Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. máj 2023, 14:14

Pápež počas Svetových dní mládeže navštívi aj Fatimu

Pápež počas Svetových dní mládeže navštívi aj Fatimu

Foto: TASR/AP

Pútnické miesto v Portugalsku navštívi František ako pápež už druhýkrát. Prvý raz tam zavítal 12. a 13. mája 2017 pri príležitosti stého výročia zjavenia Panny Márie v Cova da Iria. Modlil sa tam za ukončenie vojen vo svete.

Pápež František absolvuje od druhého do šiesteho augusta návštevu Portugalska. Zúčastní sa počas nej na Svetových dňoch mládeže (SDM) v Lisabone a piateho augusta zavíta aj do mariánskej svätyne vo Fatime. Podľa agentúry ANSA o tom dnes informoval riaditeľ tlačovej kancelárie Svätej stolice Matteo Bruni.

Mariánske pútnické miesto v Portugalsku, ktoré je každoročne cieľom miliónov pútnikov, navštívi František ako pápež už druhýkrát. Prvý raz tam zavítal 12. a 13. mája 2017 pri príležitosti stého výročia zjavenia Panny Márie v Cova da Iria. Modlil sa tam za ukončenie vojen vo svete.

V Lisabone sa uskutočnia v poradí už štvrté SDM počas pontifikátu pápeža Františka, ktorý predsedal už aj SDM v Riu de Janeiro (2013), v Krakove (2016) a v Paname (2019). Pôvodne sa mali 38. Svetové dni mládeže v Lisabone konať v roku 2022, kvôli pandémii covidu ich však museli odložiť.

Za motto tohtoročných SDM pápež František vybral biblický citát: "Mária vstala a ponáhľala sa" (Lk 1, 39), ktorým sa začína rozprávanie o návšteve Panny Márie u Alžbety po zvestovaní, že sa stane Ježišovou matkou.

Fatima sa stala známym pútnickým miestom potom, ako sa tam v roku 1917 trom malým deťom údajne zjavila nadprirodzená bytosť, ktorá sa neskôr predstavila ako "Pani Posvätného ruženca". K prvému zjaveniu došlo počas prvej svetovej vojny 13. mája 1917. Zjavenia pokračovali až do októbra, vždy trinásteho v mesiaci, v tú istú hodinu.

Katolícka cirkev uznala pravosť zjavení vo Fatime v roku 1930. Jedným z veľkých uctievateľov Fatimskej Panny Márie bol aj pápež Ján Pavol II.

Inzercia

Dnes treba vedieť

04. jún 2023, 16:07
03. jún 2023, 20:03

Biskupi na východe Slovenska o zlúčení seminárov momentálne neuvažujú. Pre Svet kresťanstva to povedal hovorca košického arcibiskupa aj rektori seminárov na Spiši a v Košiciach. Podľa nich je dôležitejšie ako počty bohoslovcov spoločenstvo a formačné podmienky. Viac si prečítajte v našom texte.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.