Benedikt XVI. odobril blahorečenie Jána Pavla II. Prekvapivo aj Pia XII.

Benedikt XVI. prekvapil. Podľa očakávania dnes dopoludnia odobril blahorečenie svojho predchodcu. Rovnaké rozhodnutie v prípade „vojnového pápeža“ Pia XII. zaskočilo celý svet. Očakávajú sa silné protesty zo strany Židov. 

O rozhodnutí pápeža potvrdiť „hrdinské cnosti“ Jána Pavla II. a Pia XII. informovalo dnes Tlačové stredisko Svätej stolice po skončení súkromnej audiencie prefekta Kongregácie pre kauzy svätých, arcibiskupa Angela Amata. Obaja pápeži sa tak z „kategórie“ Boží služobníci presunuli do „kategórie“ Ctihodní. Ak pápež potvrdí zázrak, ktorý bol vykonaný na ich príhovor, môžu byť už v krátkom čase vyhlásení za blahoslavených a následne za svätých.
Predpokladá sa, že blahorečenie Jána Pavla II. bude uzatvorené skôr. K beatifikačnému procesu by mohlo dôjsť už 16. októbra, pri príležitosti 32. výročia zvolenia kardinála Karola Wojtylu za pápeža.
Z tisícok nahlásených zázrakov uskutočnených na príhovor Jána Pavla II. bolo na overenie vybrané zázračné uzdravenie francúzskej rehoľníčky Marie Simon-Pierre. V roku 2002 jej diagnostikovali ťažkú formu Parkinsonovej choroby, ktorou trpel aj Ján Pavol II. Presne v deň jeho smrti sa stav rehoľnice výrazne zhoršil. Spolusestry sa za ňu začali modliť k zosnulému pápežovi. Po dvoch mesiacoch choroba zmizla.
Postupnosť schvaľovania zázraku je nasledovná. Komisia zložená z lekárov musí najprv potvrdiť, že uzdravenie je zo strany vedy nevysvetliteľné. Zázrak musia potvrdiť teológovia a potom biskupi a kardináli z Kongregácie pre kauzy svätých, prezývanej aj "továreň na svätých". Ak na záver pridá svoj podpis aj pápež, blahorečeniu už nič nestojí v ceste. 
Kým proces blahorečenia Jána Pavla II. sa napriek norme stanovujúcej odstup piatich rokov od smrti, začal už po mesiaci a ukončený bude v rekordne krátkom čase, proces s Piom XII. nebol ani zďaleka taký hladký. Kongregácia pre kauzy svätých už v máji 2007 odklepla jeho povýšenie na oltár (kardináli a biskupi hlasovali za toto rozhodnutie jednohlasne), ale Benedikt XVI. odmietal pripojiť svoj podpis. Vyslúžil si za to kritiku od relátora procesu, nemeckého jezuitu Petra Gumpela. „Je ovplyvnený viacerými stretnutiami, ktoré absolvoval s členmi niektorých židovských organizácií a ktorí mu jasne povedali, že ak urobí minimálny ústretový krok v prípade pápeža Pacelliho, vzťahy medzi Cirkvou a židmi by mohli byť definitívne a nastálo poškodené,“ uviedol v júni tohto roku. Gumpel v minulosti kritizoval aj prehnanú rýchlosť procesu vedúceho k blahorečeniu poľského pápeža.
Pápež Benedikt XVI. dnes potvrdil „hrdinské cnosti“ aj v prípade ďalších ôsmich a zázraky v prípade ďalších desiatich adeptov blahorečenia. Schválil aj martýrium známeho kňaza Jerzyho Popiełuszka, ktorého meno sa spája s poľským odborovým hnutím Solidarita (viac tu). V prípade mučeníckej smrti nie je zázrak k blahorečeniu potrebný.
Viac o prebiehajúcom procese blahorečenia Jána Pavla II. sa dočítate v mojich článkoch Už teraz svätý? a Svätý, ale nie ihneď, ktoré som v minulosti publikoval v týždenníku .týždeň.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo