Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. máj 2023, 11:41

Sassoonov kódex

Najstarší exemplár hebrejskej Biblie vydražili za vyše 35 miliónov eur

Najstarší exemplár hebrejskej Biblie vydražili za vyše 35 miliónov eur

Zdroj: sothebys.com

Najstarší a najkompletnejší exemplár hebrejskej Biblie sa stal dosiaľ vôbec najcennejším vydraženým rukopisom.

Vzácny rukopis, ktorý je považovaný za najstarší a najkompletnejší exemplár hebrejskej Biblie, bol v stredu v New Yorku vydražený za 38,1 milióna dolárov (35,1 milióna eur). Oznámil to aukčný dom Sotheby's.

Stal sa tak dosiaľ vôbec najcennejším vydraženým rukopisom a zároveň najhodnejším židovským náboženským artefaktom, aký sa predal na aukcii.

TASR o tom informuje podľa správ agentúr DPA a AFP.

Vzácny Sassoonov kódex, ktorý je jedným z najstarších zachovaných biblických rukopisov, obsahuje podľa Sotheby's všetkých 24 kníh hebrejskej Biblie, pričom v ňom chýba len 12 listov. Pochádza z konca 9. alebo začiatku 10. storočia, takže je o takmer storočie starší ako Leningradský kódex, a síce najstaršia kompletná hebrejská Biblia, dodala aukčná sieň.

Sassoonov kódex kúpil - po približne štvorminútovej licitácii s iným záujemcom - bývalý americký diplomat Alfred Moses v mene americkej neziskovej organizácie, ktorá ho daruje ANU - Múzeu židovského národa v Tel Avive v Izraeli.

Sassoonov kódex sa dražil po vyše 30 rokoch, pričom experti jeho cenu odhadovali na 30 až 50 miliónov dolárov.

Napokon prekonal doteraz najdrahší vydražený rukopis Leonarda da Vinciho, tzv. Leicesterský kódex, za ktorý zaplatil v roku 1994 miliardár Bill Gates na aukcii 30,8 milióna dolárov.

Najdrahším vydraženým historickým dokumentom však aj naďalej zostáva jeden z prvých výtlačkov Ústavy USA, ktorý Sotheby's predal v novembri 2021 za 43 miliónov dolárov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

21. september 2023, 19:26

Svätá stolica údajne pribrzdila prípravy na návštevu pápeža Františka v Argentíne, ktorá  by mala byť budúci rok. Podľa argentínskych a španielskych médií sú dôvodom nepriaznivé vyjadrenia v Argentíne obľúbeného politika a ekonóma Javiera Mileia. Ten vo viacerých rozhovoroch obvinil pápeža z aktivít údajne škodlivých pre cirkev a z podpory komunistických diktatúr v Latinskej Amerike. (ekai)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.