Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
05. apríl 2023

Bezpečné jazdenie: ako minimalizovať riziko nehody na cestách?

Ako bezpečne doraziť do cieľa? Otázku, ktorú si pokladá azda každý vodič, ktorý sadá za volant osobného auta

Bezpečné jazdenie: ako minimalizovať riziko nehody na cestách?

Zdroj: www.pixabay.com

Aj napriek tomu je riziko škodovej udalosti alebo dopravnej nehody stále pomerne vysoký. Ako teda minimalizovať riziko nehody na cestách?

Odpoveď na túto otázku rozdelíme do viacerých odporúčaní.

Dobrý technický stav vozidla


Jedna z mnohých vecí, ktorá sa učí v autoškole je odporúčanie, že pred každou jazdou máte skontrolovať tlak v pneumatikách. V skutočnosti to robí len málokto. Ráno, pred odchodom do práce na to nie je čas a v zimných mesiacoch ani chuť. Ide však o prvé bezpečnostné riziko. Iba správne nafúkané pneumatiky majú optimálne jazdné vlastnosti.

Majiteľov nových áut môže tešiť fakt, že nové autá majú zvyčajne snímače, ktoré ich na nízky tlak v pneumatikách upozorní. Pri starších vozidlách  sa musíte spoliehať na vlastnú intuíciu. Pokiaľ nemáte možnosť kontrolovať pneumatiky pred každou jazdou, odporúčame urobiť tak aspoň raz za týždeň. Pri tejto obhliadke zároveň skontrolujte aj dezén pneumatík.

Technický stav vozidla však nie sú len pneumatiky. Dôležité je mať v poriadku aj ďalšie prvky ako sú svetlá, brzdy, prevádzkové kvapaliny a pod. Jednak sa tým vyhnete prípadnej pokute pri dopravnej kontrole, ale zároveň tým znižujete riziko dopravnej nehody.

Dodržiavajte dopravné predpisy


Dodržiavanie dopravných predpisov na cestách sa zdá ako samozrejmosť. Aj napriek tomu však policajti rozdajú ročne tisícky pokút za rýchlosť či porušenie ďalších dopravných nariadení. Pokiaľ sa teda chceme rozprávať o bezpečnom jazdení, je potrebné dodržiavať dopravné predpisy.

Občas sa zdajú jednotlivé príkazy a zákazy zbytočné. Treba si však uvedomiť, že tam nie sú len tak pre nič za nič. Naopak, slúžia na zvýšenie bezpečnosti cestnej premávky.

Venujte plnú pozornosť riadeniu vozidla


Venovať plnú pozornosť riadeniu auta by mala byť samozrejmosť. Žiaľ, opak je pravdou. Nie tak dávno bol veľký priestupok, ak ste počas riadenia vozidla telefonovali. Kto by si bol pomyslel, že o pár rokov to bude maličkosť. Dnes je totiž celkom časté, že sa za volantom nielen telefonuje, ale zároveň aj surfuje na internete alebo sa sledujú videá.

Aj to je dôvod, prečo od 1. augusta minulého roku došlo k sprísneniu trestov za používanie telefónu za volantom. Po novom sa však trestá nielen telefonovanie, ale akákoľvek aktivita s mobilom, ktorá zamestnáva pozornosť vodiča. Za porušenie tohto nariadenia môžete dostať pokutu vo výške 100€ až 150€ pri blokovom a 300€ pri riadnom konaní.

Zdroj: www.pixabay.com

Inzercia

Vyberajte si správny čas na jazdu


Jazdiť v noci, v snehu, v hmle či v daždi zvyšuje riziko dopravnej nehody. Aj preto je dôležité vyraziť na cesty iba v situácii, kedy vládnu vhodné poveternostné podmienky. Samozrejme, pokiaľ deň čo deň dochádzate do práce, nemáte na výber. Avšak ak sa chystáte na návštevu za rodinou a hlásia snehovú búrku, radšej zostaňte doma a preložte rodinné stretnutie na iný deň.

Veľmi dôležité je aj eliminovať riziko mikrospánku. Preto je nutné dodržiavať správnu životosprávu a ísť dostatočne skoro spať. Zároveň po výdatnom obede zvykne spravidla klesnúť tlak a dostaví sa pocit únavy. Ak ste na cestách, buď zvoľte ľahší obed alebo si pred ďalším šoférovaním na minimálne dvadsať minút oddýchnite.

V neposlednom rade by ste nemali sadať za volant ani pod vplyvom alkoholu. Ide o samozrejmú, no často opomínanú skutočnosť. Pokiaľ teda plánujete kdekoľvek piť, mali by ste nato myslieť dopredu a vybaviť si šoféra. Alebo si zvoliť nejaký iný druh dopravy.

Nech už sa budete snažiť akokoľvek, tak či tak sa môžete stať účastníkom škodovej udalosti alebo dopravnej nehody. Aj preto je dôležité mať naporiadku povinné zmluvné poistenie (porovnanie PZP nájdete napríklad tu) a pri nových autách aj havarijné poistenie.

Zdroj: www.pixabay.com

Dbajte na bezpečnostné prvky vo vozidle


Pokiaľ kupujete nové či jazdené auto, mali by ste okrem spotreby či iných kritérii hľadieť aj na jeho bezpečnosť. Dnes už totiž nehovoríme iba o pásoch a airbagoch. Tie by mali byť vo vozidle samozrejmosťou a (minimálne) pásy by ste mali aktívne využívať.

Súčasné autá sú totiž vo väčšej alebo menšej miere vybavené rôznymi asistenčnými systémami. Ide napríklad o systém upozorňujúci na vybočenie mimo jazdného pruhu, systém monitorovania mŕtveho uhlu a pod. Všetky tieto systémy pomáhajú znižovať riziko škodovej udalosti alebo dopravnej nehody.

Veríme, že vám naše rady pomôžu minimalizovať riziko nehody na cestách. A či už sadáte do auta sporadicky alebo jazdíte deň čo deň, prajeme vám veľa šťastných bezstarostných kilometrov.

Odporúčame

VAŠE 2 % POMÁHAJÚ ĽUĎOM BEZ DOMOVA

VAŠE 2 % POMÁHAJÚ ĽUĎOM BEZ DOMOVA

Nezisková organizácia Depaul Slovensko podáva už 17 rokov každý deň pomocnú ruku ľuďom bez domova. Aj 2 % venované z vašich daní jej v tom významne pomáhajú. Ako konkrétne, o tom sme sa porozprávali s jej riaditeľom Jozefom Kákošom.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.