Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
11. máj 2023

Andrej Žiarovský búra mýty o jadre: Jadrová energetika generuje nezávislosť

Expert na energetiku Andrej Žiarovský to potvrdzuje na konkrétnych príkladoch vo svojom novom podcaste a upozorňuje, že alternatívne druhy paliva môžu byť geopoliticky toxické a generovať závislosti.

Andrej Žiarovský búra mýty o jadre: Jadrová energetika generuje nezávislosť

Jadrová fyzika, ktorá postupne prešla do jadrovej energetiky, je príbehom osudov a vášní mnohých zaujímavých ľudí. Henryho Becquerela, Marie Curie-Sklodowskej, britského vedca Jamesa Chadwicka, ktorý objavil neutrón, Ernesta Rutherforda, ktorý objavil atómové jadro, Lea Szilárda, ktorý musel kvôli svojmu pôvodu opustiť Európu.

To, že jadro predstavuje obrovskú zásobáreň energie, zistili vedci už v minulom storočí. Jedna peletka jadrového uránového paliva, čo je valček s priemerom 8 mm a výškou asi 1 centimeter, skrýva v sebe toľko energie, ktorá vystačí pre celú domácnosť na jeden rok. Na porovnanie: tá istá domácnosť by zemného plynu potrebovala približne v objeme kocky veľkosť 8 metrov.

Expert na energetiku Andrej Žiarovský, riaditeľ pre strategický rozvoj a medzinárodné projekty VUJE, a. s., v novom populárno-náučnom podcaste búra mýty o jadre a vysvetľuje, prečo dnes jadrová energia zažíva renesanciu a je zároveň jedným z najbezpečnejších odvetví v rámci energetiky ako takej.

„Jadrová energia jednoznačne generuje nezávislosť,“ potvrdzuje na konkrétnych príkladoch. Kým pri zemnom plyne potrebuje Slovensko približne 66 tankerov na rok, palivo do jadrových elektrární sa vojde do jedného vagóna. Bez problémov sa tak dajú vytvoriť zásoby na 3 – 4 roky.

Inzercia

„A, ako nám ukázali udalosti posledného roka, alternatívne druhy paliva, ako je napríklad zemný plyn, môžu byť geopoliticky toxické a generovať závislosť štátov od iných mocností,“ komentuje súčasnosť aj minulosť dramatických zvratov, ale i energetickej stability v novom pútavom podcaste Andrej Žiarovský.

 

Tento článok aj nový podcast vám prináša spoločnosť VUJE, a. s.

Odporúčame

Narodeninová oslava ako z Pinterestu

Narodeninová oslava ako z Pinterestu

Organizovanie narodeninovej oslavy môže byť náročná úloha, ale s pomocou aplikácie Pinterestu môžete vytvoriť nezabudnuteľnú udalosť, na ktorú vaši hostia a ani oslávenec nikdy nezabudne.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.