Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
06. máj 2023

Dary k prvému svätému prijímaniu

Deti dostávajú tablety, mobily aj stovky eur. Je to správne?

Niektorí pristupujú k sviatosti len preto, že si to želá babka. Rodičia potom musia svoje dieťa motivovať a používajú na to práve dary.

Deti dostávajú tablety, mobily aj stovky eur. Je to správne?

Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

V čase príprav na prvé sväté prijímanie sa v rodinách často rieši, aký darček je pre dieťa vhodný, čo by mali venovať krstní rodičia alebo či sa rodina vyzbiera dieťaťu na bicykel či na mobil.

Prvé sväté prijímanie je v živote malého katolíka veľká udalosť, ktorá je spojená s niekoľkomesačnou prípravou. Prvoprijímajúci si túto udalosť automaticky spájajú aj s rodinnou hostinou, hmotnými darčekmi či peniazmi.

Najväčším darom je samotná sviatosť

Podľa rímskokatolíckeho kňaza Stanislava Strončeka k tejto veľkej chvíli určite patrí aj symbolický darček, ktorý má slúžiť ako pamiatka. Dôležitejšie je však podľa neho uvedomiť si, že samotné prvé sväté prijímanie je ten najväčší dar.

Niektorí podľa neho pristupujú k sviatosti len preto, že si to želá babka, a rodičia potom musia svoje dieťa motivovať, pričom na to používajú práve dary. „Kúpia mu bicykel alebo mobil. Potom nie je motiváciou eucharistia, ale zostane to len pri pozemskom dare. Podstata uniká,“ hodnotí kňaz pre Svet kresťanstva.

Keď sa po udalosti rozpráva s deťmi, aký najväčší dar dostali, málo z nich povie, že to bol Kristus. „Padajú sumy 800 eur, 1 500 eur aj tablet a mobil. Keď povedia, že Pán Ježiš je najväčší dar, to ma poteší,“ hovorí.

Je vhodné dávať deťom peniaze? Podľa Strončeka radšej nie. „Myslím, že sú najmenej vhodné, pretože sa stratia. Za peniazmi dieťa nevidí nič, len samotné peniaze.“

Ideálnym darčekom je podľa neho obrázková Biblia. Má skúsenosť, že deti, ktoré ju doma nemajú, nepoznajú biblické postavy. „Určite by som ju odporúčal kúpiť, ale s tým, že by sa v rodine naozaj používala, nielen ju dať do knižnice.“

Prvá modlitebná knižka, detský ruženec či krížik od babky sú takisto vhodné, pretože môžu zostať dlho ako spomienka.


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Čo dostal na prvé sväté prijímanie samotný kňaz? Hovorí, že to boli hodinky, ktoré považoval za vzácny dar, keďže pochádza z desiatich detí. „Bol som na tento darček veľmi hrdý,“ spomína.

Deti majú všetko

Gréckokatolícky kňaz Tomáš Miňo sa deťom, ktoré vedie k prvej svätej spovedi, snaží vždy vysvetliť, že udalosť nie je o daroch. Smart hodinky či mobil nepovažuje za správne riešenie. „Samozrejme, že dieťa sa bude tešiť, ale to sú len technológie, ktoré zostarnú a o dva roky už budú nepoužiteľné. A tak ide pamiatka do koša.“

Podľa neho sú vhodné trváce veci, ktoré nestratia rýchlo hodnotu. Za ideálny darček považuje ikonu s patrónom dieťaťa aj knihu – prvú vážnejšiu Bibliu. K prehnaným darčekom alebo peniazom je menej naklonený, dnešné deti podľa neho majú všetko.

Tip na darček

„Deťom sa snažím dávať ikonku a skrze ňu vysvetľujem, že pri krste im bol vtlačený obraz Ježiša Krista do srdca. Boli tam nejaké čiary, ale žiadne farby. A tie farby skrze výchovu pridávajú rodičia. A keď majú hotovú podobu, tak sa stane, že sa zašpiní skrze hriech a svätá spoveď je tu na to, aby ju očistili,“ hovorí.

On sám dostal na svoje prvé sväté prijímanie zlatú retiazku, ktorú veľmi nevyužíval, ale neskôr sa stala súčasťou jeho obrúčky. „Stále ju nosím, ale v inej forme.“ Od starých rodičov dostal peniaze, vďaka ktorým si mohol kúpiť horský bicykel.

Vhodná je Biblia

Darina Dzurová, ktorá vyučuje na základnej škole deti náboženstvo, registruje, že v období pred svätým prijímaním a po ňom sú dary medzi deťmi veľkou témou. „Keď sa povie prvé sväté prijímanie, tak prvé, o čom začnú rozprávať, je to, čo dostanú, pretože niektorí rodičia ich už dopredu motivujú darčekom. Hovoria tiež o hostine,“ opisuje.

Medzi častými darčekmi sú podľa nej zlaté retiazky s krížikom, peniaze, mobil, bicykel, kniha či ruženec. „Jedno dievčatko mi hovorilo, že si často prezerá darčeky, ktoré dostalo, a spomína si, od koho to má.“

Aj podľa nej je veľmi vhodná Biblia, pretože sa na náboženstve často stretáva s tým, že deti ju doma vôbec nemajú.

Aký darček by dala ona? „Keby som šla ako krstná, plánovala by som nejaký darček a asi by som dala aj peniažky, prípadne sa poradila s rodičmi, aby som zistila, či napríklad dieťa netúži po bicykli. Alebo zlatú retiazku na pamiatku. Kombinovala by som peniaze a darček,“ hovorí.

Sumu 150 eur, ktorá je podľa diskusií na rôznych sociálnych sieťach adekvátna, považuje za privysokú. Deti jej však potvrdzujú, že takéto sumy sú bežné. „Často je to obrovská suma, na ktorú sa vyzbiera celá rodina, aj okolo tisícky. Treba dúfať, že rodičia pomáhajú spravovať tie peniažky,“ dodáva katechétka.


Foto: Postoj/Tomáš Puškáš

Obvyklým miestom, kam po darčeky zavítajú najmä babky, je aj predajňa Spolku svätého Vojtecha. Františka, ktorá pracuje v košickej predajni, hovorí, že ak by predávali zlaté retiazky s krížikom, tie by sa vypredali ako prvé.

„Nakupujú pamätné knižky, veľmi častý darček je Biblia pre prvoprijímajúcich aj detský ruženec,“ hovorí pre Svet kresťanstva. Rodina hľadá aj sošky či obrázky s patrónom dieťaťa, obrázky do knižky, pamätné obrázky na stenu, ale aj obálky na peniaze. Niektorí podľa nej vykúpia všetko, čo sa dá, nechajú v predajni aj 60 eur, iní nakúpia drobnosti za 10 eur.

Množstvo darov a ich hodnotu určuje podľa katechétky Dariny najmä nastavenie rodičov. „Sú takí, ktorí vedia, že najhlavnejší dar je Pán Ježiš. Ale zase tých je málo,“ konštatuje.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.