Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
26. máj 2023

Vražda Kuciaka

Smer sa odkopal, alternatívnou verziou nadbieha Kočnerovi

Robert Fico avizoval, že Slovensko sa dozvie „pravdu“ o poprave investigatívneho novinára. Namiesto toho konšpiruje a varí z vody.

Smer sa odkopal, alternatívnou verziou nadbieha Kočnerovi

TASR – Jakub Kotian

Rodičia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej už päť rokov netrpezlivo čakajú na správu, kto si objednal likvidáciu ich detí. A spolu s nimi aj empatická časť Slovenska, ktorá chápe, že to bola bezprecedentná udalosť.

Prvýkrát zostali v nemom úžase, keď oslobodil Špecializovaný trestný súd Mariana Kočnera aj Alenu Zsuzsovú. Prokuratúra totiž predložila presvedčivú reťaz dôkazov, ktoré vylučovali inú verziu vraždy.

Potom im na chvíľu svitla nádej, keď vrátil Najvyšší súd prípad späť na nižšiu inštanciu v Pezinku. A nariadil „špeciálu“, aby ešte raz vyhodnotil dôkaznú situáciu. Aj druhý raz však verdikt tohto súdu nemilo zaskočil.

Senát Ruženy Sabovej síce odsúdil Zsuzsovú (25 rokov), Kočnera však z objednávky vraždy opakovane vynechal. So zdôvodnením, ktoré sa podobá skôr na lacnú melodrámu ako na serióznu snahu odsúdiť skutočného páchateľa.

Dépéháčkari

Súd totiž predostrel príbeh, v ktorom konala Zsuzsová poza chrbát svojho dobrodinca, hoci nemala motív ani peniaze. Oboje mal, naopak, Kočner, ktorého však zrejme zo samej lásky chránila pred nástrahami tohto sveta.

Sabovej senát zároveň otvoril dvere konšpiráciám a alternatívnym verziám vraždy. S jednou z nich prišla vo štvrtok strana Smer, ktorej čelní predstavitelia už dávnejšie avizovali, že povedia, „ako to bolo naozaj“.

Hlavne Robert Fico a Robert Kaliňák sa zastrájali, že zverejnia dôkazy o skutočnom objednávateľovi. V skutočnosti však opäť šíria nepodložené bludy ako v prípade údajnej manipulácie s výpoveďami kajúcnikov.

Podľa Smeru mohla mať motív odstrániť Kuciaka skupina dépéháčkarov, ktorá bola údajne prepojená s vykonávateľmi jeho vraždy. Kočnerov advokát Marek Para, ktorý stál na tlačovke spolu s Ficom, Kaliňákom a Tiborom Gašparom, spomenul bez bližších podrobností aj meno Zoltán Andruskó.

Lipšic ako terč

Kaliňák sa pre zmenu odvolal na rozhovor, ktorý vraj viedol s Kuciakom v súvislosti s rôznymi dépéháčkarskými schémami. Akosi však opomenul, že novinár písal o politickom krytí týchto podvodov exministrom vnútra zo Smeru.

Inzercia

Fico zašiel ešte ďalej, keď nepriamo spojil Kuciakovu likvidáciu so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a citoval jeho údajnú konverzáciu so Zsuzsovou.

Je pritom zaujímavé, že Smer ani advokát Para so spomínanou alternatívnou verziou, ktorú vraj polícia ignorovala, neprišli počas samotného pojednávania. Obzvlášť Kočnerov zástupca Para mal na to iks príležitostí.

Ak by nevaril úplne z vody, súd by sa bol nad ňou prinajmenšom zamyslel – a zrejme i zaujal nejaké stanovisko. Samozrejme, s rizikom, že by ju mohol zhodiť zo stola, čím by „úradne“ potvrdil, že stála na hlinených nohách.

Zsuzsovej dilema

Aj preto je z hľadiska stratégie Smeru bezpečnejšie konšpirovať ex post. Mediálnym, nie právnym spôsobom obhajoby na mieste, ktoré je na to určené. Ficovi a spol. nikdy nešlo o pravdu a dôkazy, ale len o prežitie.

Alternatívnou verziou vraždy novinára Kuciaka, s ktorou prišiel päť (!) rokov od jej vykonania, sa však Smer definitívne odkopal. Strana už ani len nepredstiera, že nestojí pevne na strane podozrivého mafiána Kočnera.

Jednak potrebuje chrániť seba a svojich prominentných členov, ktorí vraj niesli za vraždu neprávom politickú zodpovednosť. A zároveň zrejme ustrážiť Kočnera, aby nezačal v iných prípadoch spolupracovať s políciou.

V kontexte rozhodnutia súdu, ktorý oslobodil Kočnera, bude zaujímavý aj postoj Zsuzsovej. Doteraz všetko popierala, v novej situácii však má nad čím premýšľať. Momentálne skóre 0 : 25 totiž nie je pre ňu veľmi lichotivé.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.