Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
06. máj 2023

Rodičia čakajú mesiace na diagnostiku porúch učenia

Dieru na trhu vyplnili scientológovia

Kým počet detí s poruchami správania a učenia stúpa, sieť pomoci je čoraz slabšia. Situáciu využívajú alternatívne združenia, ktoré majú sektárske pozadie.

Dieru na trhu vyplnili scientológovia

Detí s poruchami pozornosti a učenia je čoraz viac. Ilustračné foto TASR - Tomáš Halász

Štát zlyháva v pomoci deťom s poruchami správania či učenia. Dostať termín pre dieťa v diagnostickom centre či u logopéda je pre rodičov beh na veľmi dlhé trate. Špeciálni pedagógovia na školách sú tiež skôr vzácnosťou.

Rodičia v snahe svojim deťom pomôcť preto neváhajú siahnuť ani po alternatívnych možnostiach a reagujú na ponuky rôznych združení, ktoré sľubujú pomoc a výsledky v krátkom čase. Síce za drahé peniaze, ale keď ide o deti, u ktorých príliš dlhé čakanie môže ich stav ešte zhoršiť, rozhodnú sa vyskúšať aj túto cestu. Pritom často ani netušia, do akého prostredia svoje deti privedú.

„Videli sme, že syn má problém, len sme sa nevedeli v dohľadnom čase dostať k odborníkovi,“ začína hovoriť o ťažkostiach svojho syna, druháka na základnej škole, Jana z Bratislavy. Nie je to jej skutočná identita, pre citlivosť témy nás požiadala o anonymitu.

Chlapec mal od začiatku školy problém s písaním a písmenkami. V slovách ich vynechával alebo poprehadzoval, často zabúdal na mäkčene či dĺžne, tvary písmen, ktoré preberali už dávnejšie, zabúdal. Okrem toho bol veľmi aktívny, vďaka čomu bol v triede za neposedného a problémového.

Na prvý termín mali čakať vyše pol roka

Triedna učiteľka upozornila Janu, že síce nie je v tomto smere odborník, skúseností s deťmi má však veľa a má u jej syna podozrenie na dysortografiu. Ide o špecifickú poruchu pravopisu, ktorá sa často vyskytuje s dyslexiou.

Dieťa s touto diagnózou napriek primeranej inteligencii nie je schopné dodržať poradie písmen pri písaní, má problém naučené gramatické pravidlá aplikovať do písomnej podoby. Podľa odborníkov sa dysortografia môže rozvinúť u detí trpiacich hyperaktivitou či hypoaktivitou, preto potrebujú individuálnejší prístup pri vyučovaní.

„Odporučila nám pre istotu sa obrátiť na odborníkov,“ hovorí Jana. Po tom, čo s manželom oslovili viaceré centrá zaoberajúce sa diagnostikou detí, s hrôzou zistili, že zo všetkých oslovených dostali najskorší termín až o pol roka, niekde boli termíny na prvé vyšetrenie ešte dlhšie. „A to bol prvý termín, diagnóza a ďalší postup by teda trvali ešte oveľa dlhšie,“ dodáva.

Od známych dostala tip aj na študijné centrum Basic, ktoré tiež oslovila a kde sa na jej prekvapenie synom zaoberali už pár dní po prvom kontakte.

„Napriek tomu, že to bolo príšerne drahé, chodili sme tam štyri mesiace. Nemám pocit, že tá cena by zodpovedala aj kvalite. Po prvých dvoch mesiacoch sme síce videli isté zlepšenie, ale bolo len dočasné,“ hovorí o skúsenostiach s týmto centrom.

„Po ďalších dvoch mesiacoch už nedošlo k žiadnemu posunu. Potom sme sa dočítali o pozadí týchto centier, s čím sme nechceli mať nič do činenia, a odišli sme odtiaľ,“ dodáva Jana.

Centrá Basic čerpajú z metód zakladateľa scientológie

Študijné centrá Basic totiž využívajú metódu, ktorá „čerpá z objavov spisovateľa a humanistu L. Rona Hubbarda v oblasti vzdelávania“. Reč je o zakladateľovi scientologickej cirkvi, pričom centrá majú túto informáciu na svojej webovej stránke doslova zašifrovanú v odkazoch, na ktoré môžete kliknúť na jej samotnom konci, odkaz je napísaný takmer milimetrovým písmom.

Keď sa vám náhodou podarí tento odkaz odhaliť, ale meno Ron Hubbard vám nič nehovorí, nijako sa aj tak nedozviete, že ide o aktivity scientológov. Toto slovo je na stránke centra ako zaklínadlo, ktoré nesmie nikto vysloviť.

Centrá Basic pri práci s deťmi používajú Hubbardove metódy. Foto: screenshot z Youtube kanála centra

Basic centier je na Slovensku deväť a pôsobia u nás už osemnásť rokov. Napriek tomu, že už v médiách či na iných dostupných kanáloch za ten čas prebehli informácie o scientologickom pozadí, pre mnohých ľudí je to aj dnes novinkou, a to vďaka ich taktike zamlčiavania svojej filozofie.

Naopak, za ten čas sa ich pozícia posilnila a o detských klientov nemajú núdzu ani v čase krízy, keď rodiny počítajú každé euro.

Študijné centrum Basic na svojej webovej stránke informuje, že pomáhajú deťom s problémami s čítaním, písaním, pravopisom a počítaním. Údajne tiež vedia pomôcť dieťaťu, ktoré bojuje s nesústredenosťou alebo nesamostatnosťou.

Ubezpečujú, že nielenže poznajú príčiny týchto problémov, ale vedia s nimi pomôcť a rodičov naučiť, ako ďalej s deťmi pracovať. Preto sme boli zvedaví, ako to v centrách funguje a ako ich pomoc vyzerá v praxi.

Príjemné prostredie, srdečná atmosféra

V jednom z nich sme si dohodli stretnutie s nafingovaným problémom, že naše dieťa má problémy s čítaním a nesústredenosťou.

Priestory pôsobili vďaka tomu, že veľká časť interiéru bola z dreva, veľmi príjemne. Na stenách viseli obrazy s farebnými kruhmi či trojuholníkmi, ale aj certifikáty z oblasti homeopatie či kineziológie.

Lektorka nás srdečne privítala a snažila sa pôsobiť priateľsky. Podľa jej slov pracujú s deťmi najmä individuálne, pričom pracujú s ich pozornosťou, ktorú sa snažia udržať čo najdlhšie. Využívajú pri tom aj montessori pomôcky.

Dieťa si napríklad musí samo vymodelovať písmeno, s ktorým má problém, čím si ho má zafixovať. Pri problémoch s čítaním sa snažia, aby dieťa textu rozumelo. Celkovo v tejto filozofii ide o to, že ak má dieťa nejaký problém s textom, je to preto, lebo narazilo na nepochopené slovo.

Na otázku, či potrebujú aj potvrdenú diagnózu od odborníka, aby vedeli, ako majú s dieťaťom ďalej pracovať, zaznelo rázne ubezpečenie, že žiadny papier nepotrebujú a že to je často len onálepkovanie dieťaťa, ktoré ich môže zaviesť do slepej uličky.

Lektorka tiež svoje centrum vyzdvihla práve pre jeho flexibilitu, pretože kým na diagnostiku „sa čaká pol roka a často aj viac, my vieme s dieťaťom pracovať hneď. A kým nastane čas termínu, tak sa rodičia rozhodnú, že tam ani nejdú, lebo my sme už dieťaťu pomohli“. Ktorého rodiča by takéto slová uistenia o rýchlych výsledkoch nepovzbudili?

Učia deti učiť sa, ale vzdelanie netreba

Najviac nás však prekvapila informácia, že napriek tomu, že ide o prácu s poruchami učenia či správania, lektorky väčšinou nemajú pedagogické ani psychologické vzdelanie, ich kvalifikáciou je vyškolenie v samotnom centre.

Na otázku, z akej odbornej metódy teda vychádzajú, keďže nejde o ľudí vyštudovaných v odbore, či majú nejakú ucelenú metódu zo zahraničia, lektorka odpovedala veľmi vyhýbavo.

Čakali sme, že aspoň teraz nás oboznámi, v akom prostredí sa bude dieťa pohybovať bez prítomnosti rodiča. Že aj keď o scientológii nehovoria na webe, osobne o tom rodičov informujú. Napriek tomu, že táto otázka padla niekoľkokrát, odpoveď bola veľmi vyhýbavá, opakovala, že majú metódu, ktorú využíva všetkých deväť centier na Slovensku.

Je neseriózne, že rodič nedostane informáciu o tom, že ponecháva dieťa v scientologickom prostredí. Podľa rozvrhu je dieťa dvakrát do týždňa jeden a pol hodiny úplne samo s lektorkou. Mesačne takéto doučovanie stojí 250 eur.

Už len spomenutá filozofia, že pri problémoch s čítaním ide o nepochopenie slova, ktoré oni dieťaťu vysvetlia, môže byť prípravou na možnú manipuláciu. Rodičia nemajú žiadny dosah na to, čo sa ich deťom popri výučbe vštepuje.

Na diskusných fórach niektorí rodičia odmietajú kritiku centier, tvrdia, že v nich ich „deťom pomohli a nijaké náboženské masírovanie nevideli“. Zatĺkanie scientologického pozadia zo strany centra je však neférové, každý rodič by si mal vyberať vedome a musí vedieť, komu svoje dieťa zveruje.

Aj keď pracujú s deťmi s dyslexiou či dysgrafiou, lektori nemajú žiadne špeciálne vzdelanie. Foto: screenshot z Youtube kanála centra

Po osobnom stretnutí sme si chceli overiť, či sa skutočne lektorom v centre Basic môže stať v podstate ktokoľvek bez ohľadu na vzdelanie.

Zavolala som do iného centra, v ktorom hľadali nových lektorov, s tým, že mám maturitu z obchodnej akadémie. Zámerne som si vybrala len strednú školu a z oblasti, ktorá nijako s prácou s deťmi a poruchami učenia a správania nesúvisí.

V telefonáte mi tamojšia šéfka potvrdila, že na druhu vzdelania nezáleží a v centre nás vyškolia. Dôležitejšie bolo, aby sme ovládali slovenskú gramatiku a matematiku na takej úrovni, aby sme vedeli deti doučovať.

Dokonca, naopak, to, že nemáme pedagogické vzdelanie, bolo veľmi vítané. Vraj preto, lebo ich práca s deťmi je úplne iná a ľudia s pedagogickou praxou sa nevedia zbaviť starých zvykov.

Študijné centrum Basic na svojej stránke informuje (tiež, samozrejme, na veľmi nenápadnom mieste), že je súčasťou medzinárodnej siete neziskových vzdelávacích organizácií Applied Scholastics.

Tú podľa ich slov založili v roku 1972 univerzitní profesori a pedagógovia v USA, „ktorí dosiahli výnimočné výsledky pomocou vzdelávacích objavov L. Rona Hubbarda“.

Inzercia

Hubbard pritom nemá s výchovnými ani pedagogickými teóriami veľa skúseností, teda ak nepočítame, že bol synom feministickej vysokoškolskej pedagogičky. Celkovo sa mu v univerzitných štúdiách nedarilo. Zapísal sa na štúdium stavebníctva na George Washington University vo Washingtone, ale štúdium nedokončil a z univerzity odišiel hneď po roku.

Živil sa ako pilot a spisovateľ, neskôr mu, samozrejme, k životu plnému blahobytu postačovalo zostať doživotne hlavou scientologickej cirkvi, ktorú sám založil.

Český religionista Zdeněk Vojtíšek si myslí, že aj keď to navonok tak nevyzerá, deti v školách Basic môžu byť manipulované a ovplyvňované. „Je možné predpokladať, že v rámci scientologického hnutia môže táto pedagogická časť slúžiť buď ako ‚vstupná brána‘ k scientologickému náboženstvu, alebo ako ‚výkladná skriňa‘ pre podporu verejného obrazu scientologickej cirkvi ako všeobecne prospešnej altruistickej organizácie,“ napísal vo svojom texte pre portál r-factor.cz.

Pôsobí tu aj ich jazykovka a škola manažmentu

Na Slovensku okrem Študijného centra Basic využíva metódu aplikovanej scholastiky jazyková škola BestEnglish, ktorá sídli v Bratislave a ktorá sa propaguje tým, že na hodinách „používajú vlastné know-how, ktoré inde nenájdete“.

Okrem jazykovky je to ešte HCA Slovakia, s. r. o., (Škola manažmentu L. Rona Hubbarda Slovakia, s. r. o.), ktorá poskytuje firmám školenia a koučing, ako správne podnikať.

Na svojej stránke uvádza, že je „najúspešnejšou školou manažmentu na Slovensku, ktorá vyškolila tisíce ľudí“. Jej prezidentom je Ladislav Pavlík, ktorý so svojimi radami vystúpil aj v médiách v úlohe profesionálneho konzultanta. 

Cirkevný odbor ministerstva kultúry činnosť školských centier Basic nesleduje. „Ministerstvo kultúry nemá vo svojej kompetencii monitorovanie činnosti školských centier. Poskytuje však súčinnosť iným orgánom štátnej správy pri analyzovaní náboženského pozadia na základe ich požiadavky,“ povedal pre Postoj jeho riaditeľ Radovan Čikeš.

Centru Basic sa mimoriadne darí aj v susednom Česku, kde popri sieti doučovacích centier vznikli pod touto hlavičkou aj dve základné školy v Prahe a Brne a jedna škôlka. Takisto zastrešuje aj jazykovú školu LITE.

Český portál r-factor.cz mapuje činnosť scientológov v krajine a upozorňuje, že v Česku i na Slovensku založila sieť Basic Andrea Macháčková, ktorá je členkou najradikálnejšej vetvy scientologickej cirkvi See Orgu. Jej členovia sú najoddanejší veriaci.

Web tiež upozorňuje, že Basic nijako neinformuje o tom, že časť vysokého poplatku, ktorý rodičia za jeho služby platia, odchádza do štruktúr scientologickej cirkvi. To znamená, že každý zákazník tohto centra priamo finančne podporuje scientologickú cirkev, pričom vo väčšine prípadov o tom nemá ani poňatia.

Dominik Duka pred kontaktom s centrami Basic varoval

V roku 2008, teda šesť rokov po založení prvého centra v Česku, zareagovalo aj biskupstvo v Hradci Králové po tom, čo ho niekoľkokrát kontaktovalo Študijné centrum Basic s informáciami o doučovaní detí.

Vtedy sa voči centru ostro ohradil vtedajší královohradecký biskup a neskorší kardinál Dominik Duka. „Upozorňujem, že študijné centrum je ideovo priamo naviazané na tzv. scientológiu a jej zakladateľa Ronalda Lafayetta Hubbarda,“ napísal v biskupskom liste.

„Študijné centrum uvádza, že používa študijnú technológiu, aplikovanú scholastiku a operuje s ďalšími akože vedeckými pojmami. Pre scientológiu je typické, že sa kryje množstvom kladných referencií a vytvára si dobrý imidž,“ pokračoval.

Foto: Facebook/Študijné centrum Basic Slovensko

„Účinok na klienta ich kurzov môže byť spočiatku skutočne prospešný, ale metódy, ktoré scientológia používa, vedú k zmanipulovaniu osobnosti. Nehľadiac na vysoké a stupňujúce sa ceny všetkých scientologických ‚služieb‘, ktoré klienta značne vyčerpávajú.

Scientologická cirkev a jej dcérske aktivity sa zaraďujú medzi nebezpečné sekty. Vzhľadom na tieto skutočnosti dôrazne pred touto iniciatívou varujem a odporúčam nevstupovať s nimi do žiadneho kontaktu,“ ohradil sa Dominik Duka voči pôsobeniu centra Basic.

Scientológom sa u nás osvedčilo maskovať sa

Scientológovia nielenže sa kryjú množstvom kladných referencií, ako písal neskorší český kardinál, ale dokážu svoju identitu dokonale utajiť. Príkladom je množstvo marketingových alebo manažérskych školení, za ktorými stoja práve oni.

A čo je najhoršie, vstupujú pod hlavičkou rôznych občianskych združí aj do základných škôl bez toho, aby si ich riaditelia preverili. Príkladom bola napríklad kampaň občianskeho združenia Slovensko bez drog v roku 2015.

Do celoslovenskej kampane sa zapojili aj známe osobnosti ako Martin Valihora, Rytmus, Martin Madej, pridali sa aj športové hviezdy Matej Tóth, Dominika Cibulková či Marek Hamšík. Niektorí z nich sa neskôr ohradili a tvrdili, že netušili, kto je v pozadí kampane a komu poskytli svoju tvár na propagáciu.

Hlavnou aktivitou však boli protidrogové prednášky na základných a stredných školách. Konalo sa asi 2 600 prednášok, ktoré si vypočulo viac ako 100-tisíc detí a mladých ľudí, ktorí na konci prednášky zložili sľub „protidrogového šerifa“ a odniesli si brožúrku. Tá bola doslovným prekladom anglickej verzie, ktorú vydala nadácia Foundation for a Drug-Free World založená scientologickou cirkvou. 

V roku 2017 zase portál Aktuality.sk informoval o programe etickej výchovy s názvom Cesta ku šťastiu, ktorý prijalo mnoho škôl. Obsahoval učebnice pre žiakov, knihu pre učiteľa, ale aj náučné DVD. Školy dostávali program zadarmo. Distribuovala ich scientologická cirkev, ktorá učiteľov aj vzdelávala. Autorom kníh nebol nik iný ako zakladateľ scientológie L. Ron Hubbard. 

Scientológia je psychotechnika, ktorá sa zmenila na náboženstvo, v ktorom nenájdeme vieru a modlitbu, definuje toto náboženské hnutie profesor dejín náboženstva Manuel Guerra Gómez, autor Encyklopedického slovníka siekt.

Podľa Guerru je scientologická cirkev sektou, pretože ide o autonómnu skupinu, ktorá je fanaticky prozelytická, vyzdvihuje osobné úsilie, od ktorého závisí nepredstaviteľná zmena ľudstva a jednotlivcov.

Hlavnou filozofiou je, že človek môže vlastným úsilím prejsť do štádia „superčloveka“. To všetko je prikrášlené mystickým závojom. Podľa nich totiž človek nie je zložený iba z tela a duše, ale z tela, mysle a „thetanu“, teda akéhosi energetického, éterického či astrálneho tela. Cieľom cvičení je oddelenie tohto predpokladaného „astrálneho tela“ od fyzického.

Dalo by sa povedať, že čo krajina, to rozdielny prístup a pohľad na scientologickú cirkev. Kým v Spojených štátoch je vnímaná ako prospešná náboženská organizácia, ktorá si buduje imidž aj tým, že medzi členmi sú vplyvné a slávne osobnosti, v Európe je vnímaná  skôr kontroverzne.

Vo Francúzsku, v Nemecku či Grécku je ich činnosť zakázaná, v polovici 90. rokov ju nemecké tajné služby dokonca označili za nebezpečnú organizáciu a zakázali ju.

Na Slovensku, rovnako ako v ostatných krajinách V4, nie sú scientológovia registrovaní ako cirkev, u nás majú teda štatút neregistrovanej náboženskej spoločnosti.

Členovia tohto hnutia a záujemcovia sa združujú v centrách dianetiky a scientológie na celom Slovensku. Riaditeľ cirkevného odboru Radovan Čikeš pre Postoj potvrdil, že v súčasnosti je u nás desať takých centier – v Banskej Bystrici, Liptovskom Mikuláši, Nitre, Leviciach, dve v Bratislave, v Košiciach, Prešove, Spišskej Novej Vsi a najnovšie sa otvorilo vo Zvolene.

„Oficiálne sa k nim v ostatnom sčítaní obyvateľstva prihlásilo okolo 150 ľudí, podľa ich vlastných údajov počítajú svojich členov na približne päťsto ľudí,“ dodal Radovan Čikeš.

Jednotlivé služby, ktoré ponúkajú, napríklad Oxfordský test schopností, v minulosti sa volal Oxfordský test osobnosti, komunikačný kurz a ďalšie kurzy a auditingy, boli poskytnuté tisícom klientov. Vedúci predstavitelia zase vyjadrili veľkú spokojnosť s predajnosťou knihy Dianetika, ktorej autor je L. Ron Hubbard a ktorá sa považuje za „bibliu scientológie“. Kúpili si ju desaťtisíce Slovákov.

Dianetické centrá sú registrované ako občianske združenia a jeho pracovníci v ňom pôsobia na základe živnostenských listov.

Na Slovensku sú scientológovia veľmi aktívni

„O tom, že scientologická cirkev patrí k dynamicky sa rozvíjajúcim novým náboženským spoločnostiam na Slovensku, svedčí aj fakt, že začiatkom roku 2018 otvorili v Košiciach Ideálnu scientologickú misiu. Scientologické misie tvoria prvú líniu scientologickej cirkvi,“ upozorňuje Radovan Čikeš.

Na Slovensku scientológovia konajú netransparentne, zato však veľmi aktívne. Nerobia si veľkú reklamu, ale pôsobia cez iné občianske združenia, ktoré využívajú Hubbardove technológie. Podľa Čikeša sa im práve tento prístup javí na Slovensku ako úspešný v etablovaní sa v našej spoločnosti.

„Je to reakcia na konflikt s väčšinovou spoločnosťou. Netransparentné pôsobenie im umožňuje ďalej napĺňať svoje vízie a ciele,“ dodáva.

Nedá sa očakávať, že scientológovia na Slovensku zmenia taktiku, ktorá sa im osvedčila, a ich služby sa stanú transparentnejšími. Preto najlepším riešením je pozornejšie si všímať pozadie aktivít, ktoré sa hlásia do škôl a ponúkajú tam svoje služby zadarmo či predstavujú alternatívnu pomoc deťom, ktoré ju akútne potrebujú.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.