Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2023, 21:54

Nemecký jezuita na klimatickom proteste blokoval cestu, musí zaplatiť pokutu

Zúčastnil sa klimatického protestu. Katolícka cirkev by podľa neho mala ostrejšie odsúdiť používanie fosílnych palív a označiť ich za „nemorálne“ práve kvôli ich negatívnym dôsledkom.

Súd v nemeckom Mníchove v utorok rozhodol, že jezuitský kňaz Jörg Alt sa dopustil trestného činu nátlaku v súvislosti s klimatickými protestmi, na ktorých sa vlani zúčastnil a blokoval pritom cestu spoločne s biologičkou Corneliou Huthovou a študentom Lucom Thomasom. Všetci traja teraz musia zaplatiť pokutu podľa výšky svojich príjmov. V prípade jezuitu ide o sumu desať eur. TASR správu prevzala z agentúry AP.

V Nemecku a ďalších krajinách sa v uplynulom období konalo množstvo podobných protestov, na ktorých sa klimatickí aktivisti snažili upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku globálneho otepľovania. Vo väčšine prípadov súd účastníkov protestov zbavil viny alebo im uložil nižšie finančné tresty, avšak najmenej v jednom prípade sudca odsúdil troch aktivistov na tri až päť mesiacov väzenia, upozorňuje AP.

Aktivisti obviňujú nemeckú vládu z toho, že nerobí dosť pre to, aby Nemecko do roku 2045 znížilo emisie na nulu.

Blokáda ovplyvnila automobilovú dopravu na približne 90 minút. Sudkyňa sa pri rozsudku výrazne odklonila od požiadaviek prokurátora, ktorý navrhoval väčší trest pre jezuitu, všíma si agentúra Kathpress.

Jezuita Alt novinárom povedal, že sa rozhodol klimatický protest podporiť preto, lebo sa obáva dôsledkov klimatickej zmeny v rozvojových krajinách. Dodal, že katolícka cirkev by podľa neho mala ostrejšie odsúdiť používanie fosílnych palív a onačiť ich za „nemorálne“ práve pre ich negatívne dôsledky.

Inzercia

Dnes treba vedieť

26. september 2023, 08:46

Katolícka cirkev v Čile zaznamenala v uplynulých rokoch výrazný prepad dôvery – zo 77 % v roku 1996 na 31 % v roku 2020. Dôležitým faktorom tohto poklesu je neriešenie prípadov sexuálneho zneužívania. Ku Katolíckej cirkvi sa v súčasnosti hlási približne polovica z 18 miliónov obyvateľov. Výrazne však stúpol počet nábožensky nezaradených – z 18 % v roku 2010 na 35 % v roku 2020. (ap)

25. september 2023, 19:50

Fotovýber: Na snímke druhý zľava bratislavský eparchiálny biskup a apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie Peter Rusnák posväcuje tunel Bikoš a rýchlostnú cestu R4 na prešovskom severnom obchvate. Vpravo košický arcibiskup metropolita Bernard Bober. (tasr/františek iván)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.