelická bude požehnávať páry rovnakého pohlavia.
- V Česku uvedli do služby dvoch parlamentných kaplánov.
- Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi vystúpil na Globsecu.
- V Bazilike svätého Petra vo Vatikáne sa muž vyzliekol a postavil sa nahý na oltár.
- Pápež František posiela bývalého sekretára Benedikta XVI. späť do Nemecka.
Katolícky kňaz v Argentíne sa musí na dva týždne utiahnuť do kláštora za urážky biskupov. Kňaz dostal aj pokutu za to, že biskupa v Buenos Aires označil za zženštilého a homosexuála a jeho vymenovanie označil za najhoršie, čo sa mohlo stať. Spolu s ďalším biskupom ho obvinil z ničenia cirkvi. Duchovný sa za svoje poznámky už ospravedlnil a svoje tvrdenia označil za nepravdivé. (kathpress)
V Bazilike sv. Petra vo Vatikáne bol kajúcny obrad dva dni po tom, čo na hlavný oltár vyšiel nahý muž. Obrad vykonal veľkňaz baziliky kardinál Mauro Gambetti za účasti kanonikov kapituly a viacerých veriacich tak, ako to určuje cirkevné právo. Tridsaťštyriročný muž s poľským pasom vyliezol na oltár s nápisom na chrbte „Zachráňte ukrajinské deti“. (cna)
Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.
V aktuálnom súhrne sa dozviete:
- prečo bolo ľahké písať o zosnulom arcibiskupovi Tkáčovi,
- ako jeho osobnosť zhodnotil pápež František,
- že pre vás pripravujeme diskusie v Žiline a Trstenej.